Wyczekiwane otwarcia hoteli w Polsce w 2022

reklama

Branża hotelarska patrzy z lekkim optymizmem na nowy rok, choć pierwszy kwartał jest bardzo niepewny ze względu na wysoką liczbę zakażeń nową odmianą koronawirusa. Rok 2022 będzie obfitował w otwarcia hoteli, na które sam czekam z niecierpliwością. Kilka nowych marek międzynarodowych zawita do Polski. Wśród planowanych otwarć jest całkiem sporo hoteli w Krakowie, który ucierpiał chyba najbardziej na kryzysie pandemicznym.

Pobyt w hotelach będzie się jednak wiązał z dużo wyższym wydatkiem. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród hoteli zrzeszonych w Izbie wskazała, że zamierzają one podnieść ceny za swoje usługi w związku ze wzrostem istotnych kosztów działalności, w tym kosztów mediów, podatków czy wynagrodzeń. W 32 proc. odpowiedzi wskazano na przedział podwyżek od 11 do 15 proc., a 28 proc. obiektów planuje podwyżki od 16 do 20 proc. Wciąż bardzo dużym wyzwaniem dla hoteli jest skompletowanie zespołów pracowników i utrzymanie jakości usług. 

 

HOTEL FLANER – WORLDHOTELS CRAFTED COLLECTION, WARSZAWA 

W dawnej Harendzie, przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu pomnika Kopernika, powstaje butikowy hotel Flaner, który będzie działał pod marką WorldHotels Crafted Collection z sieci Best Western. Do dyspozycji gości będzie 66 pokoi urządzonych w loftowym stylu, restauracja, strefa konferencyjna o powierzchni 400 mkw oraz strefa relaksu z siłownią i sauną. W przyszłości inwestycja zostanie powiększona o nowy budynek zlokalizowany na dziedzińcu. Za projekt wnętrz odpowiada warszawskie biuro Projekt Praga.
Otwarcie zaplanowane jest wstępnie na marzec 2022.

 

 

ROYAL TULIP APARTMENTS, WARSZAWA 

Powstający w ramach kompleksu Unique Tower przy ulicy Grzybowskiej, będzie drugim po Kołobrzegu obiektem marki Royal Tulip w Polsce, należącej do sieci Louvre Hotels Group. Obiekt oferować będzie 318 jednostek apartamentowych o powierzchni od 28 do 67 mkw, wszystkie z aneksami kuchennymi. Goście będą mieć do dyspozycji recepcję całodobową, restaurację, bar z letnim ogrodem, kawiarnię, grab and go z domowymi wypiekami, strefę SPA i siłownię oraz centrum biznesowe z salami konferencyjnymi. Za projekt architektoniczny odpowiadało studio SUD Polska, a projekt wnętrz pracownia Tremend. Obiekt nie będzie miał hotelowej kategoryzacji, stąd w nazwie Apartments, choć na początku inwestycji komunikowano kategorię pięciogwiazdkową. Inwestorem jest spółka Marvipol Development. Obiekt będzie działał na zasadzie umowy franczyzy.
Otwarcie zaplanowano na maj 2022.

\

 

Staybridge Suites, Warszawa

W Warszawie na Ursynowie powstaje pierwszy w Polsce i 15. w Europie hotel marki Staybridge Suites z sieci InterContinental Hotels Group. Czterogwiazdkowy hotel budowany w systemie condo oferować będzie 192 jedno i dwupokojowe studia. Do dyspozycji gości będzie Business Center czynny całą dobę, siłownia, pralnia oraz sklepik. Inwestorem i operatorem hotelu jest firma WIK Capital. Za projekt wnętrz odpowiadała pracownia AGK Architekci.
Otwarcie zaplanowano na czwarty kwartał 2022.

 

 

AUTOGRAPH COLLECTION, WARSZAWA

Autograph Collection to marka należąca do sieci Marriott, zrzeszająca hotele premium o wyjątkowym charakterze. Taki też bez wątpienia będzie warszawski hotel, mieszczący się w połączonych pałacach Branickich i Szaniawskich przy ulicy Miodowej, których bogata historia sięga początków 17. wieku. Dodatkowym atutem hotelu jest lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Oferować będzie 96 pokoi, przestrzenie konferencyjne o powierzchni ponad 1 tys. mkw., strefę spa oraz jak zapewnia inwestor – bogatą ofertę gastronomiczną. Inwestorem jest firma Budizol z Włocławka, która posiada hotel Indigo w Warszawie, hotel Holiday Inn w Bydgoszczy oraz Rosevia Resort nad morzem. Hotel Autograph Collection Warszawa będzie zarządzany przez inwestora, nie przez sieć Marriott.
Inwestor nie chciał na chwilę obecną informować o planowanym terminie otwarcia.

 

STRADOM HOUSE – AUTOGRAPH COLLECTION, KRAKÓW 

Drugi hotel w Polsce marki Autograph Collection z sieci Marriott Int. powstaje ulicy Stradomskiej w Krakowie. Mieścić się będzie w odrestaurowanej kamienicy, której historia sięga 14. wieku. W hotelu znajdzie się 125 pokoi, w tym apartament typu penthouse. Hotel posiadać będzie 2 restauracje, kawiarnię i winiarnię. Ponadto dwie sale konferencyjne o łącznej powierzchni 250 mkw.  Do dyspozycji gości będzie także centrum Spa & wellness z 20-metrowym basenem ze słoną wodą, saunami i siłownią. Pomiędzy częścią hotelową a apartamentową znajdzie się ogród o powierzchni 6 tys. mkw. Koncepcję całości opracowała pracownia DDJM Biuro Architektoniczne, a wnętrza hotelu londyńskie studio Blacksheep. Inwestorem jest firma deweloperska Angel Poland Group, w której portfolio znajdują się wrocławskie hotele OVO Double Tree by Hilton i The Granary.
Otwarcie hotelu zaplanowane jest na trzeci kwartał 2022.

 

 

HOTEL SASKI – CURIO COLLECTION BY HILTON, KRAKÓW

Marka Curio Collection z sieci Hilton skupia niezależne hotele klasy premium z wyjątkową historią i oryginalnym wystrojem. W portfolio jest już ponad 100 obiektów na świecie. Pierwszym w Polsce hotelem tej marki będzie modernizowany 200-letni hotel Saski w Krakowie, zlokalizowany przy ulicy Sławkowskiej w pobliżu Rynku Głównego. Hotel Saski był częścią ważnych wydarzeń w kulturalnej stolicy Polski. W hotelu dostępnych będzie 116 pokoi. Poza restauracją goście będą mieli do dyspozycji basen i centrum spa oraz salę koncertową, w której występowali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Ferenc Liszt i Johannes Brahms. Inwestorem jest firma Abriz. Projekt przygotowała krakowska pracownia Probinvest.
Otwarcie zaplanowane jest na połowę roku 2022.

 

 

HYATT PLACE, KRAKÓW

Pierwszy w Polsce hotel marki Hyatt Place powstaje przy ul. 3 Maja w Krakowie, w sąsiedztwie Błoń krakowskich i stadionu Wisły. Czterogwiazdkowy hotel zaoferuje 216 pokoi, 150 mkw. powierzchni konferencyjnej, fitness, a także lobby bar, restaurację i market „grab & go” czynny całą dobę. Inwestorem jest konsorcjum czterech firm: 3M Hotels Group, Core Development, Wirth Group i Weyhouse Hospitality. Natomiast operatorem firma Hotel Professionals Management GroupZa projekt wnętrz odpowiada pracownia MIXD z Wrocławia.
Otwarcie zaplanowane jest wstępnie na III kwartał 2022.

 

 

HOTEL ZAMEK PRZEGORZAŁY, KRAKÓW

Wybudowany w czasie drugiej wojny światowej zamek w krakowskich Przegorzałach jest przekształcany w pięciogwiazdkowy hotel. Oferować będzie 37 pokoi oraz strefę wellness z saunami, tężnią solankową, jacuzzi i trzema gabinetami spa. Do dyspozycji gości będzie także renomowana restauracja, która przez 30 lat działała w zamku pod nazwą „U Ziyada”. Za kartę menu odpowiada szef kuchni Tomasz Tracz, który zdobył gwiazdkę Michelin w restauracji Campagne w Irlandii. W sąsiedztwie zamku znajduje się dawny hotel Wolski, który po remoncie zmieni nazwę na Forest Hotel z 85 pokojami w standardzie czterech gwiazdek i aulą audytoryjną dla 180 osób. Projekt zamku przygotowała pracownia Probinvest. Koncepcje wnętrz przygotowała pracownia Ideograf. Inwestorem obu obiektów jest firma ZR Hotele. Dyrektorem generalnym w grupie został Rafał Rosiejak.
Otwarcie hotelu Zamek Przegorzały zaplanowane jest na koniec 2022, a Forest Hotel na pierwszy kwartał 2022.

 

 

HOTEL GARAMOND BOUTIQUE – TRIBUTE PORTFOLIO, KRAKÓW

Pierwszy hotel w Polsce marki Tribute Portfolio z sieci Marriott International zostanie otwarty w Krakowie przy ul. Św. Marka 37. Tribute Portfolio to międzynarodowy brand tworzący rodzinę niezależnych hoteli butikowych, co pozwala na wykreowanie własnego storytelling’u. Garamond Boutique Hotel, bo tak będzie się nazywał, oferować będzie 53 pokoje w standardzie czterech gwiazdek, restaurację oraz nieduże patio ze strefą wypoczynku. Inspiracją do projektu wnętrz był okres międzywojenny. Każdy szczegół obiektu dopasowany został do panującego w tamtych czasach nurtu art-deco z elementami modernizmu. Za projekt hotelu odpowiadało biuro Lewicki & Łatak oraz Fobia Design. Operatorem hotelu będzie znana na rynku spółka PI Management, która zarządza już takimi obiektami jak The Bridge Suites i AC by Marriott w Krakowie, a w planach ma jeszcze uruchomienie hotelu marki Renaissance w Gdańsku.
Otwarcie zaplanowano na trzeci kwartał 2022.

 

 

HOTEL FRANCUSKI, KRAKÓW

Usytuowany w historycznym centrum Krakowa, naprzeciw Muzeum Czartoryskich, hotel Francuski to ikoniczny obiekt z 1912 roku. Jest to najstarszy budynek w Krakowie wzniesiony od razu jako hotel. Oferować będzie 43 pokoje i apartamenty. Kameralna Sala Olimpijska, w której założony został Komitet Olimpijski w 1919 roku, pomieści do 3o osób. Swoją działalność wznowi także bardzo popularna niegdyś Brasserie Olympique serwująca dania kuchni francuskiej. Będzie również piekarnia i cukiernia Pattiserie. Czterogwiazdkowy hotel Francuski należy do H15 Group, w której portfolio znajduje się także hotel H15 Boutique w Warszawie i H15 Palace w Krakowie, a będzie zarządzany przez firmę Dobry Hotel.
Otwarcie zaplanowano na marzec 2022.

 

 

HOTEL LEONARDO BOUTIQUE, KRAKÓW

Zamknięty z końcem 2021 roku hotel Legend przy ulicy św. Gertrudy, będzie funkcjonował pod nowym szyldem marki Leonardo Boutique z izraelskiej sieci Leonardo Hotels, która kupiła obiekt od krakowskiej firmy Jordan Group. 100-pokojowy hotel będzie trzecim obiektem tej sieci w Polsce. W ubiegłym roku został otwarty hotel NYX w Warszawie, gdzie znajduje się także hotel Leonardo Royal.
Otwarcie zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2022.

 

 

ALTUS PALACE, WROCŁAW

W zabytkowym pałacu Leipzigerów przy ulicy Wierzbowej 15, w sąsiedztwie Parku Staromiejskiego, powstaje pięciogwiazdkowy hotel pod nazwą Altus Palace. W budynku z lat 70. 19. wieku znajdzie się 91 pokoi, trzy sale konferencyjne, restauracja oraz strefa wellness z basenem. Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Trójmiasta, a operatorem firma zarządcza Dobry Hotel. Za projekt przebudowy pałacu odpowiadała pracownia Archikon Anna Kościuk, a projekt wnętrz został powierzony pracowni LOFT Magdalena Adamus.
Otwarcie hotelu zaplanowane jest na maj 2022.

 

Q HOTEL PLUS, WROCŁAW 

Na wrocławskich Bielanach trwają przygotowania do otwarcia największego hotelu polskiej sieci Q Hotels. Czterogwiazdkowy hotel, zlokalizowany w pobliżu węzła komunikacyjnego, oferować będzie 201 pokoi dla 420 gości oraz trzy restauracje, w tym VIP Lounge na ostatnim piętrze z rozległym tarasem i panoramicznym widokiem na Wrocław. Do dyspozycji będzie jedna z najbardziej funkcjonalnych stref konferencyjnych w Polsce o powierzchni 3700 mkw, która da możliwość wydzielania 18 niezależnych sal konferencyjnych dla ponad 600 osób.
Inwestor nie określił jeszcze terminu otwarcia 2022.

 

 

HOTEL WYNDHAM, WROCŁAW

W budynku dawnego hotelu Sofitel we Wrocławiu, który został zamknięty w 2020 roku z powodu kryzysu pandemicznego, zostanie otwarty czterogwiazdkowy hotel amerykańskiej marki Wyndham. Marka ta jest w Polsce praktycznie nieznana, ale globalnie jest liderem, który w ramach franczyzy posiada około 9000 hoteli w prawie 100 krajach. Wyndham Wrocław Old Town oferować będzie 205 pokoi, restaurację i bar. Na najwyższym piętrze zlokalizowana będzie strefa wellness z saunami i siłownią. Oferta konferencyjna to 11 sal dla ponad 400 osób. Obiektem zarządza operator hotelowy Mogotel Hotel Group.
Otwarcie zaplanowano na luty 2022.

 

 

RADISSON BLU RESORT, OSTRÓDA

Położony na Mazurach Radisson Blu Resort będzie dziewiątym obiektem tej marki w Polsce. W czterogwiazdkowym resorcie, zarządzanym przez sieć Radisson Hotels Group, znajdzie się 240 pokoi i apartamentów. Goście będą mieli do dyspozycji park wodny z krytym i zewnętrznym basenem oraz przystań jachtową. Z myślą o sektorze MICE powstanie przestrzeń eventowa o powierzchni 2,6 tys. mkw., obejmująca salę balową, cztery sale wielofunkcyjne, siedem sal konferencyjnych i obszar foyer, który, w razie potrzeby, może być także zaaranżowany na potrzeby wydarzeń. Inwestorem jest spółka Europlan, do której należy także hotel Metropolo w Krakowie oraz Lake Hill pod Karpaczem.
Otwarcie hotelu zaplanowane jest na lipiec 2022.

 

 

HOTEL MERCURE, BIAŁYSTOK

Na finiszu są przygotowania do otwarcia hotelu Mercure w Białymstoku, który znajduje się przy ulicy Hetmańskiej 50, 600 m od centrum handlowego oraz w pobliżu dworca kolejowego. Czterogwiazdkowy hotel oferować będzie 92 pokoje, nowoczesną powierzchnię konferencyjną dla 200 gości, strefę fitness oraz restaurację według znanego orbisowskiego konceptu Winestone. Za projekt części publicznych odpowiadała wrocławska pracownia Mixed. Hotel Mercure będzie zarządzany na podstawie umowy franczyzy, a jego Inwestorem jest spółka City Interhotels, która posiada już pięciogwiazdkowy hotel Royal w Białymstoku.
Otwarcie zaplanowane jest na marzec 2022.

 

 

HAMPTON BY HILTON, BIAŁYSTOK 

W Białymstoku przybędzie w tym roku kolejny sieciowy hotel pod marką Hampton by Hilton. Trzygwiazdkowy hotel będzie oferował 122 pokoje dla 250 osób, restaurację, 24-godzinną siłownię, 5 sal konferencyjnych o powierzchni od 40 do 70 mkw. W przylegającym do hotelu budynku zaplanowano dodatkowych 55 w pełni wyposażonych apartamentów na wynajem krótko i długoterminowy. Hotel będzie zarządzany przez firmę VHM Hotel Management, a jego inwestorem jest firma Rogowski Development. Za projekt wnętrz odpowiadała pracownia AGK Architekci.
Otwarcie zastało zaplanowane na marzec 2022.

 

 

HOTEL GOŁĘBIEWSKI, POBIEROWO 

Największy hotel resortowy w Polsce powstaje we wsi Pobierowo (woj. zachodniopomorskie). Rozmach inwestora nikogo nie zaskakuje, choć inwestycja wzbudza wiele kontrowersji. Kompleks składać się będzie z 1100 pokoi, parkingu podziemnego i zewnętrznego na ponad 1000 aut, restauracji do obsługi 3500 gości, 16 sal konferencyjnych, oraz strefy Spa. Goście będą mieć do dyspozycji także Aquapark, czyli zjeżdżalnie, sauny, baseny wewnętrze i zewnętrzne, tzw. dziką rzekę, jacuzzi na zewnątrz i wewnątrz.  Do tego jeszcze sale kinowe, boiska do gry w piłkę siatkową, koszykową, ściana wspinaczkowa, boiska do mini piłki nożnej, bawialnie dla dzieci. Do ich obsługi zaplanowano zatrudnić około 500 pracowników różnego szczebla. Uruchomienie hotelu zostało podzielone na dwa etapy.
Otwarcie części hotelu zaplanowane jest na czerwiec 2022.


zdj. Tomasz Narkun 

 

 

BELMONTE, KRYNICA ZDRÓJ

Belmonte Hotel & Resort to pierwszy 5-gwiazdkowy hotel w Krynicy-Zdroju, zlokalizowany bezpośrednio przy stoku narciarskim – u podnóża Góry Krzyżowej. Łącznie oferować będzie 265 pokoi, w tym apartamenty inwestycyjne i apartamenty premium z obsługą hotelową. Do dyspozycji gości będzie restauracja z tarasem widokowym, ski-bar i strefa Spa & Wellness. Hotel będzie posiadać także zaplecze konferencyjne dla 500 osób. Projekt hotelu powstał w pracowni P-W-A z Warszawy.
Otwarcie zaplanowane jest na koniec pierwszego kwartału 2022.

 

PIENINY GRAND, SZCZAWNICA

W miejscu dawnego sanatorium Hutnik w Szczawnicy powstaje czterogwiazdkowy hotel Pieniny Grand ze 119 pokojami i dwiema restauracjami. Na samym szczycie 12-piętrowego budynku umiejscowiono sky bar z widokiem na panoramę Pienin. Centrum biznesowe z salami konferencyjnymi pomieści 250 os. Strefa SPA będzie zajmować 2 tys. mkw i obejmować gabinety lekarskie oraz zabiegowe, zaplecze fitness, a także sferę basenową. Oferować będzie zabiegi zarówno z zakresu medycyny konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej oraz kompleksowe programy regeneracyjne przeznaczone dla sportowców. Inwestorem jest spółka Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, która posiada m.in. hotel Modrzewie Park i Nawigator w Szczawnicy.
Otwarcie hotelu zaplanowane jest na drugi kwartał 2022.

 

 

HOTEL LILI, RYBNIK

W kompleksie zabudowań zabytkowego dworku Cystersów w Rybniku (woj. śląskie) powstaje Bel Mon Resort. W jego skład wejdzie restauracji Mona, pięciogwiazdkowy hotel Lili  z 12 pokojami oraz centrum odnowy biologicznej Berry Spa z basenem. Do dyspozycji gości będzie także przestrzeń konferencyjno – eventowa z czterema salami. Na zewnątrz powstanie ogród francuski, a w dalszej przyszłości ma zostać przygotowana infrastruktura umożliwiająca organizację zawodów konnych. Inwestor, firma Pamira, ma ambicję wprowadzenia hotelu do sieci Small Luxury Hotels of the World.
Otwarcie zaplanowane jest na drugi kwartał 2022.

 

zdj. publikacje prasowe inwestorów i materiały pracowni architektonicznych 

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: