The Suwgra Heritage Inn w Omanie – recenzja

reklama

Jebel Akhdar, czyli Zielone Góry, to pasmo górskie gór Hajar w północno-wschodnim Omanie, które przyciąga fanów trekkingu i górskich krajobrazów. Swoją nazwę zawdzięcza roślinności porastającej górskie zbocza. Właśnie tam znajduje się jedna z najbardziej odosobnionych i niezwykłych osad w Omanie – Al Sogara – wzniesiona 500 lat temu na półkach skalnych przylegających do wysokiego klifu.

Dzisiaj jest ona niemym świadkiem historii i dziedzictwa Omanu, w której powstał The Suwgra Heritage Inn. Trafiłem na to miejsce na jednym z zagranicznych blogów z relacjami podróżniczymi do Omanu, gdy planowałem swoją noworoczną podróż. Od razu wiedziałem, że muszę tam spędzić noc, najlepiej sylwestrową. Choć w Internecie nie było już dostępności, wysłałem maila i okazało się, że zwolnił się ostatni pokój.

 

 

The Suwgra Heritage Inn zlokalizowany jest 170 km od Maskatu i 60 km od Nizwy. O ile drogi do miast są w dobrym stanie, wyasfaltowane, o tyle droga do Al Sogara jest trudna, szutrowa, około 5 km stromych i krętych zjazdów i podjazdów. Potrzebny jest napęd na cztery koła, co jest zresztą obowiązkiem egzekwowanym przez policyjne punkty kontrolne.

Gdy dojechaliśmy do celu, okazało się, że to nie koniec drogi. Po zaparkowaniu auta trzeba jeszcze iść kamiennymi schodami w dół i znowu w górę, przechodząc przez niewielki drewniany, bujany most zawieszony nad suchym korytem rzeki, który się wypełnia wodą na wiosnę. A co z bagażami? Na szczęście nie trzeba ich dźwigać. Do przenoszenia rzeczy gości, ale także różnych dostaw, służy tzw. tyrolka, czyli metalowa lina nośna rozpięta pomiędzy klifami kanionu. Tyrolkę obsługiwały dzieci, licząc na jakiś napiwek. Oczywiście dostały.

W wejściu powitał nas 24-letni Zeif, student oceanografii w Muskacie. Odprowadził do recepcji i poczęstował arabską kawą oraz daktylami. W powietrzu roznosił się zapach palonego kadzidła, a w uszach rozbrzmiewał ćwierk ptaków.

 


z Zeifem

 

Wioska Al Sogara została opuszczona przez mieszkańców w latach 90. ze względu na zły stan techniczny budynków i utrudniony dostęp. Nowe domy wybudowali po drugiej stronie kanionu, tam, gdzie parkuje się auta. Gospodarzem jest Mohammed, potomek dawnych osadników. Razem z braćmi i kuzynami zaczął remontować wioskę w 2016 roku. Początkowo turystom udostępnili tylko dwa domy. Teraz jest łącznie jedenaście pokoi, kawiarnia i meczet. Mohammed nie ma w planie rozbudowy, aby zachować kameralność miejsca. Są jeszcze dwa domy powyżej, gdzie mieszkają pasterze kóz, które wypasane są na skałach. Turyści, którzy nie nocują w wiosce, mogą zajechać i pozwiedzać, wstęp jest wolny, napić się kawy, zjeść przekąski, kupić lokalne produkty.

 

 

The Suwgra Heritage Inn jest pod każdym względem tak klimatyczny, jak można sobie wyobrazić. Pokoje zapewniają podstawowe wygody, niemniej zachowały swój charakter – małe drewniane drzwi wejściowe, niskie stropy, ściany „otynkowane” gliną i bielone farbą, zadaszenie wsparte na nieociosanych konarach drzew. Mają różne wielkości, wyposażone są w podwójne i pojedyncze łóżka, część z nich posiada prywatne łazienki a inne wspólne. Przy każdym budynku dostępny jest tarasik z krzesłami i stolikiem oraz widokiem na kanion.

 

To również może Cię zainteresować
Recenzja Riad Kbour & Chou w Marrakeszu

 

Mój pokój kategorii Deluxe King Bed składał się z przedsionka i sypialni z łóżkiem z baldachimem; łazienki z wanną (zastanawiałem się, jak oni ją tam wnieśli) i akcesoriami kosmetycznymi; prywatnego lounge’u z meblami wypoczynkowymi, czajnikiem i wodą filtrowaną w szklanych butelkach, a nie w plastikowych, co jest rzadkością w Omanie.

 

 

Wioska nabiera szczególnego klimatu nocą, kiedy uliczki oświetlone są lampionami, a nad głową rozgwieżdżone niebo.

Posiłki przygotowywane są na miejscu, podawane na dużym tarasie. Proste dania kuchni arabskiej bazujące głównie na mięsie i warzywach. Kolacja i śniadanie są wliczone w cenę pokoju. Wieczorny posiłek był okazją do spotkania się z innymi gośćmi, z Japonii, Niemiec i Francji, oraz posłuchania Mohammeda, który opowiedział historię wsi.

 


gospodarz Mohammed

 

Wyjątkowość miejsca Al Sogara dostrzega rząd jako kierunku turystycznego ucieleśniającego starożytny wiejski styl życia Omanu. Plany na przyszłość obejmują działania edukacyjne i warsztaty, w tym rzeźbienie w skale i tradycyjne omańskie sesje parzenia kawy. Odwiedzający będą mogli również spodziewać się takich atrakcji, jak zwiedzanie jaskiń i trekking starożytnymi szlakami prowadzącymi do innych wiosek.

 

 

The Suwgra nie należy do najtańszych miejsc, a standard jest niższy od pięciogwiazdkowych hoteli w Maskacie, czy pobliskiego luksusowego Anantara. Jednak to było bardziej przeżycie niż po prostu nocleg i jedna z najciekawszych rzeczy, jakie zrobiłem podczas mojej noworocznej podróży do Omanu. 2023 rok zakończyłem bez fajerwerków, poszedłem spać przed północą. O ósmej rano 1 stycznia wybrałem się na spacer w góry. Dookoła panowała cisza.

 

 

Trochę liczb:
Pobyt ze śniadaniem i kolacją – od 600 zł

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: