Wyczekiwane otwarcia hoteli w Polsce w 2018
Rok 2018 będzie bardzo ważny dla polskiej branży hotelowej. Można dodać, że przełomowy. Zostanie otwartych kilka, długo wyczekiwanych hoteli znakomitych marek, ale także parę innych obiektów wartych uwagi. Zapowiada się kolejny bardzo dobry rok dla hotelarstwa w Polsce. Życzyłbym sobie tylko, aby wzrost liczby hoteli szedł w parze z równie wysoką jakością obsługi, usług i projektów wnętrz, zwłaszcza w hotelach premium.
HOTEL RAFFLES EUROPEJSKI WARSAW
Kilkakrotnie przesuwane otwarcie nareszcie znajdzie swój finał w pierwszym kwartale 2018 roku (marzec/kwiecień). 106-pokojowy hotel Raffles Europejski ma być wedle wszelkich założeń najbardziej luksusowym hotelem w Polsce, wyżej pozycjonowanym niż słynny Hotel Bristol A Luxury Collection, który stoi po sąsiedzku. Choć nie ma takiej oficjalnej klasyfikacji w naszym kraju, to określiłbym go mianem 5* Deluxe. We Francji zostałby zapewne zakwalifikowany do specjalnej kategorii 'Palace Hotel’. Usłyszałem niedawno, jak ktoś użył w stosunku do Europejskiego określenia 'hotel 7-gwiazdkowy’. Tak często określany jest Burj Al Arab w Dubaju, Emirates Palace w Abu Dhabi, Aman w Wenecji, czy Venecian w Macao. Nie ma oficjalnie w żadnym kraju takiej kategorii jak 7*. To wymysł marketingowy, bardzo chwytliwy zresztą.
Ikoniczny hotel Europejski, otwarty 1 stycznia 1857 roku, przeszedł gruntowny remont, którego koszt szacowany jest na ok. 300 mln złotych. Będzie zarządzany przez prestiżową markę Raffles, której historia ma 130 lat.
Za projekt przebudowy budynku odpowiedzialna była pracownia SUD Architekt Polska, a za projekt wnętrz pracownia WWAA. Hotel po otwarciu niewątpliwie będzie także znany z kolekcji ok. 400 dzieł sztuki.
Nie podana jest jeszcze dokładna data otwarcia. Nie została jeszcze uruchomiona sprzedaż pokoi. Nie podano jeszcze cen pokoi, choć jak udało mi się ustalić nieoficjalnie, wyniosą one od ok. 1500 zł.
Jak będzie z jakością obsługi? To się okaże. Na pewno będę się temu przyglądał. Zatrudnienie znajdzie ponad 200 osób. Rekrutacja wciąż trwa.
Więcej szczegółowych informacji znajdziecie TUTAJ
RENAISSANCE WARSAW AIRPORT
Kolejnym wyczekiwanym hotelem, którego otwarcie się przedłużyło o kilka dobrych lat, jest Renaissance Warsaw Airport przy lotnisku Chopina. Nowy termin otwarcia to marzec 2018. Będzie pierwszym hotelem marki Renaissance (grupa hotelowa Marriott International) w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym 5* hotelem przylotniskowym w Polsce. Choć inwestor, państwowa spółka Chopin Airport Development, zapowiada że nie będzie to luksusowy hotel. Słuszne założenie. Pięć gwiazdek odnosi się jedynie do wyposażenia i zakresu usług. Hotel luksusowy to coś o wiele więcej.
Autorem projektu bryły budynku jest JEMS Architekci. Wnętrza hotelu będą miały współczesny charakter, inspirowany polskim wzornictwem lat 60. zeszłego wieku, w których motywy vintage harmonijnie połączą się z wątkami polskiej kinematografii i designu.
Hotel Renaissance Warsaw Airport oferować będzie 225 pokoi, w tym 11 apartamentów. Poza restauracją i lobby barem, do dyspozycji gości będzie strefa wellness z gabinetami SPA, sauną i basenem, oraz 8 sal konferencyjnych i sala balowa o łącznej powierzchni ponad 844 m².
Sprzedaż pokoi w internecie jeszcze nie została uruchomiona.
HOTEL IBIS STYLES WARSZAWA CITY
Pierwszy warszawski hotel marki Ibis Styles (sieć Accor) zostanie otwarty w marcu 2018. Zajmie on budynek biurowy przy ulicy Grzybowskiej 43, w sąsiedztwie hotelu Leonardo (dawny JM Hotel) i działki przy ulicą Waliców na której powstanie hotel PURO Warszawa City.
Za projekt wnętrz odpowiada pracownia MDJZ Architekci. Wystrój wnętrz inspirowany jest historią Tramwajów Warszawskich i oparty jest na połączeniu kolorów i światła. Hotel Ibis Styles Warszawa City oferować będzie 220 pokoi, w tym 3 apartamenty, 3 pokoje dla osób dla niepełnosprawnych, pokoje rodzinne. Dodatkowo do dyspozycji będą trzy sale konferencyjne, podziemny garaż na 105 aut i restauracja śniadaniowa z panoramicznym widokiem. Członkowie programu lojalnościowego Accor Le Club będą mogli skorzystać z możliwości zameldowania oraz wymeldowania przez smartfona (mobile check-in).
HOTEL IBIS STYLES WARSZAWA WŁOCHY
Z kolei pod koniec 2018 (według założeń) ma zostać otwarty drugi hotel tej marki w stolicy. Ibis Styles Warszawa Włochy powstaje przy ulicy Świerszcza, niedaleko lotniska Chopina, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolei podmiejskiej Ursus Północ. Inwestorem obiektu, którym zarządzać będzie Grupa Hotelowa Orbis, jest firma Hotel Style sp. z o.o., członek Grupy WB Finance. Spółka ta posiada również butikowy Hotel Indigo Kraków.
Hotel Ibis Styles będzie oferował 214 pokoi na czterech kondygnacjach, z których każda posiadać będzie indywidualną stylizację. 64 pokoje przeznaczone będą na długi pobyt. Ponadto hotel oferować będzie zaplecze konferencyjno-biznesowe, fitness, restaurację, bar oraz dwupoziomowy parking.
Za koncepcję wystroju wnętrz odpowiada biuro projektowe TREMEND, a inspiracją do projektu są Włochy, ale nie te warszawskie.
Więcej informacji i wizualizacji znajdziecie TUTAJ
HOTEL MOXY WARSZAWA PRAGA
Według zapowiedzi Centrum Praskiego Koneser, we wrześniu 2018 zostanie w końcu otwarty pierwszy w Polsce hotel ekonomicznej marki Moxy (sieć Marriott International). W zrewitalizowanym budynku dawnej destylarni w Koneserze, na gości będzie oczekiwać 141 gustownych pokoi.
Moxy Warsaw Praga będzie hotelem stworzonym specjalnie z myślą o młodych – i młodych duchem – ludziach miasta, którzy chcą zatrzymać się w stylowym otoczeniu. Moxy to ciekawe wzornictwo, komfort, szybkie Wi-Fi i nieformalna obsługa. Goście będą zachęcani do spędzania czasu w luźnej przestrzeni wspólnej, liczącej kilka stref, oraz do korzystania z wygodnych usług, jak np. samoobsługowy serwis cateringowy grab and go, dostępny 24/7. A całość będzie czerpać z klimatu Starej Pragi.
HOTEL WARSZAWA
A to kolejny po Raffles bardzo wyczekiwany hotel w stolicy. Trwający z przerwami od 2010 roku remont dawnego Hotelu Warszawa jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Gruntownie przebudowany budynek wrócił do modernistycznego kanonu warszawskich zabytków. Prace remontowe nad elewacją dobiegły końca. Według zapowiedzi właścicieli – Holdingu Liwa z Krakowa, czyli rodziny Likusów – budynek towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential, wzniesiony w latach 1931 – 1933, powróci do swojej powojennej funkcji i znów stanie się hotelem Warszawa. Nazwa nie ulegnie zmianie. Nowy Hotel Warszawa będzie oferował 146 pokoi w standardzie 5 gwiazdek, dwie restauracje i strefę wellness z basenem i gabinetami Spa. Jak nieoficjalnie się mówi, otwarcie Hotelu Warszawa nastąpi pod koniec tego roku.
Rodzina Likusów znana jest z posiadania domu towarowego Vitkac przy ul. Brackiej w Warszawie, kilku restauracji i ekskluzywnych sklepów oraz sieci butikowych hoteli: Copernicus, Stary i Pod Różą w Krakowie, Monopol w Katowicach i Wrocławiu oraz Grand w Łodzi.
HOTEL FOUR POINTS BY SHERATON WARSZAWA
Otwarcie pierwszego w Polsce hotelu marki Four Points by Sheraton zaplanowane jest na czwarty kwartał 2018 r. Czterogwiazdkowy hotel powstaje przy ul. Suwak 7 na Mokotowie, w pobliżu lotniska Chopina. Hotel będzie dysponował 190 pokojami, dwiema restauracjami, centrum fitness i salami konferencyjnymi o łącznej powierzchni ponad 500 m.kw. Ogólnie wnętrza hotelu będą w stylu modern vintage.
Inwestor Spółka Mokotów Business & Airport Hotel należy do grupy inwestycyjnej działającej w branży nieruchomości w Polsce. Oprócz budowanego w Warszawie hotelu Four Points by Sheraton Warsaw Mokotów jest również inwestorem powstającego nad morzem 5-gwiazdkowego hotelu Seaside Park Kołobrzeg.
HOTEL PURO KRAKÓW KAZIMIERZ
To będzie drugi hotel PURO w Krakowie, położony przy ulicy Halickiej, na popularnym wśród mieszkańców Krakowa Kazimierzu. Zaprojektowany został przez pracownię ASW Architekci z Poznania i z wnętrzami urządzonymi przez nagradzane studio Conran & Partners z Londynu. W sześciopiętrowym hotelu znajdzie się 228 pokoi i apartamentów, restauracja z cocktail barem, kawiarnia, taras z ogrodem, strefa wellness i spa, oraz pierwsza w hotelach PURO piekarnia. Planowane otwarcie – czerwiec 2018.
HOTEL PURO ŁÓDŹ
Usytuowany przy ulicy Ogrodowej, naprzeciwko jednego z najważniejszych budynków w Łodzi, dawnego Pałacu Poznańskich, oraz obok słynnej Manufaktury. Sześciokondygnacyjny Hotel Puro Łódź Centrum zaprojektowała także pracownia ASW Architekci, zaś za projekt wnętrz odpowiada biuro Superfutures z Londynu. W 136-pokojowym hotelu znajdą się także cztery sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia z letnim tarasem, bar z tarasem widokowym na ostatnim piętrze oraz strefa wellness i spa. Dodatkowo, jak na Łódź przystało, w hotelu znajdzie się sala kinowa. Planowane otwarcie – druga połowa 2018.
Więcej o planowanych otwarciach hoteli PURO przeczytacie TUTAJ
HOTEL MOXY KATOWICE PYRZOWICE
A to kolejny hotel lifestylowej marki Moxy by Marriott w Polsce, który według planu przyjmie pierwszych gości w drugiej połowie 2018 roku. Inwestorem jest spółka Chopin Airport Development, a generalnym wykonawcą firma IDS-BUD z Warszawy.
Koncepcja architektoniczna hotelu w Pyrzowicach jest śląska. W lobby będzie witać gości górniczy wagonik, a także duży stół tzw. „Communal table”. Centralnym punktem parterowej części hotelu będzie wyspa barowa. Tu będzie można pracować, odpocząć, porozmawiać, a także załatwić hotelowe formalności czy wypocząć przy drinku. Duży nacisk projektanci wnętrz położyli na funkcjonalność i design wyposażenia: sofy, fotele, siedziska, krzesła i stoliki mają być wygodne i ciekawe dla oka. Całości dopełnią pojawiające się tu i tam motywy graficzne szybów kopalnianych. Do dyspozycji gości oddane zostanie 100 pokoi na 5 kondygnacjach, szybkie Wifi, bar otwarty 24/7, gry planszowe, przekąski, energetyczna muzyka i duże ekrany TV w pokojach – przystosowane do podłączenia treści online i gier.
Na rok 2019 zaplanowano otwarcie hotelu Moxy Poznań Ławica, Moxy Warszawa Mokotów i Moxy Szczecin.
DEO HOTEL GDAŃSK
Największą realizowaną obecnie inwestycją na Wyspie Spichrzów jest Deo Plaza, w ramach której powstanie czterogwiazdkowy hotel, najdroższe w Gdańsku apartamenty, oraz restauracje, z których przynajmniej jedna aspirowała będzie – według inwestora – do gwiazdek Michelin. Pod całą zabudową znajdzie się dwukondygnacyjny garaż. Projekt zabudowy powstał również w pracowni KD Kozikowski Design. Deo Hotel oferować będzie aż 374 pokoje i 11 sal konferencyjnych (1.5 tys. mkw powierzchni). W hotelu będzie także spa z 9 gabinetami i fryzjer. Operatorem obiektu zostanie firma Dobry Hotel. Otwarcie hotelu zaplanowano na połowę 2018 roku.
HOTEL TRAUGUTTA 3 BIAŁYSTOK
A to projekt butikowego hotelu, w którym mam okazję uczestniczyć. Czterogwiazdkowy hotel Traugutta 3 oferować będzie 25 przestronnych pokoi, salę szkoleniową na 60 osób, elegancką salę balową na 180 osób, restaurację, strefę wellness, parking i garaż na 40 aut. Częścią budynku, w której znajdzie się restauracja, jest zabytkowa willa z 1884 roku (jasna cegła na wizualizacji). Pierwotnie mieścił się tu sztab 64. Kazańskiego Pułku Piechoty. W koszarach wizytował nawet sam marszałek Józef Piłsudski.
Inwestorem jest spółka HASS, która od 12 lat jest właścicielem Hotelu Podlasie również w Białymstoku. Planowane otwarcie – kwiecień 2018.
HOTEL FERREUS KRAKÓW
Być może jeszcze w tym roku Kraków wzbogaci się o kolejny 5-gwiazdkowy hotel. Przy ul. Kopernika 6 powstaje butikowy Hotel Ferreus z 71 pokojami. Kamienica zostanie częściowo przebudowana, a podwórze hotelu zostanie przykryte szklanym dachem. Hotel zyska również dwupoziomowy garaż podziemny. Poza restauracją, w hotelu znajdą się także sale konferencyjne. Inwestorem jest firma Stal Produkt z Bochni.
zdjęcia: materiały prasowe, strony internetowe wymienionych hoteli
Alicja
Zdecydowanie Hotel Moxy jest w 100% w moim typie. Powinno być więcej takich luźnych, ale stylowych miejsc, gdzie można poczuć się swobodnie i odpocząć. 🙂