Hotel The Plaza New York – gdyby ściany mogły mówić

reklama

Gdyby ściany mogły mówić, opowiedziałyby na pewno mnóstwo ciekawych historii. Choć i taką ilością znanych ciekawostek z nim związanych, można by obdarzyć kilka hoteli.
Poznajcie wyjątkowy hotel Plaza, który w tym roku obchodzi 110-lecie i w którym w końcu udało mi się zamieszkać. Miejsce wielu interesujących wydarzeń w historii Nowego Jorku. Także tych dotyczących równouprawnienia kobiet, dlatego tekst publikuję akurat dziś, w Dzień Kobiet, życząc Paniom zdrowia, sukcesów i poszanowania Waszych praw!

Plaza, położony przy skrzyżowaniu 5. Alei i 59. Ulicy, w sąsiedztwie Parku Centralnego, jest jedynym hotelem w Nowym Jorku wpisanym do rejestru Narodowych Pomników Historii USA. Należy do zrzeszenia Historycznych Hoteli Ameryki. Zarządzany przez grupę hotelową Fairmont Raffles Hotels International, tą samą, w której będzie działał hotel Raffles Europejski w Warszawie.
Posiada 282 pokoje i prywatne apartamenty zajmujące północne skrzydło budynku z widokiem na Park Centralny. W latach 2005 – 2008 przeszedł kapitalny remont, który kosztował 450 mln dolarów.

Pierwszy hotel o nazwie Plaza powstał w 1890 roku.

W 1905 roku budynek został jednak wyburzony, a na jego miejscu wybudowano nowy i większy obiekt, który stoi do dziś. Zaprojektowany w stylu nawiązującym do francuskiego renesansu hotel powstał w ciągu 27 miesięcy kosztem 12,5 miliona dolarów (szacowana równowartość dzisiejszych 300 mln dolarów). W tamtym czasie była to nieprawdopodobna inwestycja na potrzeby której zakupiono m.in. 1650 kryształowych żyrandoli i pozłacaną porcelanę marki L. Straus & Sons. Uroczyste otwarcie The Plazy nastąpiło 1 października 1907 roku.
Hotel uchodził wtedy za najbardziej luksusowy w mieście. Był nowszy o 10 lat od pierwszego hotelu Waldorf Astoria.
W nowojorskim Waldorf Astorii także miałem przyjemność gościć tuż przed zamknięciem, o czym przeczytacie TUTAJ

W 1907 roku przed hotelem zadebiutowały zmotoryzowane nowojorskie taksówki francuskiej marki Darracq, które posiadały wmontowane liczniki. Miały zastąpić konne powozy, które jednak do dziś mają swój postój w okolicy hotelu i wożą turystów po Central Parku.

15 listopada 1907 roku brytyjska celebrytka, niejaka Patrick Cambell (zdjęcie poniżej), będąc gościem hotelu zapaliła w restauracji perfumowanego egipskiego papierosa, co wywołało kontrowersje wśród klientów, gdyż palenie tytoniu przez kobiety było niespotykane w tamtych czasach. Gdy kelner poprosił ją, aby zgasiła papierosa odpowiedziała – „Mój drogi panie, jak rozumiem jest to kraj wolnych ludzi i nie zamierzam zaprzestać”. O całym zajściu zrobiło się głośno w mediach, co wywołało dyskusję o szkodliwości palenia. Po jakimś czasie wprowadzono zakaz palenia w nowojorskim metrze, co jak się uważa było spowodowane owym „incydentem”.

Węgierska księżna Elżbieta Vilma Lwoff-Parlaghy, która rezydowała w hotelu The Plaza między 1908 a 1914 rokiem, trzymała w swoim apartamencie…lwiątko o imieniu Goldfleck. Księżna miała w zwyczaju zatrzymywać się wcześniej w hotelu Waldorf Astoria, ale tam zakazano wprowadzania zwierząt, a Plaza zgodził się na to.

12 lutego 1969 roku amerykańska Narodowa Organizacja na rzecz Kobiet przeprowadziła protest w znanym hotelowym Salonie Dębowym, przeciwko dyskryminacji kobiet i regule, że tyko mężczyźni mogą w nim jeść lunch. Przez cztery godziny grupa kobiet okupowała Salon i domagała się obsługi, co jednak nie nastąpiło. Protest nie poszedł na marne, gdyż cztery miesiące później reguła ta została zniesiona.

Hotel kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W latach 1943 – 1955 należał do potentata branży hotelarskiej Conrada Hiltona. Natomiast w latach 1988 – 1992 właścicielem był obecny prezydent USA Donald Trump, który jednak bardzo się zadłużył na zakup i remont hotelu, przez co musiał szukać nowego inwestora. Obecnie budynek jest własnością kilku inwestorów, m.in. z Indii i Arabii Saudyjskiej.

Artykuł powiązany… Hotelarz Donald Trump 45. Prezydentem USA


Conrad Hilton przed hotelem The Plaza

Na przestrzeni lat wśród gości hotelu znalazło się wielu monarchów, prezydentów, ambasadorów, biznesmenów, a także gwiazd, takich jak: Marilyn Monroe, F.Scott Fitzgerald, Liza Minelli, Marlene Dietrich, Greta Garbo, The Beatles, Jackie Kennedy Onassis, Truman Capote, John Lennon, Elizabeth Taylor, Richard Burton.


7 lutego 1964, fani The Beatles pod hotelem

Głównym wejściem wchodzimy do bogato zdobionego foyer, gdzie zbierają się masy turystów, aby zrobić sobie zdjęcie. Przy poprzednich wizytach w Nowym Jorku sam tu wchodziłem i rozglądałem dookoła marząc o spędzeniu w nim choćby nocy 🙂
Piękne mozaiki na posadzce na całej powierzchni parteru zostały zgodnie z sugestią konserwatora zabytków zakryte dywanami, aby ich nie uszkodzić. Jedynie w części rezydencyjnej posadzki są odkryte, no ale tam znacznie mniej osób się kręci.

Z foyer przechodzimy do lounge-baru zwanego The Palm Court (Palmiarnia), który od 1907 roku jest najatrakcyjniejszym miejscem w Nowym Jorku na popołudniową herbatę. Gości przyciąga eleganckie wnętrze wypełnione palmami i przykryte szklaną kopułą dekorowaną witrażami.


Korytarze wokół Palm Court, których ściany wyłożone są marmurem.


Marmurowa klatka schodowa prowadząca do sali balowej

Wielka Sala Balowa była miejscem wielu imprez gromadzących śmietankę towarzyszką Ameryki i znane osobiści z zagranicy.
Tu odbyło się wesele m.in. córki prezydenta USA Richarda Nixona, Catherine Zety-Jones i Michaela Douglasa, czy Donalda Trumpa i Marly Maples na 1.500 osób. W filmie „Ślubne wojny” dwie przyjaciółki grane przez Kate Hudson i Anne Hathaway walczą o rezerwację sali balowej na swój ślub w tym samym terminie. Do dziś jest pożądanym miejscem uroczystości ślubnych i wesel, co kosztuje miliony dolarów!


Sala Balowa


11 listopada 1946, charytatywny bal z udziałem Księcia i Księżnej Windsoru
(były król Edward VIII i Wallis Simpson).


8 grudnia 1959, ówczesny senator John F. Kennedy i Jackie Kennedy na balu
charytatywnym w The Plaza.


Rok 1966, bal maskowy na 540 osób wyprawiony przez amerykańskiego pisarza
Trumana Capote, nazwany balem stulecia.

Drugą równie imponującą salą imprezową jest Sala Tarasowa dekorowana malowidłami inspirowanymi włoskim Renesansem, które zostały wykonane w 1921 roku. Kryształowe żyrandole marki Winston są kopią tych wiszących w pałacu w Wersalu.


Sala Tarasowa


Sala Tarasowa


Sala Tarasowa


Sala Tarasowa

Plaza znany jest z wielu Hollywoodzkich filmów m.in. „Artur”, „Tacy byliśmy”, „Bezsenność w Seatlle”, „American Hustle”, „Dwa miliony dolarów napiwku”, „Ślubne wojny”, „Wielki Gatsby”. Najsłynniejszym jednak filmem, którego akcja rozgrywa się we wnętrzach hotelu jest „Kevin sam w Nowym Jorku” z 1992 roku.


Jedna ze scen filmu „Kevin sam w Nowym Jorku” z udziałem Donalda Trumpa

W sierpniu 1995 roku odbył się tu po raz pierwszy pokaz bielizny marki Victoria’s Secret. W celu wypromowania wydarzenia elewacja hotelu została całkowicie podświetlona w kolorze różowym. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów i celebrytów i szybko stał się najpopularniejszym na świecie pokazem mody.

Na 19.piętrze hotelu położony jest Apartament Królewski. Prywatna winda, trzy sypialnie, armatura łazienkowa pokryta 24-karatowym złotem, siłownia, biblioteka, jadalnia i salon z fortepianem. No i kamerdyner na każde zawołanie. To wszystko na powierzchni 418 m2. Przyjemność nocowania w apartamencie, to koszt jedynie 30.000 dolarów za noc. Niedawno nocowała w nim księżniczka z Arabii Saudyjskiej.
Miałem niebywałą okazję być oprowadzonym po hotelu przez dyrektora ds. relacji z gośćmi, Polaka zresztą.


Apartament Królewski


Apartament Królewski


Apartament typu Junior

Mimo popularności hotelu i licznych gości w lobby barze oraz turystów w foyer, w części recepcyjnej przeznaczonej tylko dla gości hotelowych panuje raczej kameralna atmosfera. Recepcjonista powitał mnie zwrotem „Witam w hotelu The Plaza panie Weber”. Zawsze chciałem to usłyszeć 🙂 Z kurtuazyjnej rozmowy wyniknęło, że jego żona pochodzi z Polski z okolic Krakowa.


Recepcja


Korytarz na piętrze

Zarezerwowałem pokój typu deluxe. W pokojach zachowały się oryginalne żyrandole, lampy, wiele mebli i ram.

Bardzo miłym gestem ze strony hotelu był szampan na powitanie i kartka podpisana przez dyrektora. Bardzo dziękuję!

Spójrzcie na te bogate zdobienia mebli. Coś pięknego!!

W hotelu pracuje dedykowana osoba zajmująca się tylko czyszczeniem kryształowych żyrandoli i polerowaniem srebrnych sztućców.

Plaza był jednym z pierwszych hoteli, który wprowadził tablety w pokojach służących do sterowania oświetleniem, zamawiania room-serwisu i pełniących funkcję informatora.

Podłogi i ściany łazienek hotelowych wyłożone są mozaiką. Uwagę przykuwają nie tylko klamki drzwi i armatura, ale także zdobienia na umywalce.

Tradycyjnie zamówiłem śniadanie do pokoju

Ściany hotelu The Plaza New York mogą teraz opowiadać i moją historię 🙂
Ta wizyta pozostanie na zawsze w mojej pamięci.

Trochę liczb:
pokój – ceny od 480 USD
śniadanie kontynentalne – 38 USD

zdjęcia historyczne i Sali Balowej pochodzą ze zbiorów hotelu The Plaza i materiałów prasowych.

Granatowa marynarka i poszetka pochodzi z kolekcji AlexCaprice.com Flagowy butik ul. Emilii Plater 25 w Warszawie

Komentarze

komentarzy

1 Comment

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: