Pokój hotelowy przyjazny środowisku
Świadomość konsumentów w zakresie ekologii bardzo wzrosła. Szczególnie młodsze pokolenie oczekuje zdecydowanych działań. Badanie Ministerstwa Środowiska z 2020 roku pokazało, że dla 94% respondentów zmiany klimatu to poważny problem, a dla 52% badanych ochrona środowiska jest jednym z głównych wyzwań dla kraju. Z kolei badanie EY Future Consumer Index 2020 sygnalizuje, że 32% Polaków traktuje kwestie ochrony środowiska priorytetowo i wybiera marki, które odzwierciedlają ich przekonania.
Nasze rodzime hotelarstwo ma w tym zakresie wciąż wiele do zrobienia i to w kilku obszarach – zużycie wody i energii, gospodarka odpadami, pochodzenie produktów żywnościowych i marnotrawstwo jedzenia, stosowanie jednorazowego plastiku. Czekam na reklamy polskich hoteli jakie podejmują konkretne działania na rzecz ochrony środowiska, które wykraczają poza eliminację plastikowych słomek, czy segregację śmieci. Hotele powinny zacząć konkurować między sobą nie na ilość gwiazdek, designerskie wnętrza, czy zakres wyposażenia i świadczonych usług, a właśnie pod względem inicjatyw proekologicznych. Obowiązkowe działania proekologiczne należałoby wpisać do wymogów kategoryzacyjnych dla hoteli.
Młodsze pokolenie gości jest mniej zainteresowane zbieraniem punktów w programie lojalnościowym, a większe znaczenie przy wyborze marki hotelowej ma dla nich społeczna odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój. Według badania Meaningful Brands 2019, marki, które działają na polu społecznym i ekologicznym, cieszą się większym zaufaniem konsumentów niż te, które tego nie robią (60% vs. 30%). Działania proekologiczne stają się istotnym elementem Guest Experience.
W tej publikacji chciałbym się skupić na samym pokoju hotelowym i pokazać, jak można stworzyć wnętrze przyjazne środowisku. Podane rozwiązania można dostosować do klasy hotelu, trzeba tylko chcieć.
Skorzystajcie z okazji i przyjrzycie się swoim pokojom hotelowym.
Mniej plastiku
Wciąż w wielu hotelach spotykam się z małymi fiolkami kosmetyków i kostkami mydła, chociaż w sprzedaży dostępne są dobrej jakości kosmetyki w większych dozownikach wielokrotnego użytku. Słyszę, że w 5-gwiazdkowym hotelu dozowniki nie przystoją, otóż bardzo przystoją. Takie rozwiązania stosują np. luksusowy hotel Aman Sveti Stefan (recenzja TUTAJ) i One&Only Palmilla (recenzja TUTAJ).
Jeśli obawiacie się zażaleń gości, można mieć przygotowanych na życzenie kilka zestawów kosmetyków w małych butelkach.
Popularne są kosmetyki wegańskie w biodegradowalnych opakowaniach. Mydła w kostkach można zbierać i po opłukaniu przekazać np. do noclegowni dla bezdomnych.
Z powodu pandemii do hotelowych łazienek powróciły plastikowe kubki jednorazowe, w dodatku zawinięte w jednorazowy woreczek foliowy. Jednak nawet przed pandemią były one powszechnie stosowane w hotelach 3*. Czas z tym skończyć.
Akcesoria typu waciki, patyczki do uszu i czepki kąpielowe przechowywać w szklanych lub ceramicznych pojemnikach zbiorczych, zamiast w osobnych opakowaniach z folii i kartonu. Ponadto, patyczki do uszu z plastiku zastąpić papierowymi lub drewnianymi.
Kosze na śmieci bez foliowych worków, a jedynie z plastikowym wkładem, który po opróżnieniu od razu się czyści.
Plastikowe czy metalowe długopisy zastąpić ołówkami. A co powiecie na ołówek z nasionami? Sprawdź TUTAJ
Zamiast jednorazowych butelek z wodą mineralną, zwłaszcza tych plastikowych, wyposażyć pokoje w bidony lub szklane karafki, które można by napełniać z dystrybutorów wody (gazowanej i niegazowanej) ustawionych na korytarzach.
Recykling i upcykling
Popularnym trendem jest wyposażanie hoteli lifestylowych w meble i przedmioty użytkowe wykonane w procesie upcyklingu, czyli wykorzystania starych materiałów i nadania im nowej wartości w postaci nowych produktów. Na przykład w hotelu Moxy Warszawa Praga stoją pufy wykonane z felg samochodowych, a ściany pokoi w 1Hotel Central Park zostały wyłożone odzyskanym drewnem.
Co robicie ze zużytymi aluminiowymi kapsułkami do kawy? Czy wiecie, że fusy kasy mogą służyć jako nawóz do hotelowego warzywniaka, peeling w Spa lub biopaliwo do ogrzewania budynku zimą?
Popularna marka Nespresso, której ekspresy obecne są w wielu hotelowych pokojach w Polsce, jest w stanie odzyskać 80% wszystkich sprzedanych kapsułek. Marka zobowiązuje się do przetwarzanie zużytych kapsułek na nowe kapsułki. Z aluminium wykonywane są także inne przedmioty użytkowe.
Torba na pranie (wymagana w hotelach kategorii 4 i 5*) wykonana z recyklingowanego papieru lub wielokrotnego użytku tirba uszyta ze „starych” firan, prześcieradeł, czy poszewek.
Zamiast jednorazowych czyścików do butów wykonanych z plastiku, drewniana szczotka lub szmatka wykonana z recyklingowanej tkaniny.
Mniej papieru
Informator hotelowy wgrany na tablecie lub w telewizorze, ewentualnie w dedykowanej hotelowej aplikacji. Takie rozwiązania oferuje marka iLumio, której systemy można użytkować np. w hotelach marki PURO.
Dla gości, którzy wymagają tradycyjnych papierowych folderów, można mieć przygotowane kilka zestawów i udostępnić na życzenie.
Zamiast papierowych podkładek pod szklanki, używać trwalszych, wykonanych z twardego tworzywa (recyklingowanego). Podobnie zawieszka na klamkę „proszę nie przeszkadzać”.
Powszechnie stosowana kartka, która służy do zgłaszania prośby o zmianę pościeli, także może być przyjazna środowisku. Zamiast wykonania z kartonu z tuszem, który także podlega zużyciu, trwała drewniana (recyklingowana) z wygrawerowanym opisem.
zdj. tabliczka eko w Four Seasons Ateny
Ewentualnie, papeteria i zawieszki na klamkę wykonać z kartonu pochodzącego z recyklingu, bez powlekającej go plastikowej folii. Takie materiały możecie znaleźć TUTAJ
Prysznic na czas
Radisson Blu Resort w Świnoujściu, który jest pierwszym hotelem 5-gwiazdowym w Polsce zaprojektowanym i wybudowanym od podstaw zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu LEED, wykorzystuje wodę deszczową do zasilania części toalet.
A gdyby tak w celu odliczać gościom czas brania prysznica? W amerykańskich hotelach marki 1Hotel, pod prysznicami zamontowane są czasomierze, które odliczają 5 minut. Jedna z proekologicznych organizacji oszacowała, że tyle czasu wystarczy na wzięcie prysznica, by jednocześnie chronić zasoby wody. Po 5 minutach woda przestaje lecieć, ale spokojnie, jest możliwość ponownego włączenia prysznica.
W tym samym hotelu pościel jest wykonana z bawełny organicznej, jak i szlafroki oraz skarpetki, stosowane zamiast kapci. W szafie wiszą wieszaki wykonane z kartonu, oczywiście pozyskanego z recyclingu.
Zarządzanie energią
Znane od dawna moduły do zarządzania energią w pokoju, czyli tzw. sloty na kartę plastikową (klucz), zastępowane już są czujkami ruchu. Czujka wyczuwa obecność gościa w pokoju i dostosowuje temperaturę wnętrza. Jeśli pokój jest wolny przez kilka dni, nawet lodówka przestaje chłodzić.
Planujecie remont pokoi lub projektujcie nowy hotel? Pamiętajcie o dyskretnym oświetleniu LED-owym w łazience przy toalecie lub pod umywalką, aby goście nie musieli zapalać pełnego oświetlenia wstając do łazienki w nocy.
Wegański pokój
Hotelowe prześcieradła z recyklingowanego plastiku? Tak! Luksusowa marka hotelowa W Hotels (sieć Marriott Int.) we współpracy z koncernem Coca-Cola rozpoczęła produkcję prześcieradeł EKOCYCLE ™, które częściowo wykonywane są z przetworzonego plastiku (znany jako poliester). Jedno prześcieradło na podwójne łóżko, to około 30 zużytych plastikowych butelek.
Natomiast hotel Finca Rosa Blanca w Kostaryce, który wykorzystuje fusy po kawie jako naturalny nawóz dla roślin w ogrodzie, posiada pościel wykonaną z włókien bambusa.
Marka Hilton poszła o krok dalej. Londyński hotel Hilton Bankside stworzył pokój przyjazny weganom. Łóżko, sofy i fotele wykonane zostały z tworzywa zwanego Piñatex, powstałego z włókien celulozowych ananasa, z kolei zasłony z włókien sojowych, a dywany z ekologicznej bawełny. Poduszki wypełnione są gryką i prosem, a także, do wyboru, rozdrobnionymi włóknami bambusa. Minibarek wypełniony jest wegańskimi przysmakami, a menu room-serwisowe obejmuje różne wegańskie dania. W łazience dostępne są wegańskie kosmetyki w recyklingowanych opakowaniach. Pościel prana jest, a pokoje sprzątane są przy użyciu nietoksycznych detergentów.
Sprzątanie albo rabacik
W Polsce dostępne są biodegradowalne środki czystości z certyfikatem Ecolabel, a do sprzątania można używać starych ręczników i prześcieradeł/poszewek.
A propos sprzątania, sieć Vienna House nagradza gości za odmowę serwisu słodkościami zostawionymi w takich woreczkach zawieszonych na klamce. Są hotele, które w zamian za odmowę dziennego serwisu pokoju, oferują gościom zniżkę w hotelowym barze.
Drodzy Inwestorzy, zacznijcie praktykować dobre i sprawdzone rozwiązania, dopasowane do klasy hotelu, by zamiast nic nieznaczącego hasła „hotel luksusowy”, używać określenia „hotel przyjazny środowisku”.
A Wy, szanowni goście, którzy jesteście świadomi zmian klimatycznych, zarzucajcie hotele pytaniami, jakie działania podejmują, by minimalizować swój negatywny wpływ na naszą planetę. To Wy kształtujecie zmiany, jakie zachodzą w branży.
***
Dziękuję, że przeczytałeś artykuł do końca. Może zainteresują Cię jeszcze poniższe artykuły…
Przechować, przetworzyć, podzielić się
Społeczna odpowiedzialność, czyli na czym polega współczesna luksusowa usługa hotelowa
Post a comment