Pensjonat Złoty Jar na Dolnym Śląsku – recenzja

reklama

W głębi lasu porastającego Góry Złote na Dolnym Śląsku, w Złotym Stoku znajduje się niezwykły, stuletni pensjonat zwany Złotym Jarem. Prowadzi do niego ubita droga, na początku której stoi znak zakazu wjazdu. Po zmroku nie jest oświetlona. Im dalej jedziesz, tym bardziej zaczynasz wątpić, czy dobrze trafiłeś, zwłaszcza kiedy tracisz zasięg telefonu komórkowego. Jednak światła migoczące w oknach drewnianej chaty wskazują, że jesteś na miejscu.

Budynek datowany jest na 1925 rok. Autorem projektu był znany śląski architekt Ludwig Schneider. Złoty Jar od początku pełnił rolę kawiarni i domu gościnnego. Na dom składa się 13 pokoi, restauracja oraz weranda, na której przesiaduje znajda Pajda. Wnętrza pensjonatu poddawane są stopniowemu remontowi z zachowaniem jego pierwotnej formy z czasów jego powstania. Miejsce urzeka architekturą, otoczeniem wysokich drzew i spokojem, który zakłócają czasami skrzypiące podłogi, oraz starymi meblami i dodatkami vintage.

 

 

Złoty Jar odkryłem jakiś czas temu na Instagramie. W końcu udało mi się tutaj zawitać dzięki uprzejmości gospodarzy, którzy są związani z regionem. Gosia, z zawodu pisarka, urodziła się niedaleko Złotego Stoku, jej mąż Maciej w Wałbrzychu. Kiedy nadarzyła się okazja kupna obiektu w 2015 roku, nie zwlekali z decyzją.

____________________________
Czytaj więcej…
Recenzja Pałacu Kamieniec na Dolnym Śląsku
____________________________

Na miejscu można się zapoznać z książkami autorstwa Gosi i wydanymi wspólnie z Maćkiem. „Baśnie i Legendy Gór Złotych” to ukłon w stronę lokalnych tradycji i historii. Legendy zebrane w książce są oryginalnymi, starymi opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, są także baśnie stworzone przez autorów.

 

 

Pokoje

Koronkowe firany w drewnianych oknach, wzorzyste tapety i kwiecista pościel, obrazki i rysunki znalezione na targach staroci. Każdy pokój jest inny, ale równie przytulny. Dwuosobowe dla par i samotnych podróżników oraz wieloosobowe dla grupki znajomych lub rodzin (dzieci są mile widziane, ale nie ma tu żadnych dodatkowych udogodnień dla nich). Część posiada prywatne łazienki, dwa z nich przeszkloną werandę. Nie ma telewizorów i słusznie. Niebawem mają być dostępne wegańskie kosmetyki od lokalnego wytwórcy.

 


pokój nr 2


pokój nr 7

 

Smaki

Kilkadziesiąt lat temu w Złotym Jarze unosiła się woń strucla jabłkowego, którego nadal można tu skosztować. Wyczuwalny jest także aromat podawanych w restauracji dań, przyrządzanych na bazie lokalnych produktów i darów lasu przez panie, które pracują w pensjonacie od dawna. Do restauracji specjalnie przyjeżdżają osoby z zewnątrz. Nie brakuje nalewek samodzielnie robionych, piwa z lokalnego browaru Rebelia oraz win z winnic Silesian i Czarna Stodoła. Od frontu budynku powstaje niewielka szklarnia, w której mają być uprawiane zioła, ale również organizowane romantyczne kolacje.

Śniadania są znakomite, zarówno pod względem wyboru, jak i sposobu podania. Świeże pieczywo, tosty, warzywa, słodkie musy, konfitury, pasztety, naleśniki, dania z jajek na ciepło. Jak zwykle nie mogłem sobie odmówić śniadania w łóżku w zaciszu pokoju.

 

 

Ekologia

Zespół Złotego Jaru angażuje się w akcje proekologiczne – sadzą drzewa, niemal całkowicie wycofali się z użytku jednorazowego plastiku, nie sprzedają napojów w plastikach, podają wodę filtrowaną, jednorazowe naczynia zastąpili tymi wykonanymi z otrębów, angażują się w sprzątanie gór i nagradzają kawą osoby, które wrócą ze szlaku z workiem pełnym śmieci.

_________________________________________
Czytaj więcej…
Recenzja Zamek Karpniki na Dolnym Śląsku 
_________________________________________

Atrakcje

Na gości, którzy chcą poznać okolicę, czekają liczne atrakcje. Jedną z największych lokalnych atrakcji jest Kopalnia Złota należąca do rodziny Gosi, w której niegdyś faktycznie wydobywano ten kruszec. Na zwiedzających czeka tam Średniowieczna Osada Górnicza, podziemny wodospad i kolejka górska. W Złotym Stoku jest Miejska Trasa Turystyczna, która prowadzi przez mennicę z 15. wieku i odrestaurowany kościół protestancki z wysoką wieżą, na którą można się wspiąć. Biegnie tu Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, czyli najstarszy szlak turystyczny w Polsce. Nie brakuje ścieżek rowerowych.

 

 

Wesela

Złoty Jar oraz należąca do właścicieli również pobliska Stara Kruszarnia są popularnym miejscem do organizacji wesel i konferencji, które wypełniają znaczną część kalendarza. Wydali nawet poradnik ślubny „Wesele we własnym rytmie”. Jednak w przyszłości chcieliby z nich zrezygnować w pensjonacie, aby stał się bardziej dostępny dla gości indywidualnych, szukających świadomego odpoczynku i wytchnienia. W planach jest rozbudowanie tylnej części budynku z wykorzystaniem starych fundamentów i postawienie tam dużej oranżerii wypełnionej zielenią.

___________________________________________
Czytaj więcej…
Recenzja Pałacu Piszkowice na Dolnym Śląsku
___________________________________________

Andrzejki

Duszą pensjonatu i duszą towarzystwa jest managerka Monika, która poświęciła nam mnóstwo swojego czasu do wieczora. Rozmawiając przy kominku i popijając grzańca, nagle sobie uświadomiłem, że dzisiaj wypadają Andrzejki i że nie wróżyłem z wosku jakieś 25 lat. Monika podchwyciła temat i po kilku minutach wróciła z garnkiem roztopionej świecy oraz starym kluczem z kredensu. Do jadalni zaprosiliśmy panie z kuchni, inną gościnię oraz dziewczynkę, która przyjechała z rodzicami na kolację, aby powróżyć, co przyniesie nam przyszłość. Po wróżbach zasiedliśmy przed telewizorem, by obejrzeć mecz Polska – Argentyna.

 

 

Był koniec listopada, a w powietrzu unosiła się mgła i wilgoć. Wydawać by się mogło, że to niezbyt odpowiedni moment na przyjazd. Było jednak idealnie. Złoty Jar nie jest hotelem, nie jest pałacem, nie jest miejscem luksusowym (i bardzo dobrze), gdzie można oczekiwać specjalnych wygód. Jest za to miejscem z klimatem i duszą. Jak u dobrych przyjaciół. I to stanowi o jego wartości. Chętnie tu wrócę.

 

 

Trochę liczb:
pokój z łazienką i śniadaniem – 180 zł od osoby

Rezerwuj bezpośrednio
telefon: 74 817 51 78
mail: zlotyjar@folkmore.pl

Komentarze

komentarzy

1 Comment

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: