Hotele redukują plastikowe odpady

reklama

Co roku na całym świecie produkowane jest ponad 60 miliardów ton plastikowych odpadów!
Plastik jest szczególnie szkodliwy, gdyż  w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Przy zwykłych papierkach po cukierkach proces ten trwa około 450 lat. Podobna ilość czasu, bo około 400 lat potrzebna jest do rozłożenia się jednej reklamówki.
Ocenia się, że w niektórych rejonach oceanów pływa więcej plastiku niż planktonu! Plastik określa się jako potencjalnie większe zagrożenie, niż globalne ocieplenie.

Co hotele mogłyby robić, aby redukować plastikowe odpady?

-> wymienić małe buteleczki kosmetyków na większe dozowniki,

-> zaprzestać używania plastikowych rurek i mieszadełek do drinków,

-> zastąpić jednorazowe plastikowe worki na pranie płóciennymi,

-> jednorazowe plastikowe opakowania z akcesoriami łazienkowymi (waciki, patyczki do uszu) zastąpić trwałymi szklanymi lub plastikowymi pojemnikami,

-> jednorazowe gąbeczki do polerowania butów w plastikowych opakowaniach zastąpić szczotką lub szmatką,

-> plastikowe jednorazowe kubeczki w foliowych woreczkach w łazience zastąpić szklanymi lub papierowymi pochodzącymi z recyklingu,

-> plastikowe długopisy zastąpić papierowymi lub ołówkami,

-> zaprzestać używania plastikowych worków na śmieci w koszach w pokojach, w hotelach ekonomicznych używać papierowych toreb na odpady, wyposażyć pokoje w kosze umożliwiające segregację śmieci.

-> plastikowe butelki z wodą mineralną zastąpić szklanymi lub stosować rozwiązania, które umożliwiają dostarczanie wody do pokoi w szklanych butelkach wielokrotnego użytku. W eko-resortach np. w Chile goście otrzymują aluminiowe bidony do wielokrotnego napełniania wodą z dzbanków.

Na szczęście sieci hotelowe wprowadzają zmiany mające na celu redukcję plastiku.

Największa na świecie sieć hotelowa Marriott International ogłosiła wprowadzenie programu eliminującego zużycie małych buteleczek kosmetyków. Szampon, odżywka do włosów i żel do mycia ciała będą dostępne tylko w dużych dozownikach. Oszacowano, że 140-pokojowy hotel zużywa ponad 23.000 plastikowych buteleczek rocznie, co jest równoznaczne ponad 110 kg odpadów. Nie mówiąc ile kostek mydła idzie do kosza. Póki co, program obejmie tylko hotele zarządzane przez Marriott Int., w tym markę lifestylowych luksusowych hoteli Edition. Hotele franczyzowe będą miały dowolność podejmowania decyzji.
Sieć InterContinental Hotels Group, również wprowadza duże dozowniki w hotelach wielu swoich marek – Holiday Inn Express, Kimpton Hotels and Restaurants, avid hotels, EVEN Hotels, Staybridge Suites i Candlewood Suites.

Dodatkowo, do lipca 2019 Marriott Int. zobowiązuje się do wyeliminowania plastikowych słomek i mieszadełek ze swoich ponad 6.500 hoteli na całym świecie. W warszawskim hotelu Marriott już zauważyłem stosowanie papierowych rurek.
Polska sieć PURO Hotels również zaprzestaje używania plastikowych słomek, podobnie jak sieci AccorHotels, Four Seasons i Hyatt, gdzie plastikowe słomki będą dostępne dla gości tylko na życzenie.
Sieć Hilton zobowiązała się nie tylko do wyprowadzenia z użytku plastikowych słomek do końca tego roku, ale także do pozbycia się plastikowych butelek z sal konferencyjnych.
Warszawski hotel Raffles Europejski zamiast plastikowych słomek stosuje słomki wykonane w 100% ze skrobi.

Świadomość społeczeństwa na temat konieczności dbałości o środowisko naturalne jest już tak wysoka, że wiele firm, w tym hotelowe, wpisuje w swoją politykę odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) zasady mające na celu pokazanie ich zaangażowania.
Współcześni goście hotelowi przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań stosowanych przez hotele. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, hotele wdrażają szereg rozwiązań, czyniąc z nich niekiedy element charakterystyczny dla swojej marki lub konkretnego obiektu.

O tym jak hotele w szerszym zakresie mogą dbać o środowisko pisałem TUTAJ

Jeśli to dla Was ma znaczenie, mówcie w hotelach, barach i restauracjach, że oczekujecie od nich zmiany działań, które będą chroniły środowisko.
Ja osobiście miesiąc temu zaprzestałem kupowania wody gazowanej, bo taką lubię pić, w plastikowych butelkach, i kupiłem syfon do gazowania wody z kranu, która w Warszawie ma wysoką jakość.

 

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: