Przechować, przetworzyć, podzielić się

reklama

Okres świąteczny to masowa produkcja jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie spożyć.
Polacy marnują 4.8 miliona ton żywności rocznie, co przelicza się na 2.500 zł straty na każdą rodzinę. W skali światowej na śmietnik trafia aż 1.3 miliarda ton żywności!
Specjaliści zachęcają do stosowania zasady 3P – przechowywać (zamrażać), przetwarzać i podzielić się.

W wielu miastach w Polsce funkcjonują punkty zbierania niewykorzystanych świątecznych potraw, które trafiają do potrzebujących, tzw. jadłodzielnie.
Tu przykład takich miejsc w Warszawie
https://www.facebook.com/FoodsharingWarszawa/

Kolejny rok też nie będzie łatwy dla branży hotelarskiej i gastronomicznej. Popyt będzie się odradzał wolno, a koszty będą wyższe. To dobry moment na zastanowienie się nad ewentualną zmianą koncepcji hotelowej kuchni w kierunku bardziej zrównoważonym, według trendu anti-waste. Świadomość konsumentów rośnie, młodsze pokolenie oczekuje zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Do takich działań zalicza się ograniczanie produktów odzwierzęcych i pochodzących z upraw przemysłowych, które degradują ekosystem.

Słynny francuski szef kuchni Alain Ducasse, który zarządza restauracjami w kilku luksusowych hotelach – Hotel de Paris Monte Carlo, The Dorchester London, Plaza Athénée Paris – rozwija model zrównoważonej kuchni i zdrowego odżywiania, który nazwał Naturaliste.
Prym wiodą warzywa i zboża, a produkty pochodzą z lokalnych gospodarstw. Na obierkach warzyw gotuje buliony, skórki ogórka przekształca w sos winegret, a ze strączków fasoli robi zupę krem.
W ostatnim czasie, w związku z pandemią, uruchomił w paryskim hotelu usługę dań na wynos. Skosztować można np. pieczonej dyni piżmowej z Prowansji, marynowanej w miodzie z chilli i kminkiem, z dodatkiem sera burrata; a na deser pieczone figi z białym serem i kandyzowanym karmelem z cytryny. Oczywiście i opakowania są eko – zrobione z pulpy trzciny cukrowej, które po 90 dniach ulegają biodegradacji.

Myślmy poza schematem. Wykorzystajmy kryzys na pozytywne zmiany.

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: