Zamek Biskupi Janów Podlaski – recenzja

reklama

Jedna z najgłośniejszych inwestycji hotelowych ostatnich lat, zrealizowana z dużym rozmachem i poszanowaniem bogatej historii miejsca. Kompleks hotelowo – konferencyjny w Janowie Podlaskim powstał w odtworzonym na wzór XVIII-wiecznego zamku, który był rezydencją biskupów już od XV wieku, kiedy to wieś Porchowo w 1465 r. otrzymała prawa miejskie od króla Kazimierza Jagiellończyka. Miasto zyskało nazwę Janów, od imienia biskupa Jana Łosowicza, który zabiegał o przywileje i rozwój miasta.
W latach 1770- 1780 biskup Paweł Turski wzniósł nową rezydencję – barokowy zamek otoczony fosą, parkiem w stylu angielskim, z zabudowaniami gospodarczymi i stawami.
Janów Biskupi, a obecnie Podlaski, oraz sam zamek, przeżywały burzliwe historie. Najazdy ze wschodu, potop szwedzki, powstania, wojny światowe odcisnęły swoje piętno. Po wojnie Zamek Biskupi zostaje przejęty przez państwo i przekazany Stadninie Janowskiej. Od tamtej pory stał zapomniany i niszczał, przyciągając jedynie pasjonatów historii.


zdj. zamki.pl

Do czasu, gdy Władysław Grochowski – właściciel Grupy Arche, która ma ambicję stać się największą grupą hotelową w Polsce – odważył się na realizację tak dużego projektu z dala od zgiełku miasta (180 km od Warszawy), gdzie dotąd nie było kompleksu przeznaczonego pod organizację dużych imprez i kongresów, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem branży eventowej w Polsce.

W miejscu okazałego niegdyś zamku pozostały jedynie dwa boczne skrzydła z ceglanymi fundamentami. Centralna jego część oraz pawilony z pokojami na Podzamczu zostały wybudowane od nowa.


Lobby i Lobby Bar

Przestrzeń eventowa znajdująca się pod dziedzińcem zamku zajmuje powierzchnię aż 1500 m2!

Dodatkowo, we wschodnim skrzydle zamku znajdują się pięknie odrestaurowane salony historyczne. Dawne biskupie komnaty i korytarze zdobią oryginalne, drewniane podłogi, sztukaterie i ornamenty.

Najznamienitszym mieszkańcem Zamku Biskupiego był Adam Naruszewicz, wielki humanista, historyk, poeta. Najokazalszy apartament został nazwany jego nazwiskiem.

W parku na tyłach zamku znajduje się Świątynia Dumania, wzniesiona z polnego kamienia w 1790 r. Grota była miejscem dumania i pracownią biskupa Naruszewicza. Ponoć tutaj opracowywał tezy do Konstytucji 3-maja i tutaj przepowiedział upadek i niewolę Rzeczypospolitej. Legenda głosi, że Zamek na wzgórzu łączyło z grotą podziemne przejście, gdzie spaceruje duch Naruszewicza.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Zamku Biskupiego spędziłem tu weekend, w pięknej zimowej scenerii. Otrzymałem Apartament Kardynalski w zabytkowym zachodnim skrzydle.

Pokój ogromny, klimatyczny i bardzo mi się spodobało połączenie starego z nowym.
Uważam jednak, że jedna poduszka do spania na osobę to za mało, zwłaszcza w apartamencie. Mam także uwagę do zasłon w sypialni, które nie wyciemniają pokoju. Skądinąd ciekawie zaaranżowana ściana w sypialni, na której umieszczono reprodukcję jednego z obrazów z kolekcji Fundacji Leny Grochowskiej, nie jest jednak miękkim zagłówkiem tylko twardą płytą, co dla mnie było mało komfortowe.

Śniadania bufetowe w restauracji są bardzo smaczne, a asortyment jest szeroki, choć ja osobiście wolę zjeść śniadanie w zaciszu pokoju 😉

Hotelowa restauracja U Biskupów jest znakomita. Skosztujecie pysznych dań kuchni międzynarodowej i lokalnej. Dodatkowym atutem jest położenie sali restauracyjnej w klimatycznych piwnicach zamku.

Polecam krem z młodego szczawiu i zielonych warzyw…

…oraz opiekanego łososia na risotto z pęczaku z krewetkami koktajlowymi!

Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim to nie tylko pokoje i centrum konferencyjne.
W budynku SPA, który jest połączony z zamkiem i Podzamczem podziemnymi korytarzami, znajdują się gabinety Dr Irena Eris Beauty Partner, strefa wellness z basenem i saunami, oraz centrum rehabilitacji.
Z uwagi na wielkość hotelu i sporą ilość gości sauny, zwłaszcza turecka, powinny być o wiele większe.

Skorzystałem z zabiegu Caramel Lipo-Energy Body Massage i przy okazji z bezpłatnego badania cery twarzy, aby dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.

Położenie Zamku Biskupiego i bogactwo natury otaczającej zamek umożliwia spędzenie wolnego czasu zarówno aktywnie, jak i na nic nie robieniu. Turystyczne szlaki piesze i rowerowe, leśne ścieżki, rezerwaty przyrody i Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Największą atrakcją w okolicy, położoną 2 km od Zamku, jest słynna stadnina koni arabskich o powierzchni 2.500 ha, która została założona w 1817 roku. Tu przyjeżdżają hodowcy koni z całego świata, aby wziąć udział w corocznej aukcji.

I na koniec. Choć nie łatwo dziś znaleźć odpowiedniego pracownika do pracy w hotelu, zwłaszcza do obiektów podmiejskich, to w Zamku Biskupim miałem do czynienia z fachową, komunikatywną i uśmiechniętą obsługą 🙂

Zamek Biskupi Janów Podlaski zajął zaszczytne drugie miejsce w konkursie Hotel z Pomysłem 2016

Trochę liczb:
Pokoje w budynku Zamku – od ok. 200 zł ze śniadaniem
Masaż ciała caramel lipo-energy – 210 zł
Krem z młodego szczawiu i zielonych warzyw – 22 zł
Opiekany łosoś na risotto z pęczaku z krewetkami koktajlowymi – 48 zł

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: