Rośnie liczba hoteli typu „Adults Only” i poparcie dla nich wśród Polaków

reklama

Jeszcze kilka lat temu hotele dedykowane dorosłym w Polsce budziły kontrowersje, a pierwsze takie obiekty mierzyły się z negatywnymi opiniami od osób, które nigdy w nich nie gościły. Mówiło się o dyskryminacji rodzin z dziećmi, co wynikało z polskich tradycji, przywiązania do wartości rodzinnych. Poza tym wszystko co nowe budzi emocje. Poglądy społeczeństwa się jednak zmieniają.

Według badania z 2025 roku (źródło TUTAJ) 54% Polaków popiera powstawanie miejsc wypoczynkowych z ograniczeniem wiekowym dla gości i co ciekawe szczególnie są to kobiety. Prawie 60% Polaków chętnie skorzystałoby z takiego miejsca, a wśród nich jest więcej osób bezdzietnych, z wyższym wykształceniem, wyższymi dochodami, ale również osób młodych (w wieku 25-34 lata).

 


zdj. Jaskółka Dom i SPA w Szklarskiej Porębie dedykowany gościom 18+

 


zdj. H15 Boutique w Warszawie dedykowany gościom w wieku 16+

 

Eksperyment przeprowadzony w ramach badania pokazał, że hotele wyraźnie komunikujące ograniczenia wiekowe były oceniane jako lepszej jakości i bardziej dbające o gościa, niż obiekty neutralne. Wyniki odzwierciedlają szersze zmiany społeczne – rosnącą potrzebę personalizacji usług i akceptację dla tworzenia miejsc dopasowanych do stylu życia i preferencji określonych grup konsumentów.

Podobne opinie wyrażali słuchacze Polskiego Radia Czwórka w audycji „Pogadajmy”, w której byłem gościem w dniu 7 lipca. Link do nagrania TUTAJ (od minuty 13:15).

 

ŚWIADOMY WYPOCZYNEK

Jak widać, jest większe zrozumienie dla zmieniających się potrzeb gości hotelowych, a tą potrzebą jest przestrzeń do relaksu w ciszy i blisko natury, świadomy wypoczynek i regeneracja. I goście są gotowi więcej zapłacić za takie doświadczenie. Nawet pary, które mają dzieci, raz na jakiś czas chciałyby się wybrać same na weekend do hotelu, gdzie nie zobaczą i nie usłyszą rozbrykanych maluchów.

 


zdj. Hotel Quadrille Relais & Châteaux w Gdyni dedykowany gościom 16+

 


zdj. Wanda Luxury Boutique Hotel w Szczawnicy dedykowany gościom 18+

 

Segment hoteli tylko dla dorosłych rośnie w Polsce. Inwestorzy hotelowi dostrzegają niszę i coraz śmielej wprowadzają ograniczenia wiekowe dla gości. Określenie „hotel dla dorosłych” nie oznacza, że goście muszą być wyłącznie pełnoletni. Funkcjonują obiekty dedykowane dla osób w wieku od 12 czy 16 lat.

 

WYJAZD W GRUPIE, W POJEDYNKĘ LUB TYLKO WE DWOJE

Hotele typu „adults only” są to głównie obiekty klasy premium i luksusowej, dość często butikowe, oferujące wyższy standard obsługi, strefy Spa & Wellness oraz restauracje a’la carte.

Hotele dla dorosłych są idealnym miejscem na wspólny wyjazd znajomych, w pojedynkę czy romantyczny tylko we dwoje. Goście mogą cieszyć się spokojem i intymnością, co często jest trudne do osiągnięcia w hotelach dla rodzin z dziećmi i restauracją z kolejkami do bufetu.

Istotnym elementem doświadczenia pobytu w hotelu dla dorosłych jest komfort akustyczny, komfort snu, rytuały Spa oraz architektura i styl wnętrz, które budują atmosferę wyciszenia.

 


zdj. Hotel Spa Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju dedykowany gościom 12+

 


zdj. Garamond Tribute Portfolio w Krakowie dedykowany gościom 16+

 

 

MNIEJ BODŹCÓW, WIĘCEJ WYTCHNIENIA

„Coraz częściej nie podróżujemy po to, aby zobaczyć więcej, ale po to, aby być niedostępnym. Nie chcemy już kolejnych bodźców. Potrzebujemy przestrzeni, w której nic nie domaga się naszej uwagi. Najlepiej zaprojektowane hotele adults only dają chwilę wytchnienia do bodźców, hałasu, nadmiaru. Kameralne strefy wspólne, spokojna przestrzeń wellness, restauracje zachęcające do długich kolacji czy tarasy stworzone do niespiesznego poranka budują spójną całość, w której nic nie zakłóca naturalnego rytmu wypoczynku. Cisza przestaje być jedynie cechą miejsca, a staje się jego największą wartością.” – mówi Urszula Dziemsza, dyrektor Harmony Valley Resort w Szklarskiej Porębie, najnowszego hotelu dedykowanego gościom powyżej 16 lat. 

 

 

Zlokalizowany w spokojnej części karkonoskiego kurortu, hotel Harmony Valley Resort łączy bogate dziedzictwo kulturowe regionu, nowoczesny design oraz ideę wypoczynku w rytmie slow. Hotel oferuje 134 pokoje z tarasami. Kolorystyka wnętrz wprost wynika z barw charakterystycznych dla Karkonoszy i Gór Izerskich oraz minerałów i kamieni szlachetnych występujących w tym regionie – od głębokich zieleni, przez grafity, po odcienie miedzi. Dominują naturalne materiały, jak drewno, metal i szkło, które na trwałe wpisało się w tożsamość regionu.

Jednym z najmocniejszych wyróżników hotelu jest całoroczny, podgrzewany basen zewnętrzny z panoramicznym widokiem na Karkonosze. Do dyspozycji gości jest również strefa wellness obejmująca dwa jacuzzi, dwie sauny oraz strefę wypoczynku. Restauracja Terra inspirowana jest filozofią slow food, gdzie kładziony jest nacisk na sezonowość składników, szacunek dla natury, tradycji kulinarnych regionu oraz współpracę z lokalnymi dostawcami i rolnikami.

 

 

W ofercie znaleźć można różnorodne pakiety pobytowe , m.in.: „Odkrywaj piękno regionu – pobyt ze zwiedzaniem Huty Julia”, „Siła balansu – pobyt z zajęciami pilates”, „Przygoda gentlemana w Karkonoszach – męski wypad”, „Kobiecy horyzont – pobyt przyjaciółek”, „Chleb i Ogień – pobyt z kolacją degustacyjną”.

„Odpowiadamy na potrzeby współczesnych podróżnych, dla których najwyższym standardem nie jest liczba udogodnień, lecz jakość czasu. A ta, coraz częściej, zaczyna się od prostego przywileju – możliwości bycia przez chwilę poza zasięgiem. Wystarcza dobra kolacja, spokojna muzyka i świadomość, że następnego dnia nigdzie nie trzeba się spieszyć.” – dodaje.

Strona www hotelu  |  Instagram 

 

HOTELE PRZYJAZNE DOROSŁYM

Hotele, które nie chcą wprowadzać ograniczeń wiekowych dla gości, nadal mogą stworzyć warunki do komfortowego wypoczynku dla osób dorosłych. Dość powszechnym rozwiązaniem jest wyznaczenie godzin porannych i wieczornych do korzystania z basenu przez gości dorosłych. Jednak idea hotelu przyjaznego dorosłym powinna pojawić się już na etapie projektowania, co umożliwia wydzielenie konkretnych stref.

 

Dedykowana restauracja

Restauracja Décompresja w Hotelu Spa Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju ze względu na charakter miejsca sprzyjający celebracji posiłków jest dostępna wyłącznie dla gości powyżej 12. roku życia. Ponadto, w restauracji obowiązuje ubiór w stylu smart casual (swobodna elegancja).

 


zdj. Restauracja Décompresja w Hotelu Spa Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju

 

Dedykowany basen

W Hotelu Crystal Mountain w Wiśle dorośli goście znajdą przestrzeń do relaksu i regeneracji po aktywnym dniu w górach. Dla osób powyżej 16. roku życia dostępny jest basen pływacki Black Pool o długości 24 m, strefa saun z siedmioma wariantami (fińska, infrared, parowa) oraz jacuzzi z widokiem na panoramę Beskidów. Dodatkowo, w każdy piątek w godzinach 21:00 – 23:00 dorośli mogą skorzystać z oferty nocnego pływania za dodatkową opłatą.

 


zdj. Hotel Crystal Mountain w Wiśle

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: