Rewolucja na hotelowej mapie Katowic

reklama

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną transformację – z miasta kojarzonego z przemysłem i kopalniami w nowoczesną stolicę ponad dwumilionowej metropolii, kładącej nacisk na ekologię i kulturę. Promocji miasta sprzyja organizacja międzynarodowych wydarzeń, jak Szczyt Klimatyczny, Europejski Kongres Gospodarczy czy Światowe Forum Miejskie.

Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Dlatego szczególne miejsce w ofercie edukacyjnej stanowią programy z zakresu edukacji muzycznej, jak Muzykodrom czy Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy. Nie można nie wspomnieć o festiwalach muzycznych – OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues czy FEST Festival.

 


zdj. cop24.katowice.eu

 

Festiwale muzyczne to jednak głównie letnia rozrywka, a Katowice oferują wiele atrakcji turystycznych dostępnych przez cały rok. Najbardziej znane z nich to zabytkowe Osiedle Nikiszowiec, Muzeum Śląskie i Spodek. Z mniej znanych miejsc warto wybrać się do Fabryki Porcelany czy Walcowni Cynku. W Galerii Szyb Wilson, byłej kopalni “Wieczorek”, odbywają się obecnie różnego rodzaju festiwale, np. kawy czy kuchni wegańskiej, oraz wystawy sztuki współczesnej.

Remontowane są boiska i place zabaw, budowane drogi rowerowe oraz siłownie „pod chmurką”, rozwijane tereny zielone i rekreacyjne, w tym tężnia. W centrum znajduje się sięgający 19. wieku park Kościuszki, jest też rezerwaty przyrody Las Murcki oraz Ochojec, a na granicy z Chorzowem znajduje się Park Śląski, jeden z największych parków miejskich w Europie.

Podejmowane są inicjatywy skierowane do seniorów, jak Rada Seniorów Miasta Katowice i Katowickie Centrum Seniora, a także realizowane są różne programy i projekty, m.in. „Złota rączka” zapewniający dostęp do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych, czy „Srebrna książka” umożliwiający wypożyczenie książki z dowozem.

 


zdj. iStockPhoto


zdj. parkslaski.pl

 

Katowicki Kwartał Dworcowa

Transformacja Katowic, to także rewitalizacja historycznej zabudowy i wprowadzenie zmian ożywiających ścisłe centrum śląskiej aglomeracji. Przykład takich działań stanowi Katowicki Kwartał Dworcowa. Inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni architektonicznej Konior Studio, ma zmienić oblicze centrum oraz wpisać się w koncepcję zrównoważonego miasta, które będzie przyjazne mieszkańcom i zaspokajało ich potrzeby codziennego życia prywatnego i zawodowego.

Adaptacja 11 zabytkowych kamienic zapewni dodatkową powierzchnię użytkową, która zostanie wykorzystana m.in. na lokale usługowe, gastronomiczne oraz hotele. Budynki znajdujące się w okolicy ulic Dworcowej, Dyrekcyjnej i Mielęckiego, które od wielu lat straszyły osypującym się tynkiem i zdewastowanymi podwórkami, teraz mają szansę stać się wizytówką miasta. Projekt zakłada odtworzenie pięknych detali architektonicznych na fasadach. Plac Dworcowy przed kamienicami stanie się atrakcyjnym miejscem spacerów, a także przestrzenią dla działań kulturalnych i artystycznych. Kilka kroków dalej zaczyna się ulica Mariacka, która stanowi centrum nocnego życia.

 

 

Pod adresem Dworcowa 3, w sąsiedztwie hotelu Monopol, na łącznej powierzchni 16 tys. mkw, powstaną dwa obiekty z sieci Marriott International – czterogwiazdkowy hotel marki Tribute Portfolio ze 110 pokojami oraz trzygwiazdkowy hotel debiutującej w Polsce marki Fairfield by Marriott ze 132 pokojami wraz z podziemnym parkingiem. W trakcie przebudowy kamienic zostanie odtworzony pierwotny wygląd fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Nowy, charakterystyczny owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam kiedyś kopuły.

Marka Tribute Portfolio już jest obecna w Polsce, dokładnie w Krakowie, gdzie został otwarty czterogwiazdkowy hotel Garamond Tribute Portfolio. Z kolei pod koniec 2025 roku ma zostać otwarty hotel The Brick Tribute Portfolio w Gdańsku.

 


tak było przed wojną…


…tak jest…


…tak będzie

 

Rozwój rynku hotelowego

Otwarcie tych dwóch hoteli wpisuje się w rewolucję na hotelowej mapie Katowic. Obecnie na katowickim rynku działa 25 skategoryzowanych hoteli. Najwięcej, bo 11, jest czterogwiazdkowych i tylko jeden pięciogwiazdkowy hotel Monopol z grupy Likus Hotele i Restauracje. W ciągu ostatniego roku pojawiły się dwa czterogwiazdkowe hotele – marki Qubus z 97 pokojami oraz M23 z 42 pokojami, na budynku którego widnieje charakterystyczny mural z podobizną Zbigniewa Wodeckiego, który w Katowicach spędził dzieciństwo.

 


Hotel Monopol


Hotel Qubus


Hotel M23


Hotel Mercure Katowice

 

Poza marką Qubus obecne są obiekty innych polskich sieci – Hotele Diament i Q Hotels. Spośród sieci międzynarodowych obecny jest Accor (hotel Mercure, Novotel i Ibis), Marriott International (hotel Courtyard by Marriott w 125-metrowym Altusie), Louvre Hotels (hotel Campanille), Best Western (hotel Mariacki), B&B Hotels oraz Vienna House by Wyndham (hotel Vienna House Easy).

 

To również może Ciebie zainteresować
Zrównoważony hotel Mercure Katowice Centrum

 

W miejscu dawnego hotelu Silesia w centrum Katowic powstanie kompleks biurowo-hotelowy Nova Silesia, którego inwestorem jest firma Vastint Poland. Siedmiokondygnacyjny hotel ze 150 pokojami, według wcześniejszych zapowiedzi ma działać pod marką Moxy z sieci Marriott International. Inwestor nie informuje, kiedy ruszy budowa. Marka Moxy już jest obecna na lokalnym rynku od momentu otwarcia Moxy Katowice Airport, należącego do Polskiego Holdingu Hotelowego. Państwowy inwestor przeprowadza obecnie liczne remonty obiektów w całym kraju, w tym hotelu Katowice ze 167 pokojami, który będzie działał jako pierwszy w Polsce pod marką Voco z sieci InterContinental Hotels Group.

 


Nova Silesia


projekt pokoju w hotelu Voco w Katowicach

 

Jednak są również inwestycje, których przyszłość jest niepewna.
Na działce przy al. Korfantego 10, między dworcem PKP a Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zaprojektowany został hotel marki Puro Hotels. Budowa budynku o wysokości 56 metrów z 247 pokojami w standardzie 4 gwiazdek, która rozpoczęła się w 2019 roku, została wstrzymana po wybuchu pandemii. Inwestor skupia się na rynku warszawskim, gdzie według zapowiedzi powstaną łącznie cztery obiekty, oraz zagranicznej ekspansji.
Wstrzymane zostały też prace przy przebudowie biurowca na styku ulic Piotra Skargi, Sokolskiej i Mickiewicza. Budynek już w 2022 roku miał się stać hotelem Vienna House R.evo z sieci Vienna House by Wyndham, z ponad 200 pokojami.

 

 

Zdjęcia pochodzą ze stron internetowych wymienionych obiektów i materiałów prasowych

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: