
Krakowskie hotele z pomysłem
W 2024 roku Kraków odwiedziło ponad 12 milionów turystów. To znaczny wzrost w porównaniu do prawie 9.5 miliona z 2023 roku. Byli to głównie Polacy. Najwięcej turystów krajowych przyjechało z województwa mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego. Mimo wzrostów, stolica Małopolski wciąż odczuwa skutki pandemii w kontekście liczby turystów zagranicznych, do których zaliczali się głównie Czesi i podróżni z krajów arabskich. Nie zabrakło też turystów z Niemiec, Słowacji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.
Badania wskazują, że Kraków jest najmocniejszą marką turystyczną w Polsce. Zdaniem władz miasta, konsekwentny rozwój turystyki, w tym przemysłu spotkań, to priorytet. Turystyka generuje ponad 8% PKB miasta i tworzy blisko 40 tysięcy miejsc pracy. Sezon turystyczny w Krakowie się wydłuża w kierunku miesięcy jesiennych.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ MIASTA
Wyzwania związane z dynamicznym rozwojem turystyki Kraków stara się rozwiązywać m.in. poprzez działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak inicjatywa Respect Kraków, powołanie instytucji Burmistrza Nocnego i Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, realizacja projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych (Tourism in Balance, SCT HUB – Codesign the Future of Sustainable Cultural Tourism), rozwój produktów i szlaków turystycznych, mających na celu m.in. rozpraszanie ruchu turystycznego, aktywny udział w globalnym rankingu GDS-Index.
GDS-Index to globalny ranking, oceniający miasta pod kątem zrównoważonego rozwoju w turystyce. Opiera się na 77 wskaźnikach w czterech obszarach: środowisko, społeczeństwo, łańcuch dostaw i zarządzanie destynacją. Kraków przystąpił do GDS-Index jako pierwsze miasto w Polsce w 2023 r., rok później poprawiając swoją pozycję z 80 na 72 miejsce. Mimo to, miasto wciąż pozostaje na niskiej pozycji w porównaniu do liderów, takich jak np. Helsinki. W Krakowie certyfikowanych jest aktualnie 20% obiektów hotelowych. Wyniki miast będących na szczycie rankingu to ponad 80% certyfikowanych hoteli. Konieczne jest przede wszystkim zwiększenie liczby certyfikowanych obiektów hotelowych, ale również konferencyjno-kongresowych i lotniska oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz zrównoważonego zarządzania destynacją.
Celem władz miasta na 2025 rok są projekty obejmujące m.in. dalszą certyfikację przedsiębiorstw i przygotowanie planu działań dla certyfikacji destynacji, badania rynku turystycznego oraz organizację wydarzeń kongresowych, w tym w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, a także konferencji „Miasta Historyczne 3.0”.
ROZWÓJ KRAKOWSKIEGO RUNKU HOTELOWEGO
Krakowski rynek hotelowy rozwija się prężnie. Obecnie działa ponad 200 skategoryzowanych hoteli, a ich liczba stale wzrasta. W 2025 zadebiutuje marka Tribe z sieci Accor i Le Meridien z sieci Marriott International, zostanie otwarty drugi hotel marki Indigo z sieci IHG. Lokalna grupa hotelowa Laris otworzy czterogwiazdkowy hotel w kamienicy Pod Janem Kapistranem przy Rynku Głównym.
To również może Ciebie zainteresować: Otwarcia hoteli w Polsce w 2025
Do grona 23 hoteli skategoryzowanych na pięć gwiazdek, najwięcej w Polsce, dołączą w tym roku kolejne dwa – wspomniany Royal Le Meridien (sieć Polski Holding Hotelowy) i Experior Boutique (sieć Destigo Hotels). W planach na kolejne lata jest otwarcie hotelu w gmachu Poczty Głównej przy ul. Wielopole oraz po sąsiedzku w gmachu Banku PKO prawdopodobnie pod marką JW Marriott. Z kolei NoHo Investment realizuje inwestycję Dolnych Młynów 10 w miejscu zabytkowych obiektów Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniowej, w ramach której powstaną ekskluzywne apartamenty mieszkaniowe, przestrzeń gastronomiczna i hotel lifestylowej marki w klasie premium.
To również może Ciebie zainteresować: Nowe pięciogwiazdkowe hotele w Krakowie
Hotel Indigo Kraków Wawel Castle
Hotel Tribe Kraków Stare Miasto
LIFESTYLOWE KLIMATY
Współczesne hotele nie mogą być byle jakie. Goście, szczególnie młodszego pokolenia, oczekują, by hotel był miejscem pozytywnych doświadczeń, inspiracji, wrażeń, które wpływają na emocje. W Krakowie nie brakuje niebanalnych hoteli, które przyciągają swoją oryginalnością i zapadają w pamięci.
Takim bez wątpienia jest otwarty w 2024 roku Radisson RED Hotel & Apartments, znajdujący się w kompleksie Unity Centre. Wyróżnia się nowoczesnym stylem, z lokalnymi akcentami, łamie utarte kanony hotelowego designu. Jest to drugi po Gdańsku hotel marki RED w Polsce. Zdobył nagrodę „Hotel z Pomysłem” w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez magazyn Hotelarz. I tego pomysłu nie można odmówić – smok strzegący wejścia, energetyzujące wnętrze lobby, szklane windy w wysokim atrium z designerskim oświetleniem, mnóstwo detali przykuwających uwagę, oryginalne grafiki i wszechobecny kolor czerwony. Chciałoby się powiedzieć – RED is (not so) bad.
Nie bądź turystą, bądź podróżnikiem – taka maksyma wypisana jest na drzwiach designerskiego hotelu PURO Kraków Kazimierz. Tu raczej nikt nie trafia z przypadku. Marka PURO dedykowana jest dla osób, które szukają czegoś więcej niż po prostu miejsca do spania. Sama lokalizacja hotelu – barwna, offowa dzielnica – choć poza ścisłym centrum, jest ważnym elementem storytellingu, podobnie jak pokaźna kolekcja sztuki w jego wnętrzach. W hotelu organizowane są cykliczne wydarzenia pt. „Oko na Kraków”, podczas których goście i mieszkańcy mogą się zintegrować, spotkać lokalnych artystów, uczestniczyć w warsztatach, czy pozwiedzać miasto. Recenzja TUTAJ
Warto dostrzec miejsca, które działają w pewnej niszy. Taka właśnie jest Plantonia, pierwszy wegański aparthotel w Polsce, położony na krakowskim Salwatorze, kilkadziesiąt metrów od bulwarów wiślanych. Elementy wykończenia i wyposażenia są wegańskie, bez składników pochodzenia zwierzęcego oraz nietestowane na zwierzętach. Plantonia nie jest miejscem wyłącznie dla wegan. Celem twórców jest zbudowanie wokół marki społeczności gości, którym bliski jest temat zrównoważonego stylu życia, slow life, odpowiedzialnego podróżowania, ale także ceniących dobry design i sztukę. Zrównoważony rozwój nadaje nowe oblicze branży gościnności. Recenzja TUTAJ.
Po długiej przerwie do Polski wróciła amerykańska sieć Hyatt z czterogwiazdkowym hotelem marki Hyatt Place. Hotel zlokalizowany jest przy krakowskich Błoniach. Wnętrza zaprojektowane zostały w stylu urban jungle. Naturalne materiały, takie jak beton, stal i drewno, przełamane zostały dużą ilością zieleni i urozmaicone detalami w kolorze fioletu. Design komponuje się z oryginalnymi dziełami polskiego ilustratora Karola Banacha, będącymi artystyczną interpretacją symboli Krakowa, takich jak Smok Wawelski, Lajkonik czy obwarzanek.
BUTIKOWE PEREŁKI
Jak na królewskie miasto przystało, Kraków może pochwalić się licznymi butikowymi hotelami, które mieszczą się zarówno w wyjątkowych zabytkach, pięknie odresturowanych kamienicach, jak i budynkach o nowoczesnej architekturze. Przyciągają kameralną atmosferą, przytulnymi wnętrzami oraz nierzadko wykwintną kuchnią i zindywidualizowaną obsługą.
W dawnym Pałacu Lubomirskich, w sąsiedztwie Muzeum Książąt Czartoryskich, w którego kolekcji znajduje się obraz „Dama z łasiczką” Da Vinci’ego, mieści się pięciogwiazdkowy hotel H15 Palace. Pełni on rolę galerii sztuki, która definiuje ten hotel i jest jego integralną częścią. W połączeniu z historią i współczesnym designem powstał obiekt unikalny. Hotel wkrótce dołączy do portfolio marki Luxury Collection z sieci Marriott International. Recenzja TUTAJ.
Mały Wawel, tak mógłbym określić najnowszy pięciogwiazdkowy hotel w Krakowie. Zinar Castle, czyli dawny Zamek w Przegorzałach, znajduje się zaledwie 5 km od Rynku. W tym miejscu w 1990 roku rozpoczęła się działalność grupy ZR Hotele, której początkiem było otwarcie restauracji ZIYAD przyciągającej lokalnych gości nie tylko smakiem dań, ale także niesamowitymi widokami z dwóch tarasów na Wisłę i Tatry. Otoczenie Lasu Wolskiego sprawia, że jest to miejsce, które pozwala doświadczyć wielowymiarowego wypoczynku. Ascetycznie urządzone wnętrza w grubych murach twierdzy zdobione są rzeźbami i obrazami.
Znajdujący się na krakowskim Kazimierzu hotel Warszauer wygrał w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023 w kategorii Architektura Hotelowa. Inspiracje do projektu wnętrz właścicielka czerpała ze swoich podróży po świecie. Marzyło jej się miejsce, w którym będzie czuć pasję do architektury, designu i sztuki. W Warszauerze udało się stworzyć wyjątkową atmosferę pełną harmonii, spokoju i relaksu, która pozwala zostawić za drzwiami zgiełk miasta. Recenzja TUTAJ.
Przy ulicy Królewskiej 6 w 2023 roku zadebiutował czterogwiazdkowy hotel The Crown Handwritten Collection. Jest to pierwszy w Polsce hotel nowej marki Handwritten Collection z sieci Accor. Modernistyczna kamienica z 1923 roku skrywa wnętrza inspirowane stylem art déco. Projekt wyróżnia połączenie kolorów bieli, czerni i złota, geometryczna prostota form i materiały wykończeniowe wysokiej jakości. Inwestor hotelu jest pasjonatem sztuki, stąd w częściach publicznych obiektu, ale i apartamentach obecne są rzeźby autorstwa Adama Myjaka oraz obrazy różnych artystów.
I jeszcze jedno nieoczywiste miejsce – pięciogwiazdkowy Balthazar Design Hotel. W 19-wiecznej kamienicy przy ul. Grodzkiej, w pobliżu Wawelu, znajduje się raptem 28 indywidualnie zaprojektowanych pokoi, z których widok rozciąga się na Trakt Królewski, zabytkowy kościół lub dziedziniec z ogrodem. Uwagę przykuwają eklektyczne wnętrza, w intensywnych barwach, pełne pięknych detali. Już po przekroczeniu drzwi widać, że hotel ma wyjątkowy charakter.
zdjęcia: materiały marketingowe wymienionych hoteli
Post a comment