Wyczekiwane otwarcia hoteli w Polsce w 2024
Prawie 90 proc. hotelarzy oceniło ubiegły rok pozytywnie. Po trudnym czasie pandemii i blisko dwóch latach agresji Rosji na Ukrainę branża ma powody do zadowolenia. Ale na pytanie o obawy dotyczące sytuacji w 2024 roku na pierwszym miejscu znów znalazł się wzrost kosztów działalności. Po kolejnym roku z rzędu, gdy wysoka inflacja negatywnie wpływała na rentowność, hotelarze, podobnie jak przedsiębiorcy w innych branżach, w bieżącym roku nadal mają obawy o utrzymanie wyników działalności na zaplanowanym poziomie – wynika z raportu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Rok 2024 będzie obfitował w otwarcia hoteli, na które sam czekam z ciekawością. Butikowe hotele miejskie, hotele premium nad morzem i w górach. Niektóre otwarcia były przekładane z roku na rok i powinny w końcu doczekać się finału. Do Polski zawita kilka nowych marek międzynarodowych.
PURO STARE MIASTO, WARSZAWA
Nowy obiekt marki PURO Hotels w Warszawie powstaje przy ul. Canaletta, w sąsiedztwie Teatru Wielkiego. Hotel oferować będzie blisko 200 pokoi, sale konferencyjne, restaurację i sky bar z widokiem na panoramę miasta. Za projekt budynku odpowiada biuro Kikowski Architekci, projekt wnętrz powierzono zaś pracowni Gam Fartesi. Puro Stare Miasto będzie drugą inwestycją tej sieci w stolicy, gdzie powstaną jeszcze dwa hotele – 350-pokojowy na Woli u zbiegu ul. Waliców i Grzybowskiej oraz przy ul. Mariańskiej w sąsiedztwie ronda ONZ, który ma mieć ponad 80 metrów wysokości, ponad 200 pokoi i basen na dachu. Otwarcie hotelu Puro Stare Miasto zaplanowano na czwarty kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
HOTEL FLANER – WORLDHOTELS CRAFTED COLLECTION, WARSZAWA
W dawnej Harendzie, przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu pomnika Kopernika, od dłuższego czasu powstaje butikowy hotel Flaner, który będzie działał pod marką WorldHotels Crafted Collection z sieci Best Western. Do dyspozycji gości będą 72 pokoje, ponadto restauracja Żar z kuchnią polską, bar Zwierciadło inspirowany kulturą amerykańską lat 60., strefa konferencyjna składająca się z trzech sal o łacznej powierzchni 250 mkw, z czego największa sala pomieści do 110 osób, oraz strefa relaksu z siłownią i sauną. Inwestorem jest KP4 Sp. z o.o. Za projekt wnętrz odpowiada warszawskie biuro Projekt Praga. Na stronie sieci Best Western widoczny już jest profil hotelu, ale planowany termin otwarcia nie został jeszcze ogłoszony.
fot. materiały prasowe inwestora
MOTEL ONE, GDAŃSK
Na Wyspie Spichrzów, u zbiegu ulic Stągiewnej i Chmielnej, w sąsiedztwie Puro Hotels, powstaje trzygwiazdkowy Motel One z aż 324 pokojami. Za projekt architektoniczny odpowiada warszawska pracownia Mąka Sojka Architekci. Motel One to niemiecka sieć hoteli ekonomicznych stworzona w 2000. Obecnie działa w niej ponad 70 hoteli. Gdański hotel będzie drugim w Polsce, po otwartym w 2019 obiekcie w Warszawie przy ul. Tamka. Otwarcie zaplanowano na lato 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
ARCHE SANATORIUM MILICYJNE, NAŁĘCZÓW
Grupa Arche, specjalista od transformacji zapomnianych obiektów, podjęła się przebudowy nieskończonego sanatorium MSWiA w Nałęczowie. Stylistyka ma nawiązywać do czasów PRL-u, w tym celu podjęto współpracę z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. W czterogwiazdkowym hotelu dostępnych będzie 308 pokoi (650 miejsc noclegowych), w tym 16 apartamentów, restauracja i Sky Bar, a także klub nocny, 600 mkw przestrzeni konferencyjno-eventowej dla 450 uczestników oraz strefa SPA & wellness z basenem i centrum rehabilitacyjnym, które zajmą tysiąc mkw powierzchni. Otwarcie hotelu zaplanowano na lipiec 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
L HOTEL, ŁÓDŹ
Pałac Ludwika Heinzla to malownicza rezydencja z 1898 roku w stylu neoromantycznym, położona na terenie łódzkich Łagiewnik. W 2015 roku pałac trafił w ręce przedsiębiorcy Kamila Bilińskiego, który postanowił dać mu nowe życie. Trwające od tamtej pory prace renowacyjne i przebudowa zmienią go w pięciogwiazdkowy obiekt pod wstępną nazwą L Hotel. Sam pałac będzie mieścił zaledwie dziesięć apartamentów. W największym z nich, o powierzchni 400 mkw, znajdą się dwa salony, dwie łazienki i przynależeć będzie do niego również prywatny taras z jacuzzi na dachu. Dodatkowo w pałacu dostępna będzie sala balowa, biblioteczka oraz ogród zimowy. W zabytkowych szklarniach, położonych na terenie 9-hektarowego parku z rozległym stawem, znajdować się będą dwie sale restauracyjno-konferencyjne. Z kolei na samym stawie zbudowane zostaną nowoczesne, przeszklone domki o powierzchni 100 mkw. W ramach kompleksu powstanie także nowy budynek z 32 pokojami. Według doniesień medialnych, pałac miał zostać otwarty pod koniec 2023. Czy zatem można się spodziewać otwarcia w tym roku? Brak na tę chwilę oficjalnych informacji od inwestora.
fot. materiały prasowe inwestora
HOTEL M23, KATOWICE
W Katowicach przy ul. Mariackiej powstaje czterogwiazdkowy hotel M23 z charakterystycznym muralem z podobizną Zbigniewa Wodeckiego, który w Katowicach spędził dzieciństwo. Butikowy obiekt oferować będzie 42 pokoje, których wystrój nawiązuje do industrialnych korzeni miasta. Zaprojektowanych zostało pięć pięter tematycznych: górnictwo, hutnictwo, kolej, człowiek i sztuka. Do dyspozycji gości będzie sala konferencyjna o powierzchni 60 mkw oraz kameralna strefa relaksu z sauną fińską, wanną spa i gabinetem zabiegowym. W hotelu M23 już działa dwupoziomowa restauracja Parostacja Restobar na 150 miejsc, w której menu inspirowane jest podróżami Phileasa Fogga z powieści „W 80 dni dookoła świata”, z dodatkiem śląskiego charakteru. Inwestorem jest firma Ewimex z Tychów. Projekt architektoniczny budynku przygotowała katowicka pracownia SAR, za wnętrza odpowiada studio Libre Design. Otwarcie hotelu zaplanowano na luty 2024.
HOTEL GOŁĘBIEWSKI, POBIEROWO
Największy hotel resortowy w Polsce powstaje we wsi Pobierowo (woj. zachodniopomorskie). Kompleks składać się będzie z 1200 pokoi, parkingu podziemnego i zewnętrznego na ponad 1000 aut, restauracji do obsługi 3500 gości, 16 sal konferencyjnych na 4000 osób oraz strefy Spa. Goście będą mieć do dyspozycji także Aquapark, czyli zjeżdżalnie, sauny, baseny wewnętrze i zewnętrzne, tzw. dziką rzekę, jacuzzi na zewnątrz i wewnątrz. Do tego jeszcze sale kinowe, boiska do gry w piłkę siatkową, koszykową, ściana wspinaczkowa, boiska do mini piłki nożnej, bawialnie dla dzieci. Hotel Gołębiewski w Pobierowie jest flagową inwestycją sieci Gołębiewski, miał być też zwieńczeniem kariery w hotelarstwie zmarłego w 2022 założyciela. Obecnie w Polsce działają cztery obiekty spod tego szyldu – w Mikołajkach, Białymstoku, Karpaczu i Wiśle. Uruchomienie hotelu zostało podzielone na dwa etapy. Po komunikatach medialnych dotyczących zatrudnienia nowego dyrektora hotelu, można przypuszczać, że otwarcie nastąpi przed sezonem wakacyjnym.
fot. gazeta.pl
fot. Przemek Swiderski
fot. szczecinsiezmienia
Baltic Waves Resort, Międzyzdroje
Inwestycja condohotelowa w centrum miasta, blisko morza. Składać się będzie z trzech pięciokondygnacyjnych budynków, w których łącznie znajdzie się 200 apartamentów o zróżnicowanym metrażu od 33 do 76 mkw, ponadto baseny, strefa SPA i udogodnienia dla dzieci. Inwestorem jest spółka Polino ze Szczecina, a operatorem będzie Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele. Otwarcie zaplanowano na drugi kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
BALTIC JET, USTRONIE MORSKIE
Drugim obiektem nad morzem, którego operatorem będzie również Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele, jest Baltic Jet w Ustroniu Morskim ze 108 apartamentami w standardzie 5-gwiazdkowym, strefą basenową i SPA. Otwarcie zaplanowano na trzeci kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
HOTEL LIDO, JURATA
Poddany gruntownej renowacji i przebudowie hotel Lido, który działa na Półwyspie Helskim od niemal 100 lat, w tym roku zadebiutuje na nowo w standardzie czterech gwiazdek. Pomieści 110 pokoi i apartamentów sprzedawanych w systemie condo, basen zewnętrzny, nową restaurację i strefę Spa. Inwestorem jest fundusz JF Invest. Za projekt rewitalizacji odpowiada bydgoska pracownia GM Architekci. Hotelem zarządzać będzie firma Condo.pl. Otwarcie zaplanowano na trzeci kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
RADISSON RED, KRAKÓW
Na terenie krakowskiego kompleksu biznesowego Unity Centre, w 9-kondygnacyjnym budynku przy 102-metrowym Unity Tower, ma zostać w końcu ukończony projekt hotelu marki Radisson RED. Hotel będzie oferował 229 pokoi, 6 sal konferencyjnych, restaurację oraz strefę fitness. Ponadto, sieć Radisson ogłosiła, że chce również w sąsiednim budynku uruchomić swój pierwszy produkt pod marką Radisson Serviced Apartments z 46 apartamentami. Otwarcie Radissona Red w Krakowie, zarządzanego przez sieć Radisson Hotels Group, zapowiadane było na 2019. Miał to być pierwszy hotel tej marki w Polsce stworzonej w 2014, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Pierwszy w Polsce obiekt pod marką Radisson Red otwarty został w 2023 na Wyspie Spichrzów w Gdańsku z 30 pokojami i apartamentami w zrekonstruowanym spichlerzu. Inwestorem hotelu w Krakowie jest spółka Treimorfa Project, której udziałowcami są obecnie fundusz należący do grupy ubezpieczeniowej Uniqua oraz krakowska firma GD&K Group. Otwarcie zaplanowano na drugi kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
ELEMENT BY WESTIN, WROCŁAW
W kompleksie biurowym B10 we Wrocławiu realizowanym przez Vastint Poland otwarty zostanie aparthotel sieci Marriott International pod debiutującą w Polsce marką Element by Westin. 115 apartamentów z częścią dzienną i w pełni wyposażoną kuchnią dostosowanych będzie zarówno do krótkich, jak i dłuższych pobytów. W obiekcie dostępna będzie recepcja, nieduża restauracja i samoobsługowa pralnia. Element by Westin Wrocław będzie zarządzany przez należącą do Grupy Vastint firmę Hotel Co 51, która jest operatorem m.in. Courtyard by Marriott Gdynia. Otwarcie zaplanowano na maj 2024.
fot. materiały prasowe Element by Westin
Hotel Grand Mövenpick, Wrocław
Zabytkowy hotel położony naprzeciwko Dworca Głównego, znany wcześniej jako Hotel du Nord z 1903 roku, stał się jednym z najlepszych hoteli w ówczesnym Wrocławiu. Zrewitalizowany hotel Grand będzie działał pod marką Mövenpick z sieci Accor. Powstała w 1973 roku szwajcarska marka swoim dziedzictwem w obszarze gastronomii sięga lat 40. minionego wieku. Dziś posiada stale rosnące portfolio blisko 100 hoteli klasy premium w 26 krajach. Czterogwiazdkowy Hotel Grand Mövenpick Wrocław będzie pierwszym obiektem marki w Polsce. Kolejne zostaną otwarte w Karpaczu, Poznaniu, Zakopanem, Gdyni i Świnoujściu. Oferować będzie 177 pokoi, restaurację, bar w wieżyczce z kopułą, sale konferencyjne, strefę fitness i SPA, a także podziemny parking. Inwestorem jest spółka Rafin, która także we Wrocławiu otworzy hotel marki Autograph Collection z sieci Marriott. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia MIXD. Otwarcie hotelu zaplanowano na trzeci kwartał 2024.
Piemonte Hotel & Resort Mövenpick, Karpacz
Pięciogwiazdkowa inwestycja condohotelowa zlokalizowana w Karpaczu, bezpośrednio przy stoku narciarskim. Składać się będzie z trzech budynków. To kolejny obiekt w Polsce, po Wrocławiu, pod marką Mövenpick. Oferować będzie 130 apartamentów z aneksami kuchennymi, balkonami lub tarasami. Do dyspozycji gości oddane zostaną: restauracja i lobby bar, wyciąg dla dzieci, podgrzewany basen zewnętrzny i wewnętrzny, strefa wellness z saunami, SPA z 8 gabinetami oraz strefa dla dzieci z placami zabaw i bawialnią. Za inwestycję odpowiada wrocławska firma deweloperska Grupa Spectrum Development, a za projekt wnętrz pracownia MIXD. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na trzeci kwartał 2024.
fot. pracownia MIXD
Sanssouci MGallery, Karpacz
Hotel Sanssouci – nazwa pochodzi od francuskiego słowa sans souci tłumaczonego na język polski jako beztroski lub beztrosko – wybudowano na początku 20 w. Uważany był za najlepszy ośrodek wypoczynkowy w Karpaczu. Zabytkowy hotel przy ulicy Karkonoskiej będzie czwartym obiektem w Polsce, po krakowskim, sopockim i wrocławskim, działającym pod marką MGallery Collection z sieci Accor. Oprócz 101 pokoi, Sannsouci oferował będzie restaurację, salę konferencyjną, część SPA&wellness z basenem, saunami i jacuzzi. Odtworzona zostanie również historyczna sala balowa. Inwestorem jest grupa Europlan, która zarządza pobliskim Lake Hill Resort. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na trzeci kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
MERCURE RESORT, SZCZYRK
Niewątpliwie kolejnym spektakularnym hotelem ma być obiekt marki Mercure w Szczyrku. Niegdyś bardzo znany w regionie jako ośrodek wypoczynkowy Orle Gniazdo. To również najdłuższy hotel w Polsce o długości 330 metrów. Na dziewięciu kondygnacjach znajdzie się 447 pokoi z widokiem na panoramę Beskidu Śląskiego, pięć punktów gastronomicznych, grill bar na 400 osób i aż 2.500 mkw powierzchni eventowej, w tym 14 sal konferencyjnych, oraz strefa Spa i wellness z aquaparkiem. Na terenie resortu dostępne będzie lądowisko dla helikopterów, a w przyszłości planowany jest mini stok z wyciągiem. Inwestorem jest spółka Beskid Resort Properties. Za projekt wnętrz odpowiadała pracownia Q2 Studio, a budynku pracownia architektoniczna ARC. Hotelem zarządzać będzie firma Hotels Professionals. Otwarcie hotelu zaplanowano na lato 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
HOLIDAY INN RESORT, SZKLARSKA PORĘBA
W kompleksie znanym jako Happy Valley w sercu Karkonoszy powstaje obiekt w systemie condo pod marką Holiday Inn Resort sieci IHG z 87 pokojami oraz 70 apartamentami w tym samym budynku pod nazwą HI Apartments. W częściach wspólnych znajdą się restauracja, lobby bar oraz strefa SPA & wellness z basenami wewnętrznym i zewnętrznym. W drugim etapie inwestycji Happy Valley powstanie obiekt pod marką Voco, także z sieci IHG ze 110 apartamentami. Inwestorem jest wrocławska firma budowlano-archeologiczna AKME. Operatorem kompleksu będzie firma Karkonosze Resort Management. Otwarcie resortu zaplanowano na kwiecień 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
TREMONTI SPA & CONFERENCE, SZKLARSKA PORĘBA
Kolejna inwestycja w Szklarskiej, również budowana w systemie condo, to Tremonti Spa & Conference. Będzie funkcjonował pod francuską marką Hotels&Preference ze znanej w Polsce sieci Louvre Hotels Group (m.in. Royal Tulip, Golden Tulip, Campanile, Kyriad). Zlokalizowany w pobliżu stoku Ski Arena Szrenica, będzie oferował 268 pokoi w pięciogwiazdkowym standardzie. Ponadto do dyspozycji gości będzie m.in. strefa SPA & wellness z basenami wewnętrznym i zewnętrznym, część konferencyjna na 500 osób oraz klub nocny z kręgielnią. Będzie to drugi po Karpaczu obiekt pod nazwą Tremonti zarządzany przez firmę Condo.pl. Deweloperem jest spółka Polish Mountain Resort Szklarska. Wnętrza opracowało warszawskie Studio Rysik. Otwarcie resortu zaplanowano na drugi kwartał 2024.
fot. materiały prasowe inwestora
Post a comment