Mamy już sześć lokali wyróżnionych słynnymi gwiazdkami Michelin
Choć pod względem atrakcyjności turystycznej Polska znajduje się na niższej pozycji w porównaniu do innych europejskich państw, to może nasz kraj mógłby stać się w Europie kulinarną destynacją i jednym z liderów zrównoważonej gastronomii (przy okazji hotelarstwa).
Michelin ogłosił nową listę restauracji rekomendowanych w „Przewodniku Michelin Polska 2024”. W tym roku inspektorzy wydawnictwa oceniali lokale gastronomiczne w nowych lokalizacjach. W sumie przewodnik uwzględnia 77 restauracji, w tym trzy nowe lokale, które pierwszy raz zasłużyły według inspektorów na jedną gwiazdkę. Są to Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Rozbrat 20 w Warszawie i Giewont w Zakopanem. Do tej pory w Polsce działały trzy restauracje, które utrzymały to wyróżnienie. Dwie gwiazdki rok temu dostała krakowska restauracja Bottiglieria 1881, a po jednej Muga w Poznaniu i Nuta w Warszawie.
Moją uwagę w zestawieniu przyciągnęła szczególnie jedna restauracja, mianowicie Eliksir w Gdańsku, która otrzymała jako pierwsza w Polsce ZIELONĄ gwiazdkę Michelin. Jest ona przyznawana restauracjom, które podejmują kompleksowe działania w zakresie zrównoważonych praktyk mających na celu zmniejszenie wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie mają działania ograniczające ilości odpadów i ich przetwarzanie, ponadto wykorzystywanie lokalnych produktów, stosowanie odnawialnych źródeł energii i współpraca z dostawcami, którzy podzielają zrównoważone podejście.
Warto wspomnieć, że Eliksir jest pierwszą restauracją w Polsce, która rozpoczęła certyfikację Good Travel Seal prowadzoną przez Green Destinations, oficjalnego partnera i członka Światowej Rady Turystyki Zrównoważonej. Proces certyfikacji jest bardzo wymagający, należy spełnić aż 62 punkty w 10 kategoriach. Ponadto, w minionym roku zdołali obniżyć emisję CO2 o 7% w porównaniu do roku 2022. To tylko parę z przykładów. O reszcie mam zamiar się przekonać, gdy osobiście się tam wybiorę.
Oprócz nowych gwiazdkowych restauracji, tegoroczny przewodnik rekomenduje 9 nowych lokali z Bib Gourmand. To wyróżnienie nazwane na cześć Bibendum, ludzika Michelin, jest nagrodą przyznawaną tym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Całkowita liczba nagród Bib Gourmand w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie i wynosi obecnie 16.
Pięć nowych restauracji z Bib Gourmand znajduje się na Pomorzu. Dwie w Gdańsku – Treinta y Tres i Hewelke; dwie w Sopocie – Kuchnia w 1911 Restaurant i Vinissimo; oraz Luneta & Lorneta Bistro Club we wsi Ciekocinko. W Warszawie również znajdują się dwie nowe restauracje wyróżnione Bib Gourmand – Kontakt oraz Ceviche Bar. W Poznaniu – Spot, a w Krakowie – Fogla. Wszystkie dotychczas działające w Polsce restauracje z Bib Gourmand zachowały swoje wyróżnienia: Molam w Krakowie, Fromażeria i Tu.restaurant w Poznaniu oraz Alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill i Le Braci w Warszawie.
– Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości – mówi cytowany w komunikacie wydawnictwa Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników Michelin. – Tegoroczny przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości inspektorzy znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku dołączyły do przewodnika. Inspektorzy byli pod wrażeniem dynamiki i pasji, jakie spotkali w restauracjach w całej Polsce, jak i nowej fali młodych szefów kuchni. Cieszę się również, że Polska ma teraz pierwszą restaurację z zieloną gwiazdką. To sukces nie tylko dla Polski, ale także dla naszej planety i dla bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży”.
Partnerem wydawnictwa Michelin jest Polska Organizacja Turystyczna, która razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki mogłaby pomyśleć nad programem finansowego nagradzania polskich restauracji i hoteli, które kompleksowo wdrażają zrównoważone praktyki i otrzymują za to wiarygodne i uznane międzynarodowe certyfikaty. Brak środków jest często powodem, który blokuje zielone inicjatywy.
Post a comment