Najstarsze hotele na świecie

reklama

Myśląc o najstarszych hotelach na świecie, pewnie pomyślicie o XIX-wiecznych hotelach typu paryski Ritz, londyński Savoy lub warszawski Europejski, który niebawem otworzy ponownie swoje drzwi pod marką Raffles.
A czy przyszłoby Wam do głowy, że pierwszy hotel na świecie powstał w VIII w.n.e. i nadal przyjmuje gości?
Przedstawiam Wam najstarsze obiekty hotelowe na świecie. Jest i najstarszy hotel w Polsce…

Nisiyama Onsen Keiunkan, Yamanashi (Japonia)

Nisiyama-Onsen-Keiunkan

Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym hotelem świata jest japoński Nisiyama Onsen Keiunkan w miejscowości Yamanashi, który został otwarty w 705 roku naszej ery! Można zanurzyć się w tych samych gorących źródłach, w których wypoczywał znany patron japońskich samurajów, przywódca wojskowy Takeda Shingenem okresu Sengoku (1467-1573). Hotel jest w posiadaniu tej samej rodziny od 52 pokoleń.

The Olde Bell, Berkshire (Wlk. Brytania)

olde-bell-hurley-weddings-15

The Olde Bell jest uważany za najstarszy pensjonat w Anglii. Historia tego miejsca sięga 1135 roku. Obiekt nie służył tylko jako miejsce noclegowe, ale także punkt wypożyczania pojazdów konnych. Gościli w nim pielgrzymi udający się do pobliskiego klasztoru św. Benedykta, a także królowie angielscy. Jest nawet sekretny tunel łączący pensjonat z klasztorem. W czasach II wojny światowej spotykali się w nim na tajnych naradach brytyjski premier Winston Churchill i amerykański dowódca wojskowy generał Dwight D. Eisenhower.

Gasthaus Zum Roten Baren, Freiburg (Niemcy)

baeren1

Dom Gościnny „Czerwony Niedźwiedź” został otwarty w 1311 roku w kamienicy z 1120 roku. Jego historia jest udokumentowana w księgach z 1387 roku. W podziemiach budynku zachowały się oryginalne fundamenty i malowidła. Obecnie jest to obiekt klasy luksusowej.

Goldener Adler, Innsbruck (Austria) 

Exif_JPEG_PICTURE

Historia tego austriackiego hotelu sięga 1390 roku. Nocowali w nim Mozart i Goethe, a także cesarz Józef II Habsburg. Współcześnie pokoje mają nowoczesny wystrój, ale historię pamiętają ceglaste ściany, drewniane stropy i witraże w oknach.

Hotel Krone, Solothurn (Szwajcaria)

55957952

Hotel został otwarty w 1418 roku. Za sprawą francuskiego ambasadora w 1554 przekształcił się w luksusowy obiekt, rodem z Wersalu, w którym toczyły się wystawne przyjęcia ściągające szlachetnie urodzonych z całej Europy. Niedawno hotel przeszedł renowację kosztem 20 mln dolarów.

Hotel Pod Różą, Kraków (Polska)

11-4front-c
zdjęcia: materiały prasowe

Nie możemy się wprawdzie pochwalić tak starymi hotelami jak powyższe, ale Hotel Pod Różą jest nie byle jakim obiektem. Dzieje kamienicy przy ul. Floriańskiej nr 14, sięgają XIV wieku. Nazywana wówczas była „kamienicą szlachecką”, z racji jej posiadania przez rody szlacheckie i magnackie. Z początkiem XIX wieku budynek nabywa Jan Szydłowski, który w oparciu o wzory francuskie przeprowadza remont kapitalny, adaptując pomieszczenia do celów hotelarskich. W hotelu gościli między innymi: Car Rosji –  Aleksander I i jego brat książę Konstanty, czy powieściopisarz Honoré de Balzac.  Po dziś dzień, nad drzwiami wejściowymi do tej historycznej kamienicy, widnieje łacińska sentencja – STET DOMUS HAEC, DONES FLUCTUS FORMICA MARINOS EBIBET ET TOTUM TESTUDO PERAMBULET ORBEM. W polskim tłumaczeniu, zdanie to brzmi – Niech dom ten przetrwa tak odległe lata, dopóki mrówka morza nie wypije, a żółw całego nie obierzy świata. W XIX wieku był to najlepszy hotel w Krakowie. Szkoda, że jego ranga spadła (zajmuje 53. miejsce w rankingu krakowskich hoteli na TripAdvisorze).

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: