Sylwestrowe zwyczaje na świecie
Przełom starego i nowego roku na całym świecie łączy się nie tylko z hucznymi zabawami, ale także z różnymi przesądami i obyczajami…
JAPONIA
Przed nadejściem nowego roku w Japonii należy zakończyć wszystkie kłótnie, niedokończone sprawy, oddać długi i posprzątać mieszkanie. W celu zapomnienia wszystkich zmartwień starego roku Japończycy organizują bonen-kai – uroczystą kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba, czyli makaron gryczany mający zapewnić długowieczność. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. 108 to liczba pokus, które według buddyzmu każdy człowiek ma w swoim umyśle. Witanie nowego roku trwa w Japonii trzy dni. Sylwester to czas wyczekiwany przez dzieci, ponieważ zostają one obdarowane o-toshidama, pieniędzmi w małych, pięknie zdobionych kopertach.
Życzenia: 明けましておめでとうございます (Akemashite omedetou gozaimasu)
FILIPINY
Większość Filipińczyków spędza sylwestra w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół przy uroczystej kolacji. Tej nocy cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Na stole powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku. Ponadto Filipińczycy wierzą, że okrągłe przedmioty przynoszą pomyślność i pieniądze, dlatego zakładają w sylwestrową noc stroje w koliste wzory. Dla Filipińczyków ważne jest też, by pierwszego dnia w roku ich portfel był pełny, ponieważ oznacza to, że będzie pełen przez cały rok. Dzieci pielęgnują także tradycję skakania w górę tak wysoko jak to możliwe, gdyż wierzą, że dzięki temu urosną więcej w nadchodzącym roku. Na Filipinach nowy rok witany jest głośno. Robienie jak największego hałasu w tym dniu przegania bowiem złe duchy. Niektórzy przechadzają się wokół domu potrząsając rondelkiem wypełnionym monetami, co ma im zapewnić bogactwo w nadchodzącym roku. Na Filipinach obowiązuje hiszpański zwyczaj zjedzenia 12 winogron gdy wybija północ.
Życzenia: Manigong Bagong Taon!
GRECJA
Natomiast zwyczaje sylwestrowo-noworoczne w Grecji są mocno związane z postacią św. Bazylego, który słynął ze swej szczodrości i dobrego serca dla biednych. W specjalnym sylwestrowym przysmaku, zwanym “Vassilopitta” lub „ciastem św. Bazylego” ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który natrafi na porcję z „niespodzianką” może być pewien, ze czeka go rok obfitujący we wszelką pomyślność. Dzieci pozostawiają przy kominku buty z nadzieją, że św. Bazyl przyniesie im podarunki.
Życzenia: Eftyhisméno to Néo Étos!…
WŁOCHY
Zgodnie z tradycją, tuż przed północą każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść swoją porcję zupy lub potrawki z soczewicy, bowiem dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. Po takim posiłku większość Włochów udaje się na rynek swojego miasta, aby tam przywitać nowy rok i obejrzeć pokaz fajerwerków. Ci, którym zależy na szczęściu w nowym roku, powinni podczas nocy sylwestrowej mieć na sobie czerwoną bieliznę – inny kolor jest absolutnie niedopuszczalny!
Życzenia: Buon anno nuovo!
HISZPANIA
W Hiszpanii wszyscy świętujący, z każdym uderzeniem zegara o północy muszą zjeść jedno winogrono i pomyśleć życzenie. Tylko te osoby, które zdążą poprawnie wykonać „sylwestrowe zadanie”, mogą liczyć na pomyślność w nowym roku. Zwyczaj ten pochodzi z 1909 roku, kiedy to po obfitych zbiorach, plantatorzy wpadli na pomysł zapewniający im sprzedaż ogromnej ilości owoców.
Bogactwo i dobrobyt można przywołać trzymając w dłoni podczas uderzeń zegara banknot koloru zielonego. Także ząbek czosnku włożony do portfela, tuż po uderzeniach zegara, zapewni w nadchodzącym roku pieniądze.
Życzenia: Feliz Año Nuevo!
BRAZYLIA
Wielu Brazylijczyków ubiera się w sylwestrową noc na biało, wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w nowym roku. Według jednego z brazylijskich zwyczajów, zanim nastąpi powitanie nowego roku, należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Na wszystkich plażach w Brazylii, dzień przed sylwestrem mieszkańcy wypuszczają na morze łodzie z podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów. W ten sposób chcą sobie zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek w nadchodzącym roku. Tłumy ludzi spędzają rokrocznie sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Wszyscy piją i tańczą w rytm gorącej muzyki. Gdy wybija północ, z zakotwiczonych nieopodal łodzi odpalane są sztuczne ognie.
Życzenia: Feliz Ano Novo!
ARGENTYNA
Natomiast w ostatni roboczy dzień roku w Buenos Aires odbywa się najbardziej dosłowne czyszczenie biur i urzędów z papierów, które nagromadziły się tam przez minione dwanaście miesięcy. Ludzie przychodzą do pracy tylko w jednym celu: żeby wyrzucić przez okno wszystkie dokumenty, papiery, ulotki, książki, instrukcje, faksy, notatki, kalendarze i inne rzeczy. Uwaga na głowę! 🙂
EKWADOR
W Ekwadorze istnieje zwyczaj robienia kukieł zwanych Años Viejos (stare lata), które mają odzwierciedlać prawdziwe postacie lub wydarzenia z kończącego się roku. Kukły te wypełniają w sylwestra ulice miast. Wykonane są z papieru, starych ubrań i słomy. Niektóre z nich wypełniane są petardami. O północy Ekwadorczycy podpalają kukły, co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.
POLSKA
Na koniec nie mogło zabraknąć polskich zwyczajów…
Tym najbardziej znanym jest oczywiście wypicie o północy tradycyjnej lampki szampana, która ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Kiedy zegar wybije północ, warto szeroko otworzyć okno lub drzwi. W ten sposób, symbolicznie zaprasza się Nowy Rok i pomyślność do środka.
W ostatni dzień grudnia warto mieć pełną lodówkę. Do portfela koniecznie trzeba włożyć łuski wigilijnego karpia – one sprawią, że nie ubędzie nam waluty.
Nie wolno pod żadnym pozorem w Sylwestra sprzątać – można w ten sposób „wymieść” szczęście z własnego domu.
A co zapewni nam szczęście w miłości? Mówi się, że przed wyjściem na zabawę należy wsypać do butów ziarenka maku, co zapewni nam adoratorów 🙂
Szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku! 🙂
Post a comment