Pływający eko-hotel w Katarze, który sam wytworzy energię elektryczną

reklama

Zmniejszenie śladu węglowego, minimalizowanie straty energii i wytwarzanie własnej energii elektrycznej oraz gospodarka odpadami w cyklu zamkniętym – takie są założenia koncepcji pływającego pięciogwiazdkowego hotelu w Katarze. Za projekt odpowiada turecka firma Hayri Atak Architectural Design Studio (HAADS). Futurystyczny obiekt charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do obracania się i generowania tym samym czystej energii elektrycznej. Aby to osiągnąć, konstrukcja będzie wyposażona w zestaw śmigieł i silników odrzutowych poniżej linii wodnej, które będą kontrolowane przez system komputerowy.

Szklane atrium o powierzchni 700 mkw z przeźroczystą podłogą, to nie tylko efektowny element konstrukcyjny. Jego dach w kształcie lejka ma umożliwić zbieranie wody deszczowej, która zostanie wykorzystana jako woda szara do spłukiwania toalet lub do podlewania zieleni. Woda pitna zostanie uzyskana poprzez oczyszczanie wody morskiej, a ścieki będą oczyszczane tak, aby nie szkodzić środowisku. Inne przyjazne dla środowiska rozwiązania obejmą segregację odpadów oraz system gospodarki odpadami w cyklu zamkniętym, czyli m.in. przekształcanie odpadów żywnościowych w nawóz.

W hotelu o łącznej powierzchni 35 tys. mkw znajdą się 152 apartamenty z prywatnymi balkonami, z których goście będą mogli obserwować zmieniające się widoki podczas obracania się budynku. Wśród szeregu udogodnień dostępny będzie basen typu infinity, kort tenisowy, bar na dachu, klub plażowy, pole do minigolfa, przystań dla jachtów i lądowisko dla helikopterów. A wszystko to skąpane w zieleni. 55 parasoli słonecznych będzie jednocześnie pełnić funkcję pionowych turbin wiatrowych, z których każda wygeneruje 25 kW energii elektrycznej.

Jeśli ten model budowania hoteli się sprawdzi, projektanci z HAADS chcieliby go realizować także w innych lokalizacjach. Jak poinformowali, po wstępnym etapie koncepcyjnym teraz będą pracować nad studium wykonalności. Choć nie ma dokładnej daty zakończenia inwestycji, firma ma ambitny plan otwarcia hotelu już w 2025 roku.

zdjęcia – Hayri Atak Architectural Design Studio

 

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: