Debiut: Plantonia w Krakowie – pierwszy w Polsce aparthotel z wegańskimi wnętrzami

reklama

Salwator, wyjątkowa dzielnica Krakowa, tuż przy bulwarach wiślanych, której uroku dodają piękne kamieniczki i zabytkowe wille. Do tego otulająca zieleń. To właśnie tutaj pod adresem Kościuszki 27, w zrewitalizowanym budynku z przełomu 19. i 20. wieku, powstał pierwszy w Polsce wegański aparthotel o nazwie Plantonia.

Jest to nowy koncept twórców Stradonia Serviced Apartments, numeru 1 wśród hoteli w Krakowie na portalu Tripadvisor.

 

 

Koncept

Już sama nazwa Plantonia, nawiązująca oczywiście do roślin, których jest tu całe mnóstwo, sugeruje z jakim konceptem mamy do czynienia. Należy podkreślić, że aparthotel Plantonia nie jest miejscem wyłącznie dla wegan. Celem twórców jest zbudowanie wokół marki społeczności gości, którym bliski jest temat zrównoważonego stylu życia, slow life, odpowiedzialnego podróżowania.

Wegańskie idee wykraczają poza kwestie związane z żywieniem. Prawdziwym wyzwaniem było zaprojektowanie wnętrza tak, by można było nazwać je wegańskim czy przyjaznym naturze. Wiele zastosowanych materiałów i mebli posiada certyfikaty przyznawane przez organizacje zajmujące się ekologią i weganizmem. Skoncentrowano się na składzie, sposobie produkcji i transporcie.

W wyposażeniu obiektu nie znajdziemy przedmiotów, do produkcji których wykorzystano elementy pochodzenia zwierzęcego, jak skóra czy wełna. Jest za to sporo drewna, korka, bawełny, juty i wikliny. Na podłogach ułożono marmoleum, czyli wykładzinę z oleju lnianego, włókien roślinnych, żywicy i mączki drzewnej, pochodzącej z kontrolowanych zasobów leśnych.

Jak na obiekt stworzony w duchu eko, nie mogło zabraknąć przedmiotów wykonanych z recyklingowanych materiałów, na przykład ręcznie tkanych dywanów z przetworzonych butelek PET, taboretów marki Normann czy narzut na łóżkach dzięki którym drugie życie dostały odpadki generowane przez firmy tkackie i dziewiarskie.

 

 

Design i sztuka

Aparthotel Plantonia to miejsce stworzone z myślą o gościach, którzy cenią dobry design. Choć fasada budynku zachowała oryginalny, klasyczny wygląd, to jego wnętrza urządzone zostały modnie, z dbałością o detale. Wiele sztuk mebli i elementów wyposażenia zostało wykonanych przez polskich, lokalnych rzemieślników.

Co mnie zachwyca we wnętrzach Plantonii, to nie tylko dobry design i obecność roślin, którymi sam się otaczam w domu, ale i sztuka. Nie byle jaka. Zaraz po wejściu do recepcyjnego lounge’u mój wzrok przyciągnął obraz zatytułowany „The Potted Palm” autorstwa Davida Hockney’a. Jest to jedyny obraz w Polsce światowej sławy artysty, którego prace wystawiane były w takich muzeach jak Tate Britain czy Moma.

Na kolekcję sztuki w Plantonii składają się liczne prace polskich artystów, takich jak: Grzegorz Jarzynowski, Monika i Tomasz Trzupek, Olga Szczechowska, Nikodem Szpunar, Joanna Styrylska-Gałażyn, Julia Mirny, Paulina Antolak, Joanna Ambroz, Tomasz Woźniakowski, Iza Bułeczka, Jagoda Stączek, Łukasz Kuleta, Paula Dudek, Maja Wolna, Paweł Patyk, Agata Stachowiak czy Anna Dusza.

Tematem przewodnim sztuki są rośliny, natura, well-being czy koloroterapia, czyli motywy mocno wpisujące się w koncept miejsca.

 

 

Komfort pobytu

Plantonia jest odpowiednim miejscem pobytu dla par, grup przyjaciół i rodzin. Oferuje 24 klimatyzowane apartamenty, w których goście mogą się poczuć jak w domu. Najmniejsze, liczące 25 mkw, przypominają zgrabne kawalerki z wyposażoną kuchnią, większe, blisko 70 mkw, są jak normalne mieszkania. I to w cenie pokoju hotelowego. Ceny apartamentów zaczynają się od 270 zł.

W apartamentach prowadzona jest segregacja odpadów, nie używa się jednorazowego plastiku, kosmetyki w dozownikach są wegańskie, a do sprzątania stosowane są środki o naturalnym składzie. W dodatku na wyposażeniu jest oczyszczacz powietrza.

Goście mają poczucie kameralności i prywatności dzięki osobnemu wejściu do budynku. Jednocześnie do dyspozycji jest całodobowa recepcja. Serwisowanie apartamentów odbywa się na życzenie. Zwierzęta są akceptowane.

 

 

Udogodnienia

Plantonia nie jest typowym obiektem apartamentowym. Goście mają do dyspozycji w cenie pobytu całodobową strefę relaksu z niedużą siłownią oraz grotą solną, gdzie panuje specjalny mikroklimat. W dodatku mogą bezpłatnie zrobić pranie w samoobsługowej pralni.

Jeśli ktoś potrzebuje inspiracji dotyczących ekologicznego stylu życia, może poszukać ich w biblioteczce, która znajduje się w dostępnym dla wszystkich recepcyjnym lounge’u. Tam również można napić się bezpłatnie kawy i herbaty, a szklane butelki z pokoi lub bidony uzupełnić filtrowaną wodą ze „źródełka”. Z kolei w recepcyjnym sklepiku kupić można wegańskie przekąski.

Pobyt w Plantonii urozmaicić można udziałem w zajęciach jogi w każdą sobotę (mata do ćwiczeń znajduje się w każdym apartamencie) i różnego rodzaju warsztatach, czy przejażdżką rowerami, które wypożyczyć można z recepcji.

Przy budynku aparthotelu dostępnych jest kilka miejsc parkingowych.

 

 

Śniadania

Goście Plantonii mogą skorzystać z oferty wegańskich śniadań, które przygotowuje sąsiednia popularna krakowska piekarnia Zaczyn. Zestawy po 41 zł dostarczane są bezpośrednio do apartamentów, naturalnie w opakowaniach biodegradowalnych. Do wyboru słodkie i słone, dla fanów granoli, warzywnych past i wegańskich twarożków. Piekarnia Zaczyn znana jest z drożdżówek, chlebów pszenno-żytnich, orkiszowych, żytnich lub z samopszy.

Personel recepcji poleci również okoliczne wegańskie restauracje.

 

 

Opinie gości

Aparthotel Plantonia cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród gości, o czym świadczy ocena 9.6/10 na Bookingu oraz 4.6/5 na Google.

 

 

 

 

 

 

Strona www: plantonia.pl
Instagram: plantonia_vegan_apartments

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: