15 hoteli na świecie o wyjątkowej architekturze
Mój wpis 15 polskich hoteli o wyjątkowej architekturze spotkał się z dużym zainteresowaniem z Waszej strony. Pisały do mnie wymienione w publikacji biura architektoniczne i hotele z podziękowaniem za prezentowanie ich obiektów. Nie ma za co 😉 Cieszę się, że polskie hotelarstwo się rozwija i możemy zachwycać Gości nie tylko wysokim poziomem usług, ale także stylem i architekturą hoteli.
Tym razem przedstawiam moją listę 15 hoteli na świecie o wyjątkowej architekturze, już istniejących i tych w trakcie budowy…
SUNRISE KEMPINSKI, PEKIN (Chiny)
Zaprojektowany przez Shanghai Huadu Architekt Design Co., Sunrise Kempinski nawiązuje kształtem do wschodzącego słońca, co symbolizuje harmonię, jedność i nieskończoność. Patrząc z boku, kształt bryły przypomina muszlę symbolizującą pomyślność w kulturze chińskiej.
INTERCONTINENTAL, SHIMAO (Chiny)
Hotel powstaje wewnątrz głębokiego na 100 m opuszczonego kamieniołomu. Obiekt zaprojektowała brytyjska firma Atkins. Ma mieć 380 pokojów i 19 kondygnacji. Dwie z nich będą się znajdowały pod wodą i przypominały akwarium ze szklanymi ścianami. Pozostałe kondygnacje będą wbudowane w skały. Koszt budowy 552 mln USD.
PARKROYAL, SINGAPUR (Singapur)
Ekologiczny hotel autorstwa WOHA Architects przypomina wiszące ogrody. Całe piętra i tarasy niektórych pokoi obsadzone zostały tropikalnymi roślinami i palmami, wśród których ustawione zostały „klatki dla ptaków”. Innym bardzo oryginalnym elementem architektury hotelu są geometryczne kształty stropów, niczym fale wykute w betonie.
RITZ-CARLTON & EDITION, BANGKOK (Tajlandia)
W budowanym 314-metrowym wieżowcu MahaNakhon, na 77 piętrach, znajdą się The Ritz-Carlton Residences – 190 prywatnych apartamentów wartych od 1 do 11 mln USD, oraz 150-pokojowy hotel The Bangkok Edition (obie marki należą do grupy Marriott Int.). Konstrukcja wieży przyjmie kształt spirali. Szklane ściany dzielone poziomo i pionowo, dodadzą budynkowi wyglądu „pixeli”. W 2013 roku deweloper (PACE Development PLC) ogłosił sprzedaż penthouse’a (2-piętrowy, 1.500 m2) za równowartość 16 mln USD.
FULL MOON RISING, BAKU (Azerbejdżan)
Na usypanej wyspie przy wybrzeżu morza Kaspijskiego powstaje futurystyczny hotel, którego nazwa nawiązuje do kształtu budowli – Księżyca w pełni. Budynek autorstwa południowokoreańskiego biura Heerim Architects, będzie miał wysokość 158 metrów (35 pięter). W skład kompleksu wejdą jeszcze dwie wieże z apartamentami na sprzedaż. Koszt budowy kompleksu ma wynieść 250 mln USD.
YAS VICEROY, ABU DHABI (ZEA)
Hotel marki Viceroy mieści się w obiekcie Formuły 1 Yas Marina Circuit. Hotel został zaprojektowany przez Haniego Rashida oraz Lise’a Anne’a Couture’a. Hotel mieści 499 pokoi w dwóch budynkach połączonych mostem. Obie części przykrywa „kopuła” zamontowana z 5000 pojedynczych szyb świecących w różnych kolorach w systemie LED.
INTERCONTINENTAL, DAVOS (Szwajcaria)
Położony u podnóża góry (1600 m. n.p.m.) hotel marki InterContinental oferuje widoki na Alpy i jezioro Davos.
Poza lokalizacją i nowoczesnym stylem wnętrz, hotel zachwyca oryginalną architekturą. Owalna, futurystyczna bryła “opakowana” jest 790 metalicznymi panelami w złotym kolorze i świetnie komponuje się z krajobrazem.
INNTEL ZAANDAM, AMSTERDAM (Holandia)
Designerski hotel pod Amsterdamem wyróżnia się niezwykłą architekturą, na którą składają się różne style domów, charakterystycznych dla holenderskiego regionu Zaan.
NHOW, ROTTERDAM (Holandia)
Zaprojektowany przez biuro architektoniczne OMA, Nhow został otwarty w 2014 roku. Misją hotelu jest funkcjonowanie jako platforma dla artystów, projektantów i osób utalentowanych. Sztuka prezentowana we wnętrzach hotelu jest stale odnawiana, aby zapewnić gościom nowe doznania za każdym razem kiedy powracają do hotelu.
AC BELLA SKY, KOPENHAGA (Dania)
Hotel marki AC (grupa Marriott Int.) wchodzi w skład kompleksu Bella Convetion and Congress Center. Dwie krzywe wieże o wysokości 76 metrów połączone zostały mostem. Oferuje 814 pokoi, co czyni go największym hotelem w Skandynawii. Autorem budynku jest biuro 3XN.
SHANGRI-LA, LONDYN (Wlk. Brytania)
W 72-piętrowym londyńskim wieżowcu The Shard na piętrach od 34. do 52. znajduje się hotel luksusowej sieci Shangri-La. Kosztem 435 mln funtów powstał najwyższy budynek zachodniej Europy o łącznej wysokości 309.6 m. Na 52. piętrze znajduje się basen.
SILKEN PUERTA AMERICA, MADRYT (Hiszpania)
Hotel Silken Puerta America zachwyca awangardową architekturą i wystrojem wnętrz autorstwa takich słynnych architektów, jak Norman Foster, Jean Nouvel i Zaha Hadid.
HOTEL AXIS VIANA BUSINESS & SPA, VIANA DO CASTELO (Portugalia)
88-pokojowy hotel w tej niewielkiej portugalskiej miejscowości, zaprojektowany przez lokalne biuro architektoniczne VHM, bardzo kontrastuje z otoczeniem. Czarna, nieregularna bryła, to połączenie betonowej podstawy (parter) i stalowej konstrukcji, z której wykonano piętra.
FOGO ISLAND INN, NOWA FUNDLANDIA (Kanada)
Budynek powstał na planie litery X. Najdalej wysunięte skrzydło hotelu podparte zostało przez 24 żelazne słupy. Biała, nowoczesna bryła została idealnie wkomponowana w krajobraz. Do wykończenia hotelu użyto naturalne materiały pozyskane z wyspy.
RADISSON BLU AQUA, CHICAGO (USA)
Hotel marki Radisson Blu mieści się w jednym z najwyższych na świecie budynków mieszkalnych, autorstwa Jeanne Gang. Ma wysokość 262 metrów (86 pięter).
UNIQUE, SAO PAULO (Brazylia)
Unikalna bryła hotelu Unique stanowi atrakcję turystyczną Sao Paulo. W zamyśle architektów, hotel przypomina liniowiec transatlantycki ustawiony w suchym doku. Budynek ma długość 100 m i 25 m wysokości. Elewacja pokryta jest miedzianą blachą.
Dodalibyście inne hotele do listy?
Post a comment