Czy kategoryzacja hoteli jest jeszcze do czegoś potrzebna?

reklama

Czy to, że obiekt noclegowy jest skategoryzowany i nazywany hotelem ma dla was znaczenie? Czy ilość gwiazdek wpływa na waszą decyzję o wyborze hotelu? Czy w ogóle preferujecie hotele, a może bardziej kwatery prywatne i apartamenty?

Dla wielu osób hotel jest synonimem nudy, sztampowości, sztywnych zasad. Ale hotele naprawdę się zmieniają, zwłaszcza te sieciowe. Są to miejsca nowoczesne, lifestylowe, fajnie zaprojektowane, w świetnych lokalizacjach, bezpieczne, z nieformalną atmosferą, gdzie można się czuć swobodnie. W Polsce przybywa ciekawych hoteli, zarówno sieciowych, jak i niezależnych.

Czytaj więcej… Za co hotele dostają gwiazdki

Ja wybieram najczęściej hotele i zachęcam inwestorów do kategoryzowania swoich obiektów. Dlaczego? Ponieważ wierzę, że generalnie wymogi kategoryzacyjne są gwarantem jakości usługi. Co by było, gdyby pozwolić wszystkim na używanie nazwy hotel bez zasad i zapewnić swobodę co do wyposażania i zakresu świadczonych usług?
Jednak nasze krajowe przepisy są w wielu obszarach przestarzałe, nie odpowiadają na trendy i oczekiwania gości. Hotelarze powinni widzieć korzyść w klasyfikacji swoich hoteli, a przepisy nie powinny ich odstraszać, przynajmniej do pewnej kategorii.
Mądre przepisy powinny być gwarantem jakości w całym zakresie funkcjonowania hotelu, także jakości obsługi, a nie oznaczać jedynie spełnienia warunków z tabelki.

Czytaj więcej… Kategoryzacja hoteli, czas najwyższy na porządne zmiany 

Sama skala 1-5 nie jest już zrozumiała. Bo jaka jest różnica dla gości między 1 a 2 gwiazdkami? Z kolei zdobycie 5 gwiazdek nie jest wielkim wyczynem, a powinno być, aby wyróżnić te naprawdę ponadprzeciętne.
Od dawna jestem zwolennikiem wprowadzenia unijnego systemu Hotelstars, który obowiązuje już w 17 krajach EU i zakłada podkategorie Superior, aby wyróżnić hotele, które oferują gościom coś ekstra. I tak mamy hotele 3 gwiazdki lub 3 gwiazdki Superior, 5 gwiazdek i 5 gwiazdek Superior.

Choć ja klasyfikuję sobie hotele na trzy kategorie bez gwiazdek: ekonomiczne, premium i luksusowe.

Czytaj więcej… Luksusowa usługa hotelowa, co to faktycznie znaczy

Czytaj więcej… Dlaczego ten? – czyli moje kryteria wyboru hotelu

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: