Nowe pięciogwiazdkowe hotele w Krakowie

reklama

Kraków pięciogwiazdkowymi hotelami stoi. Obecnie działają tu 22 formalnie skategoryzowane obiekty, w tym pod markami sieci Marriott International, Hilton, Accor, Radisson, Wyndham i IHG, a także jeden zrzeszony w Relais & Châteaux. Dla porównania, w Warszawie jest ich 16. To jednak nie koniec. W perspektywie najbliższych kilku lat zostaną otwarte kolejne pięciogwiazdkowce.

 

Królewski hotel w królewskim mieście

Krakowski Hotel Royal przy ulicy Świętej Gertrudy, wchodzący w skład Grupy Polski Holding Hotelowy, do niedawna trzygwiazdkowy, przechodzi gruntowny remont, po zakończeniu którego będzie funkcjonował pod szyldem marki Le Méridien z sieci Marriott International. Będzie to jedyny hotel tej marki w Polsce, ale wcale nie pierwszy. W latach 1998 – 2013 pod tą marką działał warszawski Hotel Bristol, obecnie Luxury Collection, także sieci Marriott Int.

W pierwszym etapie modernizacji, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, zostały przeprowadzone prace dotyczące fasady. Odtworzono pierwotną kolorystykę czterech kamienic, z których składa się obiekt, zrekonstruowano sztukaterię, a dach pokryto miedzianą blachą. Aktualnie trwają prace budowalne w środku. Docelowo obiekt będzie dysponować 120 pokojami. Za projekt wnętrz odpowiada warszawska pracownia KM Rubaszkiewicz. Ponowne otwarcie hotelu zaplanowane jest wstępnie na drugie półrocze 2025.

 


zdjęcia: materiały prasowe inwestora, wizualizacje pracowni KM Rubaszkiewicz

 

Butikowy hotel zamiast nocnych klubów

Szewska to jedna z najbardziej obleganych ulic Krakowa. Pod numerem 5 stoi 500-letnia kamienica, w której do 2019 roku działały popularne kluby nocne Shakers i Frantic. Za kilka miesięcy w tym miejscu ma zostać otwarty pięciogwiazdkowy, butikowy hotel z 40 pokojami, strefą SPA i tarasem na dachu. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Właścicielem nieruchomości jest firma Magnus Sp.J. z Wrocławia. Operatorem hotelu ma być firma Dobry Hotel.

 


zdjęcia: Adrianna Bochenek

 

Kiedyś Urząd Pocztowy, niebawem hotel z tarasem na dachu

W 19-wiecznym gmachu Poczty Głównej przy ul. Wielopole w Krakowie, czyli w ścisłym centrum, powstanie 130-pokojowy hotel. Czeski fundusz Zeitgeist Asset Management kupił w 2019 roku budynek od firmy Orange z zamiarem uruchomienia w nim hotelu o wysokim standardzie. Dotychczasowe pomieszczenia biurowe i techniczne zostaną zmienione w pokoje hotelowe. Na drugim piętrze mają znaleźć się ogólnodostępne przestrzenie na potrzeby konferencji, koncertów i wystaw. Na parterze powstaną restauracja i bar, a w budynku oficyny centrum konferencyjne. Projekt zakłada też nową aranżację dziedzińca oraz przywrócenie ogólnodostępnego tarasu widokowego na dachu.

 

To również może Ciebie zainteresować
Hotelowe bary i restauracje z widokiem na panoramę Warszawy

 

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał już zgodę na przebudowę gmachu, a to dobry prognostyk na przyśpieszenie prac. Za projekt odpowiada krakowska pracownia DDJM. Jak udało mi się dowiedzieć, obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi operatorami, w wyniku których zostanie wybrana międzynarodowa marka, pod którą hotel będzie działał. W przyszłym roku inwestor ma udzielić więcej informacji odnośnie do budowy.

 

 

 

Kontrowersyjny deweloper z ambicją na najlepszy hotel w Krakowie

W sąsiedztwie powyższej inwestycji, również przy ulicy Wielopole, stoi monumentalny gmach Banku PKO, architektoniczna perła autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza z lat 20. minionego wieku. Budynek już w 2017 roku został kupiony przez warszawską firmę deweloperską JW Construction Holding S.A., należącą do jednego z najbogatszych Polaków, Józefa Wojciechowskiego. Przez wiele lat projekty architektoniczne stawianych przez Wojciechowskiego budynków zbierały falę krytyki. Teraz inwestor w wywiadach zapowiada stworzenie hotelu ultraluksusowego, najlepszego w mieście.

Od początku jednak inwestor zmagał się z problemem związanym nie tylko z przebudową, którą zaakceptowałby konserwator zabytków, ale głównie z dostępnością parkingu, który jest wymagany dla pięciogwiazdkowego hotelu. Pojawił się pomysł, aby trzypoziomowy podziemny garaż zbudować na sąsiedniej działce od ulicy Dietla, w miejscu, gdzie od dawna planowany był park kieszonkowy Olimpijka. Zgoda konserwatora już jest. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Na parterze hotelu ma się znaleźć restauracja, w dawnej reprezentacyjnej sali operacyjnej banku bar oraz taras na dachu. Hotel ma posiadać 120 pokoi. Nad projektem pracuje krakowska pracownia URBA Atchitects.

 

To również może Ciebie zainteresować
Rewolucja na hotelowej mapie Katowic

 

Według najnowszych doniesień medialnych (14.10.2014), inwestor podpisał list intencyjny z siecią Marriott International na otwarcie hotelu pod marką JW Marriott, co idealnie pasuje do inicjałów Wojciechowskiego. Byłby to debiut luksusowej marki na polskim rynku. Przebudowa miałaby ruszyć jeszcze w tym roku.

Firma JW Construction posiada także kilka hoteli – czterogwiazdkowy Czarny Potok Resort & SPA w Krynicy Zdroju, czterogwiazdkowy hotel Dana w Szczecinie oraz ekonomiczne Hotele 500 w Zegrzu, Tarnowie Podgórnym i Strykowie.

 


zdjęcia: Mateusz Skwarczek

zdjęcie tytułowe: Nico Trinkhaus

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: