NOWE HOTELE W TRÓJMIEŚCIE

reklama

Poza Warszawą najwięcej hoteli przybywa właśnie w Trójmieście, z czego prym wiedzie Gdańsk. Tamtejszy rynek będzie niebawem bardzo nasycony miejscami noclegowymi, ale ze względu na obecnie bardzo dobrą koniunkturę i masę turystów, chętnych do budowy hoteli nie brakuje. Oto kilka interesujących realizowanych i zaplanowanych inwestycji.

GDAŃSK

W pierwszym kwartale 2018 roku zostanie otwarty 4-gwiazdkowy hotel IBB Długi Targ, hiszpańskiej sieci IBB Hotels. Usytuowany na rogu ulic Długi Targ 14/16 i Mieszczańska, w pobliżu Fontanny Neptuna. Inwestorem projektu jest spółka Von der Heyden Group. Cechy charakterystyczne zewnętrznej elewacji kamienic od strony Długiego Targu zostały starannie zachowane, jednak wnętrza autorstwa pracowni Toya Design będą nowoczesne. Bryła hotelu dobudowana od ulicy Mieszczańskiej jest autorstwa pracowni Architectonica. W hotelu znajdzie się 90 pokoi, restauracja, centrum urody.

Czy w Gdańsku zostanie otwarty hotel pod marką Autograph Collection? To tylko moje przypuszczenia i wyobrażenia, bo inwestor – spółka Hotelsberg z grupy Landsberg – nie ogłosiła jeszcze pod jaką marką i kto będzie operatorem hotelu, który znajdzie się za fasadami połączonych kamienic na Długim Targu nr 1-10. Ta bardzo prestiżowa lokalizacja naprzeciwko Dworu Artusa zasługuje na rozpoznawalną międzynarodową markę. Nie musi to być koniecznie 5-gwiazdkowy hotel, niech będą przynajmniej solidne 4 gwiazdki z wyjątkowym designem. W mojej opinii marka Autograph Collection (sieć Marriott International) byłaby trafna, ewentualnie MGallery by Sofitel (sieć Accor) lub Curio Collection by Hilton.
Projekt podzielono na dwa etapy. W pierwszym, którego realizacja potrwać ma maksymalnie trzy lata, przebudowane zostaną kamienice, powstanie tu ponad 60 pokoi. W drugim etapie – po zakończeniu obowiązkowych wykopalisk architektonicznych na terenie podwórek za kamienicami, zbudowana zostanie druga część obiektu, pod którą powstanie parking podziemny. Nie ma jeszcze dokładnych planów co do ilości pokoi w drugim obiekcie, w sumie, w obu częściach hotelu może ich być nawet 200. Fasada od strony Długiego Targu będzie zachowana w obecnej kolorystyce. Realizacja całości inwestycji potrwać może około 7 lat. Autorem projektu przebudowy będzie gdańska pracownia KD Kozikowski Design.
Od razu mi się przypomina Hotel Pulitzer w Amsterdamie.

W miejscu kultowego budynku LOT-u przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku, w okolicy Długiego Targu, inwestor firma Elfeko postawi budynek, w którym znajdzie się hotel z ilością pokoi mogącą wynieść nawet 250, powierzchnie biurowe oraz niewielki pasaż handlowo-usługowy. W konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną budynku zwyciężyła pracownia architektoniczna KD Kozikowski Design, jak widać ciesząca się dużym wzięciem przez lokalnych inwestorów hotelowych. Planowane zakończenie inwestycji, która według założeń ma kosztować 65 mln złotych, to koniec 2020 roku. Inwestor nie zdecydował jeszcze czy hotel będzie działał pod marką własną lub w ramach sieci. Może AC by Marriott?

Największą realizowaną obecnie inwestycją na Wyspie Spichrzów jest Deo Plaza, w ramach której powstanie czterogwiazdkowy hotel marki Radisson.  Radisson Hotel & Suites zlokalizowany będzie w centralnej części Gdańska, na Wyspie Spichrzów. Projekt zabudowy powstał w pracowni KD Kozikowski Design. Hotel oferować będzie łącznie 350 pokoi i apartamentów. Dodatkowo różne udogodnienia rekreacyjne, w tym bar w holu, restaurację, siłownię, spa i basen. Spotkania biznesowe i wydarzenia będzie można organizować na ponad 1000 mkw przestrzeni, na której znajdzie się sala balowa, cztery sale funkcyjne, siedem pokoi spotkań i osobny obszar do wykorzystania jako foyer lub dodatkowa przestrzeń funkcyjna. Planowane otwarcie na koniec 2018.

Na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, naprzeciw gdańskiej mariny, w ramach kompleksu Granaria, powstanie 4-gwiazdkowy Holiday Inn Gdańsk City Centre z 236 pokojami. Projekt przygotowała pracownia RKW Architects. Oprócz pokoi hotelowych, znajdą się tu także sale konferencyjne, strefa fitness i spa. Hotel będzie składał się z kilku połączonych ze sobą  budynków. Parter zostanie zrealizowany w formule „open lobby” – korzystać z niego będą mogli wszyscy odwiedzający to miejsce, nie tylko goście hotelu. Każdy też będzie mógł wjechać windą lub wejść na ostatnią kondygnację, na której przewidziano duży, zagospodarowany taras z pięknym widokiem na Stare Miasto. Otwarcie zaplanowano na 2019 rok.

Z kolei pośrodku Wyspy Spichrzów, w kwartale zabudowy między ulicami Pszenną, Chmielną i Żytnią, powstanie kompleks Grano Residence. Inwestorem jest deweloper spółka Dekpol, właściciel gdańskiego condohotelu Number One i hotelu Almond. W zaprojektowanym przez pracownię KD Kozikowski Design zespole budynków znajdzie się condohotel z 136 pokojami prawdopodobnie w standardzie 5 gwiazdek, 141 lokali mieszkalnych i 9 usługowych. Jak informuje Dekpol, realizacja całej inwestycji zostanie zakończona w drugim kwartale 2020 roku.

Dodatkowo przy Długim Targu w miejscu dawnego kina Neptun powstaje 150-pokojowy hotel Hampton by Hilton, a na Wyspie Spichrzów 172-pokojowy Ibis Budget.

 

SOPOT

W kwietniu 2018 zostanie otwarty przy ulicy 1 Maja 7 w Sopocie hotel marki Focus Premium. Oferował będzie 70 pokoi,  restaurację, bar, saunę oraz salę fitness. W hotelu przewidziano także kameralną powierzchnię konferencyjną. Projekt budynku i wnętrz wydaje się bardzo ciekawy.

The Rezidor Hotel Group kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Najnowszy 5-gwiazdkowy obiekt w portfolio grupy stanowić będzie 230-pokojowy Radisson Blu Hotel w Sopocie. Nowo wybudowany ośrodek z 250 m plaży Morza Bałtyckiego zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2019 r.  Goście hotelu będą mogli korzystać m.in. z całodobowej restauracji, baru, a także z powierzchni konferencyjnych, parkingu czy centrum wellness o powierzchni 900 mkw z siłownią i krytym basenem. Nad projektem Radisson Blu w Sopocie pracuje Grupa Inwestycyjna Hossa S.A.

W połowie 2018 roku ma przyjąć pierwszych gości 5-gwiazdkowy hotel Testa przy ul. Kilińskiego w Sopocie, w bliskiej odległości od plaży. Inwestor, spółka Klocek z Gdyni, nabył działkę obok istniejącego już innego swojego obiektu – Villi Testa. Czteropiętrowy hotel posiadać będzie 17 pokoi (30 miejsc noclegowych), restaurację, salę konferencyjną, strefę wellness ze spa i siłownią, oraz bibliotekę. Operatorem hotelu, podobnie jak willi, będzie spółka HJK Operator.
5 gwiazdek, hmmm, no zobaczymy.

 

GDYNIA

Na styku Skweru Kościuszki i mola Południowego w Gdyni powstanie kompleks Nowa Marina Gdynia, której jednym z elementów będzie hotel z maksymalnie 200 pokojami. Ich liczba będzie zależeć od operatora. Obecnie trwają rozmowy. Czterogwiazdkowy obiekt pomieści centrum basenowe, strefę spa i fitness oraz sale konferencyjne na 400 osób. Planowany termin oddania kompleksu do użytkowania do 2019 rok.

W kupionym rok temu przez firmę Moderna Holding zabytkowym gmachu dawnego Banku Polskiego z 1929 roku, u zbiegu ul. 3 Maja i 10 Lutego w Gdyni, powstanie butikowy hotel. To będzie duże wyzwanie. Budynek, łączący cechy klasycyzmu z elementami neorenesansowymi, znajduje się w rejestrze zabytków i jest pod ścisłą ochroną konserwatorską. Nowe życie otrzyma piękna, przestronna sala operacyjna, która znajduje się na pierwszym piętrze gmachu, do której prowadzą reprezentacyjne marmurowe schody w stylu art déco. Powstanie tam elegancka restauracja i hotelowe lobby. Ilość pokoi nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace rewitalizacyjne i jak długo potrwa przystosowanie budynku do nowych funkcji. Nie zapadły także decyzje co do wyboru operatora hotelowego.

zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: