Ochrona małoletnich w hotelach – nowe przepisy
Wyjeżdżasz dzisiaj z dziećmi na długi weekend?
Pamiętaj, że od 15 sierpnia 2024, zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wszystkie obiekty turystyczne, zobowiązane są do stosowania standardów ochrony małoletnich. Mają one wspierać pracowników branży hotelarskiej w rozpoznawaniu sygnałów krzywdzenia osób małoletnich i sprawić, że obiekty turystyczne będą bezpiecznym środowiskiem dla dzieci.
W tym celu, podczas rejestracji w recepcji, recepcjonista ma prawo sprawdzić tożsamość dziecka oraz jego relację z osobą dorosłą, która towarzyszy dziecku. Dokumenty mogące posłużyć identyfikacji to: dowód osobisty, legitymacja szkolna, aplikacja MObywatel, Internetowe Konto Pacjenta. W przypadku braku dokumentu tożsamości dziecka, recepcjonista może poprosić o podanie danych dziecka – imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia. W przypadku odmowy okazania dokumentu i udzielenia informacji, recepcjonista może zapytać dziecko o relację z osobę dorosłą.
Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, może zostać poproszona o okazanie pisemnej zgody rodzica na podróżowanie danej osoby z dzieckiem, wraz ze wskazaniem danych dziecka, adresu jego zamieszkania, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu tożsamości/numerem PESEL osoby, której rodzic powierzył opiekę nad dzieckiem. Jeśli osoba dorosła nie posiada takiej zgody, recepcjonista może poprosić ją o wypełnienie stosownego oświadczenia.
Tyle teorii. Jak zawsze rzeczywistość ją zweryfikuje.
Obiekty turystyczne powinny uprzedzić gości o powyższych zasadach na etapie rezerwacji (w mailu z potwierdzeniem rezerwacji) i przeprowadzić kampanię informacyjną w swoich mediach.
Bądźcie wyrozumiali dla personelu hotelowego. To nie jest dla nich łatwa sytuacja, a nawet powód do stresu przy wysokim obłożeniu hotelu i długich kolejkach w recepcji.
Post a comment