Wyczekiwane otwarcia hoteli w Polsce w 2023

reklama

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Turystycznej, międzynarodowe przyjazdy turystyczne wzrosły prawie trzykrotnie w okresie od stycznia do lipca 2022 (+172%) w porównaniu z tym samym okresem 2021. Oznacza to, że sektor odzyskał prawie 60% poziomu sprzed pandemii. Stałe ożywienie odzwierciedla silny popyt na podróże międzynarodowe.

Turystyka w Polsce także radzi sobie coraz lepiej. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, obiekty noclegowe w pierwszym półroczu 2022 obsłużyły 14,7 mln turystów.  Nasz kraj odwiedziło 2,3 mln zagranicznych turystów, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do 2021 (0,4 mln) i 2020 (1,1 mln), choć to wciąż mniej niż w okresie 2014-2019. Choć w innych krajach Unii Europejskiej, turystyka odbudowuje się w szybszym tempie. Polska – w porównaniu do Europy Południowej i Zachodniej – nigdy nie była najchętniej odwiedzanym miejscem turystycznym na mapie Starego Kontynentu.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce zalicza się regiony nadmorskie. Do najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów zagranicznych należą największe polskie miasta – Warszawa, Kraków i Wrocław, jednak liczba turystów w 2022 wciąż była niższa niż w 2019 roku. Jak zaznaczają ekonomiści PIE, główną przyczyną ożywienia w krajowym ruchu turystycznym jest bon turystyczny wprowadzony w 2020. Z danych ZUS wynika, że do czerwca 2022 skorzystano z bonów o wartości 2,3 mld zł. Choć inflacja jest na wysokim poziomie i płace realne wielu gospodarstw domowych topnieją, to Polacy chętnie wyjeżdżają.

Rok 2023 będzie obfitował w otwarcia hoteli, na które sam czekam z ciekawością. Część z nich to inwestycje przedpandemiczne, które mam nadzieję w końcu doczekają się otwarcia w tym roku. Kilka nowych marek międzynarodowych zawita do Polski.

 

Occidental Barceló, Warszawa 

Hiszpańska grupa hotelowa Barceló jeszcze przed pandemią ogłosiła plany otwarcia swojego pierwszego hotelu w Polsce marki Occidental, który będzie częścią Elektrowni Powiśle. Czterogwiazdkowy hotel, u zbiegu ul. Zajęczej i Wybrzeża Kościuszkowskiego, zarządzany przez sieć, będzie miał 150 pokoi, restaurację i lobby bar, 300 mkw przestrzeni konferencyjnej oraz bar na dachu budynku. Inwestorem hotelu jest fundusz Tristan Capital Partners, budowę nadzoruje White Star Real Estate. Budynek zaprojektowało biuro APA Wojciechowski Architekci, a wnętrza pracownia Tremend i NAP. Drugi hotel marki Occidental planowany jest w Poznaniu przy ulicy Zielonej. Barceló posiada ponad 250 hoteli w standardzie 4-5* w 22 krajach, funkcjonujących pod czterema markami: Royal Hideaway Luxury Hotels & Resorts, Barceló Hotels & Resorts, Occidental Hotels & Resorts i Allegro Hotels. Otwarcie hotelu zaplanowano na drugi kwartał 2023. 

 

 

 

HOTEL FLANER – WORLDHOTELS CRAFTED COLLECTION, WARSZAWA 

W dawnej Harendzie, przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu pomnika Kopernika, od dłuższego czasu powstaje butikowy hotel Flaner, który będzie działał pod marką WorldHotels Crafted Collection z sieci Best Western. Do dyspozycji gości będzie 66 pokoi urządzonych w loftowym stylu, restauracja, strefa konferencyjna o powierzchni 400 mkw oraz strefa relaksu z siłownią i sauną. Inwestorem jest KP4 Sp. z o.o. Za projekt wnętrz odpowiada warszawskie biuro Projekt Praga. Dokładny termin otwarcia hotelu nie został jeszcze ogłoszony.

 

Hotel Sante, Warszawa

Przy Studio Sante Uzdrowisko Miejskie na Pradze Północ powstał czterogwiazdkowy hotel Sante z 52 pokojami i dwiema salami konferencyjnymi o łącznej powierzchni 115 mkw. Jak deklaruje inwestor, jest to jedyny hotel w Europie, który oferuje możliwość skorzystania z unikatowego terapeutycznego wodorowego SPA. Jacuzzi wodorowe oraz dwie duże wypoczywalnie do wdychania wodoru molekularnego pozwolą zregenerować organizm. Kompleks Uzdrowisko Miejskie Studio Sante, które działa już od kilku lat, dysponuje m.in. strefą basenów oraz jacuzzi krzemowym i magnezowym, strefą saun z łaźnią Rasul i japońską sauną skalną Ganbanyoku, grotą solną z tężnią solankową oraz strefą SPA i centrum terapii. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na marzec 2023.

 

 

HOTEL GRAND, ŁÓDŹ

Po trzech latach prac została odsłonięta elewacja przebudowywanego Hotelu Grand przy ul. Piotrkowskiej 72 w Łodzi. Jednak konserwator zabytków zgłosił do prokuratury zmiany jakie inwestor samodzielnie wprowadził w bryle budynku, chodzi o nadbudowę ostatniej kondygnacji. Najsłynniejszy i najstarszy łódzki hotel, którego historia sięga 1887 roku, jest własnością spółki Likus Hotele i Restauracje (Grupa LHR) będącej częścią Holdingu Liwa, która w 2008 r. kupiła go od Orbisu za 73 mln zł. Do spółki należą pięciogwiazdkowe hotele w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Trzeba przyznać, że ich dotychczasowe realizacje znane są z wysokiej jakości wykonania i użytych materiałów. Odnowiony Grand będzie miał standard pięciogwiazdkowy. Oferować będzie 200 pokoi, basen, podziemny parking, salę konferencyjną w miejscu po scenie nieistniejącego już Teatru 7.15. Tradycyjnie inwestor nie udziela informacji mediom. Można jednak przypuszczać, że otwarcie hotelu nastąpi w tym roku.

 


zdj. lodz.pl 

 

STRADOM HOUSE – AUTOGRAPH COLLECTION, KRAKÓW 

Drugi hotel w Polsce marki Autograph Collection z sieci Marriott Int. znajduje się przy ulicy Stradomskiej w Krakowie. Mieścić się będzie w odrestaurowanej kamienicy, której historia sięga 14. wieku. W pięciogwiazdkowym hotelu znajdzie się 125 pokoi, w tym apartament typu penthouse. Hotel posiadać będzie 2 restauracje, kawiarnię i winiarnię. Ponadto dwie sale konferencyjne o łącznej powierzchni 250 mkw.  Do dyspozycji gości będzie także centrum Spa & wellness z 20-metrowym basenem ze słoną wodą, saunami i siłownią. Pomiędzy częścią hotelową a apartamentową znajdzie się ogród o powierzchni 6 tys. mkw. Koncepcję całości opracowała pracownia DDJM Biuro Architektoniczne, a wnętrza hotelu londyńskie studio Blacksheep. Inwestorem jest firma deweloperska Angel Poland Group, w której portfolio znajdują się wrocławskie hotele OVO Double Tree by Hilton i The Granary. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na kwiecień 2023.

 

 

HOTEL ZAMEK PRZEGORZAŁY, KRAKÓW

Wybudowany w czasie drugiej wojny światowej zamek w krakowskich Przegorzałach jest przekształcany w pięciogwiazdkowy hotel. Oferować będzie 37 pokoi oraz strefę wellness z saunami, tężnią solankową, jacuzzi i trzema gabinetami spa. Do dyspozycji gości będzie także renomowana restauracja, która przez 30 lat działała w zamku pod nazwą „U Ziyada”. W sąsiedztwie zamku znajduje się Forest Hotel z 85 pokojami i aulą audytoryjną dla 180 osób. Projekt zamku przygotowała pracownia Probinvest. Koncepcje wnętrz przygotowała pracownia Ideograf. Inwestorem obu obiektów jest firma ZR Hotele. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na lato 2023.

 

MEININGER Hotels Kraków

Przy ul. Grzegórzeckiej powstaje pierwszy w Polsce obiekt hotelowo-hostelowy pod niemiecką marką Meininger Hotels. Oferować będzie 503 miejsca w 135 pokojach prywatnych i wieloosobowych. Goście będą mogli skorzystać z udogodnień, takich jak taras na dachu, kuchnia, pralnia, strefa gier, bar, ogród na dziedzińcu. Pierwszy obiekt marki Meininger otwarty został w 1999 r. w Belinie przy ul. Meininger. Obecnie działa ich ponad 30 w 21 europejskich miastach, takich jak Amsterdam, Berlin, Kopenhaga, Mediolan, Monachium, Paryż, Rzym i Wiedeń. Przed pandemią pojawiła się w mediach informacja o planach uruchomienie obiektu także w Warszawie, ale obecnie temat ucichł. Inwestorem krakowskiego obiektu jest firma deweloperska Fronton. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na trzeci kwartał 2023.

 

Hotel The Crown, Kraków

Przy ulicy Królewskiej 6 powstaje czterogwiazdkowy hotel The Crown. Liczący 44 pokoje obiekt dołączy do kolekcji hoteli butikowych pod nową marką Handwritten Collection z sieci Accor. Inwestorem jest firma Alventa Invest Sp. z o.o. Hotel zarządzany będzie przez krakowską firmę Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele, która prowadzi takie hotele, jak AC by Marriott, 1891 Garni i Garamond Tribute Portfolio w Krakowie. Otwarcie hotelu ma nastąpić w trzecim kwartale 2023.

 

 

Radisson Blu Resort & Conference Center, Ostróda Mazury

W pięciogwiazdkowym resorcie znajdzie się 240 pokoi i apartamentów. Goście będą mieli do dyspozycji park wodny z krytym i zewnętrznym basenem oraz przystań jachtową. Z myślą o sektorze MICE powstanie przestrzeń eventowa o powierzchni 2,6 tys. mkw., obejmująca salę balową, cztery sale wielofunkcyjne, siedem sal konferencyjnych i obszar foyer, który, w razie potrzeby, może być także zaaranżowany na potrzeby wydarzeń. Inwestorem jest spółka Europlan, do której należy także hotel Metropolo w Krakowie oraz Lake Hill pod Karpaczem. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na 31 stycznia 2023.

 

 

HOTEL GOŁĘBIEWSKI, POBIEROWO 

Największy hotel resortowy w Polsce powstaje we wsi Pobierowo (woj. zachodniopomorskie). Rozmach inwestycji nikogo nie zaskakuje, choć wzbudza wiele kontrowersji. Kompleks składać się będzie z 1100 pokoi, parkingu podziemnego i zewnętrznego na ponad 1000 aut, restauracji do obsługi 3500 gości, 16 sal konferencyjnych, oraz strefy Spa. Goście będą mieć do dyspozycji także Aquapark, czyli zjeżdżalnie, sauny, baseny wewnętrze i zewnętrzne, tzw. dziką rzekę, jacuzzi na zewnątrz i wewnątrz.  Do tego jeszcze sale kinowe, boiska do gry w piłkę siatkową, koszykową, ściana wspinaczkowa, boiska do mini piłki nożnej, bawialnie dla dzieci. Do ich obsługi zaplanowano zatrudnić około 500 pracowników różnego szczebla. Hotel Gołębiewski w Pobierowie jest flagową inwestycją sieci Gołębiewski, miał być też zwieńczeniem kariery w hotelarstwie zmarłego założyciela. Obecnie w Polsce działają cztery obiekty spod tego szyldu – w Mikołajkach, Białymstoku, Karpaczu i Wiśle. Uruchomienie hotelu zostało podzielone na dwa etapy. Inwestor nie podaje informacji o planowanym terminie otwarcia, ale można się spodziewać, że nastąpi to przed sezonem wakacyjnym.

 


fot. gazeta.pl

The Brick Tribute Portfolio, Gdańsk

Na Wyspie Spichrzów w Gdańsku zostanie otwarty drugi po Krakowie hotel pod marką Tribute Portfolio z sieci Marriott International. Czterogwiazdkowy butikowy hotel z 68 pokojami, restauracją, SPA, garażem podziemnym w kamienicach na rogu ul. Chmielnej i Stągiewnej, swoim klimatem ma odwoływać się do tradycji lokalizacji, czyli budowanych w tym miejscu licznych spichlerzy. Za projekt wnętrz odpowiada Fobia Design. Inwestor wcześniej ogłosił plany otwarcia w sąsiedztwie innego obiektu pod marką Renaissance także z sieci Marriott Int. z 250 pokojami, którego otwarcie może nastąpić w 2024. Hotelem zarządzać będzie krakowska firma Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele. Otwarcie hotelu zaplanowane jest na jesień 2023.

 

Arche Fabryka Samolotów, Mielno

Grupa Arche prowadzi obecnie kilka inwestycji. m.in. w Fabryce Samolotów w Mielnie leżącej pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim. Teren inwestycji obejmuje obszar zabytkowej bazy lotniczej o pow. ok. 6,5 ha z bezpośrednim dostępem do jeziora. Hangar hydroplanów o pow. 3,5 tys. mkw zostanie zaadaptowany na hotel z 39 pokojami, centrum konferencyjnym o pow. 3.5 tys. mkw, salą widowiskową i restauracją. Dopełnieniem rewitalizacji będzie budowa kompleksu pięciu budynków mieszczących 500 apartamentów w Systemie Arche. Za projekt odpowiada wewnętrzne biuro architektoniczne Grupy Arche. Uruchomienie całej inwestycji jest podzielone na etapy. W tym roku zostanie oddany do użytku jeden z nowych budynków ze 120 apartamentami oraz zabytkowy pawilon, który będzie pełnił funkcje gastronomiczne. Otwarcie zaplanowane jest na lato 2023.

 

Baltic Waves Resort, Międzyzdroje

Inwestycja condohotelowa w centrum miasta, blisko morza. Składać się będzie z trzech pięciokondygnacyjnych budynków, w których łącznie znajdzie się 200 apartamentów o zróżnicowanym metrażu od 33 do 76 mkw, ponadto baseny, strefa SPA i udogodnienia dla dzieci. Inwestorem jest spółka Polino ze Szczecina, a operatorem będzie Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele. Otwarcie zaplanowano na czwarty kwartał 2023.

 

Sanssouci MGallery, Karpacz

Hotel Sanssouci – nazwa pochodzi od francuskiego słowa sans souci tłumaczonego na język polski jako beztroski lub beztrosko – wybudowano na początku 20 w. Uważany był za najlepszy ośrodek wypoczynkowy w Karpaczu. Zabytkowy hotel przy ulicy Karkonoskiej będzie czwartym obiektem w Polsce, po krakowskim, sopockim i wrocławskim, działającym pod marką MGallery Collection z sieci Accor. Oprócz 101 pokoi, Sannsouci oferował będzie restaurację, salę konferencyjną, część SPA&wellness z basenem, saunami i jacuzzi. Odtworzona zostanie również historyczna sala balowa. To drugi obiekt z grupy Europlan, który ma zostać otwarty w tym roku. Otwarcie zaplanowane jest na koniec 2023.

 

 

 

PIENINY GRAND, SZCZAWNICA

W miejscu dawnego sanatorium Hutnik w Szczawnicy powstaje czterogwiazdkowy hotel Pieniny Grand ze 119 pokojami i dwiema restauracjami. Na samym szczycie 12-piętrowego budynku umiejscowiono sky bar z widokiem na panoramę Pienin. Centrum biznesowe z salami konferencyjnymi pomieści 250 os. Strefa SPA będzie zajmować 2 tys. mkw i obejmować gabinety lekarskie oraz zabiegowe, zaplecze fitness, a także sferę basenową. Oferować będzie zabiegi zarówno z zakresu medycyny konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej oraz kompleksowe programy regeneracyjne przeznaczone dla sportowców. Inwestorem jest spółka Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, która posiada m.in. hotel Modrzewie Park i Nawigator w Szczawnicy. Dokładny termin otwarcia hotelu nie został jeszcze ogłoszony.

 

 

HOTEL LILI, RYBNIK

W kompleksie zabudowań zabytkowego dworku Cystersów w Rybniku (woj. śląskie) powstaje Bel Mon Resort. W jego skład wejdzie restauracji Mona, pięciogwiazdkowy hotel Lili z 12 pokojami oraz centrum odnowy biologicznej Berry Spa z basenem. Do dyspozycji gości będzie także przestrzeń konferencyjno – eventowa z czterema salami. Na zewnątrz powstanie ogród francuski, a w dalszej przyszłości ma zostać przygotowana infrastruktura umożliwiająca organizację zawodów konnych. Inwestorem jest firma Pamira. Hotel będzie częścią prestiżowego zrzeszenia Relais&Châteaux, w ramach którego działają już dwa obiekty w Polsce – Quadrille w Gdyni i Copernicus w Krakowie. Otwarcie ponownie zostało przesunięte, tym razem na kwiecień 2023.

 

 

Hotel Grand Mövenpick, Wrocław

Zabytkowy hotel położony naprzeciwko Dworca Głównego, znany wcześniej jako Hotel du Nord z 1903 roku, stał się jednym z najlepszych hoteli w ówczesnym Wrocławiu. Zrewitalizowany hotel Grand będzie działał pod marką Mövenpick z sieci Accor. Powstała w 1973 roku szwajcarska marka swoim dziedzictwem w obszarze gastronomii sięga lat 40. minionego wieku. Dziś posiada stale rosnące portfolio blisko 100 hoteli klasy premium w 26 krajach. Czterogwiazdkowy Hotel Grand Mövenpick Wrocław będzie pierwszym obiektem marki w Polsce. Kolejne zostaną otwarte w Karpaczu, Poznaniu, Zakopanem i Kołobrzegu. Oferować będzie 177 pokoi, restaurację, bar w wieżyczce z kopułą, sale konferencyjne, strefę fitness i SPA, a także podziemny parking. Inwestorem jest spółka Rafin, która także we Wrocławiu otworzy hotel marki Autograph Collection z sieci Marriott. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia MIXD. Otwarcie hotelu może nastąpić w 2023.

 

Piemonte Hotel & Resort Mövenpick, Karpacz

Pięciogwiazdkowa inwestycja condohotelowa zlokalizowana w Karpaczu, bezpośrednio przy stoku narciarskim. Składać się będzie z trzech budynków. To kolejny obiekt w Polsce, po Wrocławiu, pod marką Mövenpick. Oferować będzie 130 apartamentów z aneksami kuchennymi, balkonami lub tarasami. Do dyspozycji gości oddane zostaną: restauracja i lobby bar, wyciąg dla dzieci, podgrzewany basen zewnętrzny i wewnętrzny, strefa wellness z saunami, SPA z 8 gabinetami oraz strefa dla dzieci z placami zabaw i bawialnią. Za inwestycję odpowiada wrocławska firma deweloperska Grupa Spectrum Development, a za projekt wnętrz pracownia MIXD. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, budowa ma się zakończyć pod koniec roku, a otwarcie może nastąpić na przełomie 2023/2024.

 

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: