Dwie ikony, dwie historie – Raffles Europejski Warsaw wkrótce otworzy drzwi gościom
Dwie legendy – Hotel Europejski i Raffles Hotels & Resorts – połączyły swe siły, aby przywrócić jedno z wyjątkowych miejsc na mapie Europy. Operatorem prestiżowego hotelu w Warszawie zostanie ikona wśród operatorów luksusowych obiektów na świecie, Raffles Hotels & Resorts. 160 lat bogatej historii Hotelu Europejskiego w połączeniu ze 130-letnim doświadczeniem marki Raffles zaowocowało stworzeniem Raffles Europejski Warsaw – wyjątkowego hotelu, którego drzwi zostaną otwarte już w pierwszym kwartale 2018 roku.
Historia marki Raffles sięga 1887 roku, w którym to roku został otwarty pierwszy słynny hotel w Singapurze. Do dzisiaj hotel ten jest jednym z najbardziej niezwykłych i wyjątkowych miejsc docenianym przez gości z całego świata nie tylko za wspaniałe położenie, ale przede wszystkim za niepowtarzalne „doświadczenie Raffles”. Hotele pod znakiem Raffles Hotels & Resorts znajdują się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, między innymi w Paryżu, Istambule, Dubaju, Singapurze czy na Seszelach. Każdy z nich oferuje mieszkankę kultur oraz stylów, posiada swoją niepowtarzalną osobowość oraz własną historię do opowiedzenia. Dumnie prezentując tradycję Raffles zapewniają oazę spokoju, w której gość może odpocząć i przeżyć niezapomniane chwile. Symbolem oazy oraz gościnności Raffles jest palma prezentowana w logotypie marki, która z powodu swoich właściwości – wody magazynowej w liściach – oraz wytyczanego przez nią kierunku, była niegdyś wypatrywana przez podróżnych. Obecnie symbol ten jest dumnie prezentowany przez pracowników Raffles Hotels & Resorts, przypominając gościom jak również im samym o wspaniałym duchu gościnności Raffles.
„Marka Raffles Hotels & Resorts jest operatorem luksusowych obiektów oferujących gościom nie tylko usług i na najwyższym poziomie, ale także niezapomniane wspomnienia. Naszym marzeniem jest, aby właśnie takie miejsce stworzyć w Warszawie. Rozważaliśmy różnych znanych światowych operatorów, jednak to właśnie Raffles w pełni pasował do naszej wizji Hotelu Europejskiego.” – mówi Julien Barbotin Larrieu, prezes zarządu H.E.S.A, spółki będącej właścicielem Europejskiego.
Już w pierwszym kwartale 2018 roku Raffles Europejski Warsaw odda do dyspozycji gości 106 pokoi i apartamentów, SPA, centrum konferencyjne, restauracje, cukiernię, Long Bar oraz palarnię cygar. Pokoje hotelowe zostaną rozmieszczone na 3 piętrach, z czego 40 procent stanowić będą apartamenty.
„Jesteśmy dumni z tego, że przywracamy Warszawie i Europie ten legendarny hotel. Raffles Europejski Warsaw to nie tylko miejsce dla podróżujących, ale także otwarte miejsce spotkań dla Warszawiaków, przechodniów i gości, którzy zapragną nas odwiedzić. Już w pierwszym kwartale 2018 roku zapraszamy do wspólnego „doświadczania” Raffles Europejski Warsaw.” – podsumował Thomas Guss, dyrektor generalny hotelu Raffles Europejski Warsaw, pochodzący z trzeciego pokolenia hotelarzy.
We wnętrzach hotelu będzie można odnaleźć nawiązania do bogatej historii Warszawy. Znajdziemy w nim mozaikę naścienną przedstawiającą „Porwanie Europy” Krystyny Kozłowskiej z 1961 roku, której motyw doskonale wiąże się z nazwą hotelu. Wyposażenie pokoi hotelowych tj. meble i oświetlenie zostały przygotowane na specjalne zamówienie pracowni architektonicznej przez lokalnych rzemieślników i projektantów, aby utrzymać niepowtarzalny charakter miejsca. Dopełnieniem projektu pokoi będzie polska porcelana i szkło z okresu 1960-1980 oraz zachowane mosiężne okucia jako element wystroju z przełomu wieków. W całym hotelu m. in. w pokojach i lobby rozmieszczonych zostanie około 400 prac współczesnej sztuki XX i XXI wieku autorstwa polskich artystów. Kolekcja Europejskiego stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg i Barbary Piwowarskiej, będzie jedną z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie. Za projekt przebudowy hotelu odpowiedzialna jest międzynarodowej sławy pracownia architektoniczna – WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – Borysem Kudlička oraz zespół APA Wojciechowski. WWAA zasłynęła między innymi z projektu Polskiego Pawilonu, który został zaprezentowany w Szanghaju podczas międzynarodowych Targów Expo w 2010 roku.
Za całościowy projekt przebudowy budynku odpowiedzialna była pracownia SUD Architectes.
Hotel Europejski został zaprojektowany w neorenesansowym stylu przez Henryka Marconiego, znakomitego XIX-wiecznego polskiego architekta o włoskich korzeniach, otwarty po raz pierwszy dla gości w 1857 roku. Od tego momentu czarująca atmosfera hotelu oraz jego unikatowe otoczenie przyciągały artystów, biznesmenów, polityków i intelektualistów z całego świata. Na przestrzeni lat hotel był domem dla wybitnych polskich artystów, a swoje pracownie mieli tu m.in. Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz czy Adam Chmielowski. Po zniszczeniach II wojny światowej przedwojenni właściciele rozpoczęli remont budynku, jednak w 1948 roku hotel zajęło Ministerstwo Obrony Narodowej i rozpoczęto remont według projektu architekta Bohdana Pniewskiego z przeznaczeniem na Wyższą Szkołę Wojskową. Dopiero w 1962 roku po adaptacji wnętrz, budynek wrócił do pierwotnej funkcji jako hotel Orbisu a następnie trafił finalnie w ręce prawowitych przedwojennych właścicieli w 2005 roku.
W 2012 roku większość udziałów została zakupiona przez Verę Michalski-Hoffmann, patrona sztuki i wydawcę. Nowy inwestor, podzielając wizję rodzin spadkobierców nie tylko co do przywrócenia Polakom hotelu równie luksusowego jak ten z XIX wieku, ale również stworzenia miejsca ekspozycji polskiej sztuki współczesnej, w 2013 rozpoczął prace renowacyjne.
Źródło: informacja prasowa hotelu Raffles Europejski Warsaw
vega
Ciekawe czy było by mnie stać na chociaż jedną noc w tym pięknym miejscu. 😛