Futurystyczne projekty hotelowe Zahy Hadid

reklama

Zmarła światowej sławy architekt Zaha Hadid. Urodzona w Iraku brytyjska twórczyni miała 65 lat.

zaha-hadid

Zaha Hadid, przedstawicielka dekonstruktywizmu, była pierwszą kobietą, która w 2004 roku otrzymała najwyższe architektoniczne odznaczenie – Nagrodę Pritzkera.

Wśród budynków autorstwa Zahy Hadid są m.in. Muzeum Transportu w Glasgow, gmach Opery Narodowej w chińskim Guangzhou, Narodowe Muzeum Sztuki i Architektury XXI wieku w Rzymie, Grand Theatre w marokańskim Rabacie, skocznia narciarska Bergisel. W trakcie realizacji jest m.in. stadion na mistrzostwa w piłce nożnej w Katarze, budynek parlamentu w Bagdadzie. Razem z pracownią architektoniczną Karpiel Steindel zaprojektowała w Zakopanem dom dla Tomasza Gudzowatego. W Warszawie obok hotelu Marriott miała stanąć jej autorstwa 260-metrowa Lilium Tower, ale projekt nie został zrealizowany.

Futurystyczne projekty Hadid dotyczyły także hoteli. Poniżej przedstawiam kilka z nich…

Nile Tower, Kair (Egipt)
70-piętrowa wieża z częścią hotelową i rezydencyjną stoi nad brzegiem Nilu. Architektura sprawia wrażenie jakby budynek się przechylał, a jego elewacja nawiązuje do wody w ruchu.

nile-tower-hotel-cairo-large

Stone Towers, Kair (Egipt)
Według projektu 5* hotel byłby częścią kompleksu Cairo Complex składającego się z betonowo-szklanych wież. Termin realizacji projektu nie jest znany.

akchul58

City of Dreams, Macao (Chiny)
Ten monolityczny blok zapakowany w egzoszkielet pomieści luksusowy 40-piętrowy hotel, którego otwarcie zaplanowano na 2017 rok.

7316936_orig

ME Dubai, Dubaj (ZEA)
Lobby hotelu, z przeszklonym dachem ze „spadającymi” szklanymi kulkami, jest centralnym punktem tego arcydzieła stworzonego przez Hadid. ME Dubai ma zostać otwarty na początku 2017 roku.

me-dubai-large

D-Villa, Turks and Caicos (Karaiby)
Realizacja projektu hotelu przypominającego dysk zawieszony nad ziemią oraz mariny dla luksusowych jachtów nie został jeszcze ogłoszony.

th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_1192_dvill_rend_0172

Silken Puerta América, Madryt (Hiszpania)
Wnętrza tego madryckiego hotelu zostały zaprojektowane przez 19 architektów z 13 krajów. Każde piętro wygląda inaczej. Najbardziej nietypowe pokoje są autorstwa Zaha Hadid, których wystrój zaskakuje płynnością kształtów i czysto białą kolorystyką lub czernią.

hotel-silken-puerta-madrid-large
zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: