Hotele polskich milionerów

reklama

Ciekawi jesteście, który z polskich milionerów wkrótce otwiera nowy hotel w Szczecinie, a który w swoim hotelu w Krakowie chciał sprzedawać pokoje za 1000 euro?
Na liście 100 najbogatszych Polaków wg magazynu Forbes z 2014 roku są tacy, którzy w biznesie hotelowym znaleźli sposób ulokowania swoich pieniędzy i tacy, dla których zyski z działalności hoteli stanowią znaczną część majątku…

Zestawienie otwiera Grażyna Kulczyk, która z majątkiem wartym 1.5 mld zł znalazła się na 12. miejscu rankingu.

Grażyna Kulczyk, fot. natemat.pl
Grażyna Kulczyk, zdj. natemat.pl

Pani Kulczyk jest miłośniczką sztuki, a Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu pozostaje najcenniejszym składnikiem jej majątku. Sam Stary Browar uważany jest za dzieło architektury, podobnie jak znajdujący się w nim ultranowoczesny 5* hotel Blow Up Hall 50 50, nazywany interaktywnym dziełem sztuki.
Nie jest to typowy obiekt hotelowy, o czym sam się przekonałem… Blow Up Hall 5050 – Hotel dla koneserów

blowuphall5050.com
zdj. blowuphall5050.com

Takiej reklamy mógłby pozazdrościć niejeden hotel. Jesienią 2012 roku, kilka miesięcy po jego otwarciu, odbył się w nim najsłynniejszy ślub roku – Aleksandry Kwaśniewskiej i Kuby Badacha. Ślub córki byłego prezydenta przyciągnął masowo uwagę mediów. Wynajęto cały obiekt z 332 pokojami. Mowa o 4* hotelu Narvil w Serocku pod Warszawą.
Tutaj również gościłem jakiś czas temu… Gorący weekend w hotelu Narvil nad Narwią

hotelnarvil.pl
zdj. hotelnarvil.pl

Właścicielami są Małgorzata i Maciej Adamkiewicz, twórcy firmy farmaceutycznej Adamed. Z majątkiem wartym 1.25 mld zł zajęli 15. miejsce na liście.

Państwo Adamkiewicz zdj. Forbes.pl
Państwo Adamkiewicz, zdj. forbes.pl

Na 17. miejscu rankingu, z majątkiem wycenianym na 1 mld zł, znajduje się potentat na rynku mieszkaniowym – Józef Wojciechowski, założyciel spółki deweloperskiej J.W. Construction.

Józef Wojciechowski zdj. propertynews.pl
Józef Wojciechowski zdj. propertynews.pl

Pan Wojciechowski miał przed laty ambitny plan wybudowania dużej sieci hoteli ekonomicznych. Skończyło się na kilku obiektach marki 500 w Cieszynie, Strykowie, Zegrzu i Tarnowie Podgórnym. Jednak miliarder nie zakończył na tym inwestowania w rynek usług hotelarskich i w 2012 roku kosztem ponad 180 mln zł otworzył 4* hotel Czarny Potok w Krynicy-Zdroju. 12 budynków połączonych szklanymi korytarzami, 232 pokoje i dwa apartamenty prezydenckie, do tego w przyszłości wyciąg krzesełkowy spod hotelu do kompleksu narciarskiego na Jaworzynie Krynickiej mogą spowodować, że hotelarstwo zacznie odgrywać u Wojciechowskiego większą rolę. To widać także po jego kolejnych inwestycjach i planach. Ponoć już w kwietniu tego roku ma zostać otwarty w zabytkowym budynku 100-pokojowy 4* hotel Dana w Szczecinie, który według założeń inwestora ma być najlepszym hotelem w mieście. Co więcej. Jak powiedział miliarder w wywiadzie dla magazynu „Hotelarz”, niebawem zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę około 400-pokojowego condohotelu w Warszawie, na bliskiej Woli przy Kasprzaka i Prymasa Tysiąclecia. Planowane otwarcie na przełomie roku 2017/2018. To spora inwestycja, nawet jak na stolicę. Zobaczymy co z tych planów wyniknie.

zdj. hotelczarnypotok.pl
zdj. hotelczarnypotok.pl

hotel 500 w Zegrzu
zdj. hotel 500 w Zegrzu

Z kolei małżeństwo Barbara i Zbigniew Komorowscy, twórcy jogurtowej marki Bakoma, w 2008 r. uruchomili 4* Tęczowy Młyn w Kielcach, rok później 4* Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Pierwszy powstał w wyniku modernizacji biurowca młynów PZZ Kielce, który stał niemal naprzeciw Targów Kielce i straszył odrapaną elewacją. Słoneczny Młyn to owoc adaptacji XIX-wiecznego młyna zbożowego położonego nad Brdą w centrum Bydgoszczy.
Ze swoim majątkiem szacowanym na 980 mln znaleźli się na 18. miejscu rankingu najbogatszych Polaków.

Komorowscy echopowiatupl
Państwo Komorowscy, zdj. echopowiatu.pl

sloneczny.eu
zdj. sloneczny.eu

teczowy.com
zdj. teczowy.com

Na 33. miejscu rankingu znalazła się znana krakowska rodzina Likusów, która na swoim koncie ma 640 mln zł.
Zaczynali od handlu komputerami i tanimi ubraniami, które sprowadzali z Azji. Ostatecznie, postanowili zająć się branżą nieruchomości.
Znakiem firmowym braci Wiesława, Tadeusza i Leszka Likusów są luksusowe hotele w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, oraz restauracje i inne nieruchomości, w tym Dom Mody VitkAc (budynek Wolf Bracka) w Warszawie.

monopol hotel.com.pl-kopia
Hotel Monopol w Katowicach, zdj. hotele.com.pl

Monopol hotel.com.pl
Hotel Monopol w Wrocławiu, zdj. hotele.com.pl

Stary hotel.com.pl
Hotel Stary w Krakowie, zdj. hotele.com.pl

Pod Roza hotel.com.pl
Hotel Pod Różą w Krakowie, zdj. hotele.com.pl

Copernicus hotel.com.pl
Hotel Copernicus w Krakowie, zdj. hotele.com.pl

„Luksus budzi marzenia. A marzyciele są optymistami” – mówi Wiesław Likus i tym między innymi tłumaczy rodzinny sukces.

wieslaw likus propertydesign
Wiesław Likus, zdj. propertydesign.pl

Kolejną prowadzoną przez nich inwestycją hotelową jest przebudowa znanego, przedwojennego budynku Prudential w Warszawie, o czym pisałem już na blogu… Czy Prudential w Warszawie doczeka się dawnego blasku

Wiesław Włodarski, twórca koncernu FoodCare z 39. miejsca rankingu i z 530 mln zł na koncie, jest właścicielem pięciogwiazdkowego, butikowego hotelu The Bonerowski Palace przy Rynku Głównym w Krakowie. Stworzenie hotelu zajęło mu prawie dekadę. 20 mln zł kosztowała 700-letnia kamienica, mniej więcej drugie tyle kosztował remont i wyposażenie.

wieslaw wlodarski portalspozywczy.pl
Wiesław Włodarski, zdj. portalspozywczy.pl

Hotel jest polecany przez prestiżowy Czerwony Przewodnik Michelin, a w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych luksusowych hoteli w Polsce według użytkowników portalu TripAdvisor. W jednym z apartamentów można podziwiać polichromie z XVII wieku oraz imponujący XVI-wieczny sufit.

palacbonerowski.pl
zdj. palacbonerowski.pl

Pierwszy biznesplan powstał przed kryzysem z 2008 roku i zakładał na przykład, że nocleg w apartamentach będzie kosztował około tysiąca euro. Kryzys zmodyfikował te plany. Obecnie ceny pokoi zaczynają się od 600 zł.
Milioner ma już kolejne plany. Ma to być niewielki, ekskluzywny hotel w Warszawie i na wybrzeżu.

Dobrze wszystkim znana polska marka Dr Irena Eris, to nie tylko kosmetyki wysokiej klasy, ale także hotele spa. Obecnie w portfolio sieci znajdują się trzy obiekty…

Wzgórza Dylewskie (zachodnie Mazury)
wzgorza dylewskie drirenaerisspa.pl 1
zdj. drirenaerisspa.pl

Krynica-Zdrój (Beskid Sądecki)
krynica drirenaerisspa
zdj. drirenaerisspa.pl

… i najnowszy, bardzo elegancki obiekt – Polanica-Zdrój (Kotlina Kłodzka)
polanica drirenaerisspa.pl
zdj. drirenaerisspa.pl

Irena Eris (właściwe Szołomicka-Orfinger) i Henryk Orfinger zajęli 47. miejsce w rankingu z majątkiem wartym 500 mln.

Irena-Eris fot.kawamagazyn.pl
Irena Eris, zdj. kawamagazyn.pl

Zestawienie zamykają Katarzyna i Zbigniew Niemczyccy. Chociaż nie znaleźli się w pierwszej setce najbogatszych Polaków w 2014 roku (w 2013 z majątkiem wycenianym na 200 mln zł byli na 93. miejscu), to nie sposób jednak ich pominąć.

portal plotek
zdj. plotek.pl

Twórcy Curtis Group, zajmującej się między innymi produkcją parafarmaceutyków i budownictwem, są właścicielami hotelu Bryza w Juracie, jednego z pierwszych prywatnych ekskluzywnych hoteli w Polsce.

201110071030320.hotel_bryza_spa_jurata003
zdj. bryza.pl

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: