Serial „Biały Lotos” – satyryczny obraz zamożnych gości w luksusowych hotelach

reklama

Na kanale HBO miał właśnie swoją premierę drugi sezon amerykańskiego serialu Biały Lotos (The White Lotus). Świetnie napisany i rewelacyjnie zagrany, przedstawia tydzień z życia gości w luksusowych kurortach fikcyjnej marki Biały Lotos, położonych w przepięknych lokalizacjach na Hawajach i na Sycylii.

Perypetie bohaterów, którzy toczą nieustanne dyskusje, kłócą się i skupiają na sprawach zawodowych, rozgrywają się w okazałych apartamentach, ewentualnie podczas posiłku w restauracji lub wokół basenu w cieniu caban i na plażach oblewanych błękitnymi wodami morskimi. Z każdym mijającym dniem obraz wymarzonych wakacji zaczyna się zacierać. Do tego idyllicznego raju na Ziemi wkradają się trudności i nieporozumienia, na jaw wychodzą skrywane tajemnice i wzajemne niechęci.

Serial Biały Lotos jest satyrycznym obrazem zamożnych Amerykanów, w którym wątki komediowe przeplatają się z dramatycznymi, co jest już widoczne w pierwszym odcinku obu sezonów.

 

Obok głównych postaci gości hotelowych, pokazani są także pracownicy owych obiektów, których losy uzależnione są od widzimisię klientów. Szczególnie interesujące są postacie Armonda i Valentiny, czyli dyrektorów hoteli Biały Lotos, próbujących ogarnąć emocje gości i ich roszczeniową postawę. Ich zachowanie jest zgoła inne niż w rzeczywistym hotelowym życiu, co zostało celowo przerysowane.

Produkcja serialu ruszyła w 2020 roku, a premiera pierwszego sezonu miała miejsce w lipcu 2021 roku. Po tym, jak stał się hitem, zebrał pozytywne opinie krytyków i aż 10 nagród Emmy, produkcja doczekała się szybkiej kontynuacji i powróciła z zupełnie nową obsadą, z wyjątkiem Tany McQuoid (Jennifer Coolidge) i jej męża Grega (Jon Gries).

W rzeczywistości sceny do obu sezonów kręcone były w hotelach marki Four Seasons. W pierwszym sezonie pokazano Four Seasons Maui, w drugim Four Seasons San Domenico Palace w Taorminie.

Sezon pierwszy

Four Seasons Maui został otwarty w 1990 roku. Oferuje 380 pokoi i apartamentów w otoczeniu zielonych ogrodów i palm, z dostępem do prywatnej plaży. Przyjemność nocowania kosztuje od około 1000 USD. Scenografowie przeprojektowali wnętrza apartamentów Pineapple i Tradewinds, gdyż te w rzeczywistości mają bardziej stonowane kolory. Jednak wyposażenie, a nawet uniformy personelu są oryginalne.
Scenariusz pierwszego sezonu nieznacznie dotyka historii kolonializmu wyspy i tego, jak przemysł turystyczny wpływa na rdzennych Hawajczyków. Na Hawajach toczy się dyskusja na temat nadmiernej turystyki. Podczas, gdy w 2021 roku wyspa zmagała się z niedoborem wody pitnej i mieszkańcy byli karani finansowo za jej nadużywanie, władze miały przymykać oczy na zużycie wody przez hotele.

Sezon drugi

San Domenico Palace, to dawny 14-wieczny klasztor Dominikanów, który został przekształcony w hotel w 1896 roku. Gościły w nim gwiazdy Hollywood, w tym Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor i Sophia Loren. Four Seasons przejął obiekt w zarządzanie po trwającym kilka lat remoncie.
Umiejscowiony na wysokim klifie, oferuje 111 pokoi w cenie od około 1000 EUR za noc, w tym apartamenty z prywatnymi tarasami i małymi basenami, trzy bary i trzy restauracje oraz kameralne Spa i basen z widokiem na Morze Jońskie. Z ogrodów rozpościera się widok na aktywny wulkan Etna i starożytny grecki teatr zwany Teatro Antico di Taormina.

Oglądając pierwszy odcinek drugiego sezonu i widząc te zachwycające wnętrza i otoczenie hotelu, pomyślałem sobie – Kurczę, byłem pierwszym gościem, który przekroczył jego drzwi po otwarciu 1 lipca 2021. Aż chciałoby się tam powrócić 🙂

Kilka scen kręconych było także w hotelu Rocco Forte Villa Igiea w Palermo (recenzja TUTAJ).

Emisja kolejnych odcinków na kanale HBO lub w streamingowym HBO Max odbywa się w każdy poniedziałek o 20:10.

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: