Prudential w Warszawie doczeka się dawnego blasku
Pod koniec roku ma zostać wznowiony długo wyczekiwany remont Prudentiala. Po przebudowie i rozbudowie budynek ponownie będzie pełnił funkcję hotelową.
Inwestorem jest krakowska Grupa Likus Hotele i Restauracje.
Likusowie posiadają także hotele Copernicus, Stary i Pod Różą w Krakowie, Monopol w Katowicach i Wrocławiu oraz Grand w Łodzi. Ponadto kilka restauracji i sklepów oraz dom towarowy vitkAc w Warszawie.
Prudential powstał w latach 1931-1933, jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” (Przezorność), przy ówczesnym placu Napoleona (dziś na rogu Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy).
Budynek, w stylu Art Deco, stał się symbolem nowoczesnej Warszawy lat 30. Miał wysokość 16 pięter (66 m), co czyniło go w ówczesnym czasie najwyższym budynkiem w Polsce (aż do 1955 roku, kiedy w Warszawie wybudowano Pałac Kultury i Nauki) i jednym z najwyższych wieżowców w Europie.
Został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda, a projekt stalowej konstrukcji ustawionej na fundamentach biurowca przygotowali Stefan Bryła i Wenczesław Poniż.
Do jego budowy użyto 2 miliony cegieł pustakowych, 2 tysiące ton cementu, 1500 ton stali.
Gmach Prudentialu pełnił po części funkcje biurowca, a po części był domem mieszkalnym z niewielkimi, ale za to luksusowymi apartamentami. Wnętrza były niezwykle reprezentacyjne.
Bryła budynku prezentowała czysty funkcjonalizm, prostopadłościan wzbogacały jedynie proste, zgeometryzowane pilastry oraz uskokowe zwężenie górnych pięter.
W 1937 roku na 16. piętrze biurowca rozpoczęła swą działalność Eksperymentalna Stacja Telewizyjna. Wtedy to na dachu Prudentialu umieszczono 27-metrową antenę nadawczą, skąd od 5 października 1938 roku zaczęto nadawanie próbnych programów.
W czasie II wojny światowej budynek mocno ucierpiał, głównie z racji swojej dominacji nad dachami stolicy. Spłonął 18 września 1939 roku w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Podczas powstania warszawskiego z jego okien powstańcy ostrzeliwali zajęty przez Niemców gmach Poczty Głównej.
Pomimo to, dzięki mocnej i stabilnej konstrukcji, przetrwał. Jego wyszczerbiona sylwetka wykorzystywana była później w antywojennych plakatach.
Budynek został odbudowany w socrealistycznym stylu. Autorem nowego projektu był również Marcin Weinfeld. Budynek otrzymał nową funkcję, w 1954 otwarto w nim Hotel Warszawa (z grupy Hotele Warszawskie „Syrena”).
lata 1960-70, widok z ulicy Świętokrzyskiej
Hotel posiadał 375 miejsc noclegowych (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), 200 miejsc w restauracji, 100 w kawiarni, 20 w lokalu nocnym.
W 2002 roku hotel został zamknięty. W 2005 roku H.W. „Syrena” sprzedały budynek firmie Polimex Mostostal. Z kolei w 2009 roku Prudential został sprzedany rodzinie Likusów, która zobowiązała się do przeprowadzenia kapitalnego remontu i nadania mu wyglądu z lat 30. XX wieku.
Wartość tych prac szacowana jest na ok. 90 mln PLN.
Post a comment