
Co czyni hotel butikowym
Ponownie gościłem w Technikum Hotelarskim w Koninie. Tym razem przybliżałem uczniom zagadnienie hoteli butikowych. Określenie bardzo modne w hotelarstwie. W pierwszej edycji konkursu Hotel Brand Awards w tym roku, organizowanej przez firmę Profitroom, miałem przyjemność nominować polskie obiekty hotelowe właśnie do kategorii Boutique. Przyznam, że miałem problem wytypować do pierwszego etapu minimum 30 obiektów. Nie każdy obiekt, który się określa mianem „butikowy”, butikowym jest. Hotele butikowe są tak różne, jak ich goście, którzy szukają odmiennych doznań. To co je łączy, to kameralna atmosfera, a przede wszystkim nietuzinkowy charakter wnętrz. Utożsamiane są z luksusem, ale obiekty butikowe można już znaleźć także wśród tańszych hoteli.
Co czyni hotel butikowym?
Nieduża wielkość
Wielkość obiektu decyduje o jego kameralności. Hotele butikowe mają zazwyczaj do około 100 pokoi. Choć według mnie, idealny hotel butikowy powinien mieć do 60 pokoi.
5-gwiazdkowy hotel Rialto w Warszawie z 44 pokojami urządzonymi w stylu art deco
10-pokojowy The Artist Residence w Londynie
19-pokojowy HOT_elarnia Hotel & Spa w Puszczykowie SPRAWDZONY
Architektura
Butikowe hotele wyróżniają się swoją architekturą. Często są to hotele w zaadaptowanych obiektach postindustrialnych i zabytkowych, np. pałacykach, zamkach, kamienicach, fabrykach, ale także budynki o nowoczesnej bryle.
Uroczysko Siedmiu Stawów mieści się w XVI-wiecznym renesansowym zamku w Goli Dzierżoniowskiej pod Wrocławiem
Oryginalny styl wnętrz
Nietuzinkowy, designerski wystrój wnętrz to element rozpoznawczy hoteli butikowych.
Od bardzo nowoczesnego, awangardowego i eklektycznego wystroju, do klasycznego. Wnętrza mogą być surowe, albo ciepłe i przytulne, wykorzystując regionalne motywy. Często w takich hotelach każdy pokój ma swój indywidualny wystrój, a nawet nazwy zamiast numerów. Przy projektach znakomitych hoteli butikowych pracują uznane pracownie architektoniczne.
Awangardowy i ultra nowoczesny hotel Blow Up Hall 5050 w Poznaniu SPRAWDZONY
Klasyczny i bardzo wytworny The Bonerowski Palace w Krakowie
Sofitel So w Singapurze – klasyka w nowoczesnym wydaniu, dbałość o detale. W projektowaniu doradzał sam Karl Lagerfeld, autor logotypu hotelu i uniformów dla pracowników. SPRAWDZONY
Dobra lokalizacja
Miejskie hotele butikowe są centralnie zlokalizowane lub w bliskiej odległości od centrum. To także obiekty położone z dala od zgiełku miast, ale w miejscach atrakcyjnych turystycznie.
Designerski Galery 69 malowniczo położony nad jeziorem w Dorotowie pod Olsztynem
Autor Rooms położony w centrum Warszawy.
Masuria Arte w miejscowości Stacze (woj. warmińsko-mazurskim) nad jeziorem Stackim
Wysoka jakość obsługi
Obsługę hotelu butikowego, całego personelu, powinien charakteryzować profesjonalizm i indywidualne podejście do gościa. Z racji niedużej wielkości obiektu, serwis powinien być spersonalizowany na każdym etapie obsługi.
Hotel Regie Ottoman w Stambule SPRAWDZONY
Dbałość o ofertę kulinarną
Hotele butikowe tworzą własne koncepcje kulinarne. W restauracjach używane są produkty regionalne, często pochodzące ze sprawdzonych i ekologicznych upraw. Dania z karty powinny być dostosowane do oczekiwań i potrzeb gości, np. dania kuchni wegańskiej. Kuchnią zarządzają zazwyczaj utytułowani, kreatywni szefowie, a same restauracje zdobywają nagrody i wyróżniane są w prestiżowych przewodnikach kulinarnych.
H15 Boutique w Warszawie mieści się w budynku przedwojennej ambasady Związku Radzieckiego. Restauracja Signature znalazła się w przewodniku Michelin po miastach Europy w 2014 i 2015 roku. Goście mogą skomponować własne danie.
Niezależny charakter
Hotele butikowe są w większości indywidualnie zarządzane i działają pod własną marką. Mogą być częścią zrzeszenia hoteli, np. Small Luxury Hotels of the World, Relais & Chateaux, czy Design Hotels, lub działać pod rozpoznawalną marką o butikowym charakterze, np. MGallery Hotels (grupa Accor), czy Mamaison Hotels & Residences
Hotel Copernicus w Krakowie jako jedyny hotel w Polsce jest członkiem zrzeszenia Relais & Chateaux.
Hotel Mamaison Le Regina w Warszawie
zdjęcia: strony internetowe hoteli, materiały prasowe
Karolina
Z racji tego, że do Wisły przyjeżdza wielu turystów, warto dodać także Ville Rubinstein. Niewielki obiekt o butikowym charaktrze… Warto przeczytać krótki artykuł na blogu na stronie villarubinstein.pl