Butikowy hotel z Krakowa wyróżniony prestiżową nagrodą
Znajdujący się na krakowskim Kazimierzu hotel Warszauer otrzymał cenne wyróżnienie. Wygrał w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023 w kategorii Architektura Hotelowa. Organizowany od 2007 roku, nagradzający architektów, projektantów i fotografów z całego świata konkurs Architecture MasterPrize Awards, to wiodący konkurs w dziedzinie architektury i wzornictwa, a także siostrzana impreza słynnego konkursu International Design Awards. W gronie jury zasiadają znani projektanci, architekci, artyści, fotografowie, krytycy i wykładowcy z całego świata.
To kolejna prestiżowa nagroda dla tego hotelu, który może pochwalić się zwycięstwami w konkursach takich jak Nagroda Architektoniczna Polityki, Polska Architektura XXL czy nominacji do ArchDaily 2023 Building of the Year Awards.
Warszauer swoją nazwę zaczerpnął od ulicy, przy której powstał. Zajmuje wąską działkę między 17-wieczną synagogą Kupa a historyczną kamienicą. W trakcie planowania i realizacji projektu architektonicznego, inwestor musiał skrupulatnie uwzględnić restrykcje narzucone przez konserwatora zabytków. Nowoczesną bryłę obiektu zaprojektowano tak, aby nawiązywała do sąsiednich budynków. Fasadę tworzy szkło i biały materiał o nazwie Corian.
Kameralny hotel posiada jedynie dziesięć komfortowo wyposażonych pokoi, w tym cztery apartamenty. Pokoje znajdujące się od strony oficyny posiadają balkony. Parter budynku zajmuje niewielki hol recepcyjny i jadalnia.
Za aranżację wnętrza hotelu odpowiada jego właścicielka Marta Gajewska. Inspiracje czerpała ze swoich podróży po świecie. Marzyło jej się miejsce, w którym będzie czuć pasję do architektury, dizajnu i sztuki. Obiekt nie ma określonego stylu. To stylistyka trudna do zaszufladkowania, bardzo eklektyczna.
Meble i dodatki właścicielka dobierała z niezwykłą starannością, stawiając przede wszystkim na perełki światowego designu. Na dostawę niektórych z nich czekała po kilka miesięcy, jak choćby lampy sprowadzone z Nowego Jorku. We wnętrzach Warszauera znajdziemy więc m.in. słynne krzesła Zig-Zag zaprojektowane przez Gerrita Rietvelda, fotele Pacha duńskiej marki Gubi, krzesła Capitol Complex od Cassiny, krzesła Wassily od Marcela Breuera oraz krzesła Rey od marki Hay.
Całość dopełnia sztuka autorstwa Tomka Opalińskiego. Artysta specjalnie dla tego miejsca stworzył 35 obrazów, które zawisły w pokojach i przestrzeniach wspólnych. Dodatkowo w jadalni zawisła płaskorzeźba również autorstwa Opalińskiego. W holu z kolei uwagę przykuwa rzeźba Janka Krzysztofa, młodego artysty z Zakopanego.
A jeśli o jadalni mowa, to od samego początku założeniem właścicielki było stworzenie takiej jadalni, w której goście będą się czuć jak w domu i w której będą mogli nawiązywać nowe znajomości z innymi gośćmi. Stąd jeden duży wspólny stół.
Popołudniami można tu skosztować bezpłatnie aromatycznej kawy, w ceramicznych filiżankach polskiej marki KLO, i ciasta oraz skorzystać z samoobsługowego baru. Z kolei rano zamówić śniadanie a la carte, przygotowywane ze zdrowych składników. I tak w karcie znajdziemy jajka „mole” na francuskim croissant z wędzonym pstrągiem; jaka po benedyktyńsku na chałce z bekonem i sosem holenderskim; regionalne kiełbaski z duszoną cebulką na kromce żytniego chleba; domową owsiankę ze świeżymi owocami i bakaliami; pancake z ricottą waniliową z owocami, kruszonką i sosem mango; wege talerz z marynowanymi buraczkami, hummusem i komosą ryżową.
W Warszauerze udało się stworzyć wyjątkową atmosferę pełną harmonii, spokoju i relaksu, która pozwala zostawić za drzwiami zgiełk miasta.
Ceny pokoi od 450 zł.
Hotel odwiedziłem na zaproszenie właścicielki.
Post a comment