Co czyni hotel butikowym

reklama

Ponownie gościłem w Technikum Hotelarskim w Koninie. Tym razem przybliżałem uczniom zagadnienie hoteli butikowych. Określenie bardzo modne w hotelarstwie. W pierwszej edycji konkursu Hotel Brand Awards w tym roku, organizowanej przez firmę Profitroom, miałem przyjemność nominować polskie obiekty hotelowe właśnie do kategorii Boutique. Przyznam, że miałem problem wytypować do pierwszego etapu minimum 30 obiektów. Nie każdy obiekt, który się określa mianem „butikowy”, butikowym jest. Hotele butikowe są tak różne, jak ich goście, którzy szukają odmiennych doznań. To co je łączy, to kameralna atmosfera, a przede wszystkim nietuzinkowy charakter wnętrz. Utożsamiane są z luksusem, ale obiekty butikowe można już znaleźć także wśród tańszych hoteli.

Co czyni hotel butikowym?

Nieduża wielkość
Wielkość obiektu decyduje o jego kameralności. Hotele butikowe mają zazwyczaj do około 100 pokoi. Choć według mnie, idealny hotel butikowy powinien mieć do 60 pokoi.

Rialto Warszawa
5-gwiazdkowy hotel Rialto w Warszawie z 44 pokojami urządzonymi w stylu art deco

Artist Residence Londyn
10-pokojowy The Artist Residence w Londynie

hotelarnia0220_1
19-pokojowy HOT_elarnia Hotel & Spa w Puszczykowie SPRAWDZONY

Architektura
Butikowe hotele wyróżniają się swoją architekturą. Często są to hotele w zaadaptowanych obiektach postindustrialnych i zabytkowych, np. pałacykach, zamkach, kamienicach, fabrykach, ale także budynki o nowoczesnej bryle.

Uroczysko 7 Stawow
Uroczysko Siedmiu Stawów mieści się w XVI-wiecznym renesansowym zamku w Goli Dzierżoniowskiej pod Wrocławiem

Oryginalny styl wnętrz
Nietuzinkowy, designerski wystrój wnętrz to element rozpoznawczy hoteli butikowych.
Od bardzo nowoczesnego, awangardowego i eklektycznego wystroju, do klasycznego. Wnętrza mogą być surowe, albo ciepłe i przytulne, wykorzystując regionalne motywy. Często w takich hotelach każdy pokój ma swój indywidualny wystrój, a nawet nazwy zamiast numerów. Przy projektach znakomitych hoteli butikowych pracują uznane pracownie architektoniczne.

Blow Up Hall 5050 Poznan
Awangardowy i ultra nowoczesny hotel Blow Up Hall 5050 w Poznaniu SPRAWDZONY

Bonerowski Palace Krakow
Klasyczny i bardzo wytworny The Bonerowski Palace w Krakowie

Sofitel So Singapur
Sofitel So w Singapurze – klasyka w nowoczesnym wydaniu, dbałość o detale. W projektowaniu doradzał sam Karl Lagerfeld, autor logotypu hotelu i uniformów dla pracowników. SPRAWDZONY

Dobra lokalizacja
Miejskie hotele butikowe są centralnie zlokalizowane lub w bliskiej odległości od centrum. To także obiekty położone z dala od zgiełku miast, ale w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Galery 69 Dorotowo
Designerski Galery 69 malowniczo położony nad jeziorem w Dorotowie pod Olsztynem

Autor Rooms Warszawa
Autor Rooms położony w centrum Warszawy. 

Masuria Arte Stacze
Masuria Arte w miejscowości Stacze (woj. warmińsko-mazurskim) nad jeziorem Stackim

Wysoka jakość obsługi
Obsługę hotelu butikowego, całego personelu, powinien charakteryzować profesjonalizm i indywidualne podejście do gościa. Z racji niedużej wielkości obiektu, serwis powinien być spersonalizowany na każdym etapie obsługi.

Regie Ottoman Stambul
Hotel Regie Ottoman w Stambule SPRAWDZONY

Dbałość o ofertę kulinarną
Hotele butikowe tworzą własne koncepcje kulinarne. W restauracjach używane są produkty regionalne, często pochodzące ze sprawdzonych i ekologicznych upraw. Dania z karty powinny być dostosowane do oczekiwań i potrzeb gości, np. dania kuchni wegańskiej. Kuchnią zarządzają zazwyczaj utytułowani, kreatywni szefowie, a same restauracje zdobywają nagrody i wyróżniane są w prestiżowych przewodnikach kulinarnych.

H15 Boutique Warszawa
H15 Boutique w Warszawie mieści się w budynku przedwojennej ambasady Związku Radzieckiego. Restauracja Signature znalazła się w przewodniku Michelin po miastach Europy w 2014 i 2015 roku. Goście mogą skomponować własne danie.

Niezależny charakter
Hotele butikowe są w większości indywidualnie zarządzane i działają pod własną marką. Mogą być częścią zrzeszenia hoteli, np. Small Luxury Hotels of the World, Relais & Chateaux, czy Design Hotels, lub działać pod rozpoznawalną marką o butikowym charakterze, np. MGallery Hotels (grupa Accor), czy Mamaison Hotels & Residences

CopernicusKrakow8
Hotel Copernicus w Krakowie jako jedyny hotel w Polsce jest członkiem zrzeszenia Relais & Chateaux.

LER_Facade_with_horses
Hotel Mamaison Le Regina w Warszawie

zdjęcia: strony internetowe hoteli, materiały prasowe

Komentarze

komentarzy

1 Comment

  • Karolina

    Z racji tego, że do Wisły przyjeżdza wielu turystów, warto dodać także Ville Rubinstein. Niewielki obiekt o butikowym charaktrze… Warto przeczytać krótki artykuł na blogu na stronie villarubinstein.pl

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: