Nowe luksusowe hotele w Dubaju
Dubaj mógłbym śmiało określić mianem światowego centrum hotelarstwa. Tutaj znajduje się najwyższy hotel na świecie (Gevora Hotel – na tę chwilę) i najwięcej pięciogwiazdkowych hoteli, ponad 100. Każda marka hotelowa, zwłaszcza luksusowa, chce być obecna w Dubaju i to nie tylko z jednym obiektem. Inwestorzy zatrudniają najlepsze pracownie architektoniczne, które mają stworzyć nowe hotele-ikony. Nawet otwarcia hotelowe muszą być zorganizowane z pompą, z udziałem głośnych nazwisk, jak zeszłoroczne otwarcie hotelu Atlantis The Royal, na którym wystąpiła Beyoncé.
Na początku roku pisałem o otwarciu hotelu The Lana z grupy Dorchester Collection, operatora tak znanych hoteli, jak The Dorchester w Londynie, Hôtel Plaza Athénée w Paryżu i The Beverly Hills Hotel w Los Angeles. W 30-piętrowej wieży nad Kanałem Dubajskim znajduje się 225 pokoi, osiem lokali gastronomicznych, basen na dachu z panoramicznym widokiem na centrum miasta i przestronne Spa. Już wpisałem The Lana na moją listę hoteli, których chciałbym doświadczyć.
Ten projekt pokazuje, że Dubaj naprawdę jest w stanie utrzymać się wśród światowych liderów turystyki. A to nie jedyne otwarcie luksusowego hotelu w Dubaju w tym roku. Oto co się jeszcze wkrótce otworzy i co zadebiutuje w najbliższych latach przeczytacie poniżej.
Ciel Tower Dubai Marina
Zaczynam od obiektu, który w momencie otwarcia zaplanowanego na ten rok, będzie najwyższym hotelem świata. Przewyższy obecnego rekordzistę Gevora Hotel o zaledwie dziewięć metrów, który z kolei w 2018 roku zdetronizował dwie bliźniacze wieże hotelowe JW Marriott Marquis Dubai. Drapacz chmur o nazwie Ciel Tower będzie mierzył 365 metrów (82 piętra) i pomieści aż 1042 pokoje i apartamenty. Oczywiście na szczycie budynku będzie basen z tarasem widokowym obejmującym Zatokę Perską, dzielnicę Marina i Palmę Jumeirah.
Mandarin Oriental Wasl Tower
Również w tym roku ma nastąpić otwarcie drugiego hotelu marki Mandarin Oriental w Dubaju. Ponad 300-metrowa wieża o spiralnej formie, z lądowiskiem dla helikopterów, zaprojektowana przez holenderską pracownię UNStudio, powstaje przy Sheikh Zayed Road w centrum miasta. Na 64 piętrach znajdzie się 229 rezydencji oraz 258 pokoi i apartamentów hotelowych.
Six Senses The Palm
Pod koniec 2024 roku na rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadebiutuje luksusowa marka Six Senses. Na słynnej dubajskiej Palmie powstaje kompleks składający się z 61 pokoi i apartamentów oraz 162 prywatnych rezydencji. Obiekty marki Six Senses, należącej do sieć InterContinental Hotels Group, znane są ze zrównoważonej działalności oraz rozbudowanej oferty wellness. Strefa odnowy biologicznej w Six Senses Dubai The Palm będzie miał powierzchnię aż 5.500 mkw.
Delano Hotel
Na niedużym półwyspie Bluewaters Island, gdzie znajduje się Ain Dubai (czyli karuzela w kształcie koła), na jesień tego roku zostanie otwarty hotel marki Delano. Historia marki Delano sięga 1947 roku, gdy został otwarty pierwszy hotel pod tą nazwą w Miami South Beach. Obecnie marka Delano należy do grupy hotelowej Ennismore (której udziałowcem jest sieć Accor), tej samej, która w swoim portfolio ma hotele 25Hours Dubai (recenzja TUTAJ) i Banyan Tree Dubai. W sąsiedztwie tego drugiego, w miejscu, gdzie kiedyś działały Caesars Palace i Caesars Resort, powstaje Delano Dubai z 250 pokojami, w tym 84 apartamentami, niektóre z prywatnymi basenami.
Baccarat Hotel & Residences
Marka Baccarat to słynny francuski producent wyrobów z kryształu – żyrandoli, zastawy stołowej, dekoracji i biżuterii. Mało kto wie, że pod marką Baccarat działa także pięciogwiazdkowy hotel w Nowym Jorku. Do hotelowego portfolio marki w 2026 roku dołączy Baccarat Hotel & Residences w Dubaju ze 144 pokojami i apartamentami oraz 49 prywatnymi rezydencjami. Sama architektura hotelu, który będzie się składał z dwóch szklanych wież, przypomina kryształ.
Aman Resort
W 2027 roku zostanie otwarty pierwszy na Bliskim Wschodzie hotel luksusowej marki Aman, pod szyldem której działają 34 obiekty w 20 krajach, m.in. Aman Sveti Stefan w Czarnogórze (recenzja TUTAJ), Amanjena w Marrakeszu (recenzja TUTAJ). Położony będzie przy plaży Jumeirah, w sąsiedztwie hoteli Four Seasons i Mandarin Oriental Jumeirah. Nieruchomość otoczona będzie parkiem z ogrodami o powierzchni ponad 3 hektarów. Podobnie jak w Amanie w Nowym Jorku, tak i w Dubaju, będzie możliwość zakupu członkostwa w Aman Club, które upoważni do korzystania z ekskluzywnych stref hotelu. Koszt wpisowego będzie zapewne porównywalny do składki członkowskiej w Nowym Jorku, gdzie wynosi 200 tys. USD. Jak twierdzi miliarder Vladislav Doronin, który jest właścicielem Aman Group, Aman Dubai ma być najdroższym hotelem w mieście.
Janu Hotel
W tym samym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zadebiutuje marka Janu, co w sanskrycie, języku starożytnych Indii, znaczy „Dusza”. Jest to nowa marka należąca do Aman Group. W tym roku otworzyła swój pierwszy hotel w Tokio. Kolejne powstaną m.in. w Czarnogórze, Portugalii, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Tajlandii. Położony w dzielnicy Dubai International Finance Centre, Janu Dubai oferować będzie 150 pokoi i apartamentów oraz rezydencje mieszczące się w kompleksie dwóch wież zaprojektowanych przez nagrodzoną Nagrodą Pritzkera pracownię architektoniczną Herzog & de Meuron.
To również może Ciebie zainteresować
Recenzja One&Only Royal Mirage w Dubaju
Post a comment