Blogerskie podsumowanie roku 2022

reklama

Jak co roku o tej porze wyruszyłem w podróż, by zakończyć stary i powitać nowy rok w miejscu, gdzie mnie jeszcze nie było.
Ciekawość świata, to moje jedyne noworoczne postanowienie, które sobie stawiam od lat, a które jest spójne z moją filozofią – masz jedno życie, przeżyj je dobrze. Wybór padł na Indie, mój 60. kraj. Jazda rikszą w Indiach może dostarczyć wielu inspiracji. Taką oto myśl zauważyłem nadrukowaną w aucie – Czas jest jak rzeka. Nie możesz dwukrotnie dotknąć tej samej wody, ponieważ jej przepływ, który minął, już nigdy nie zawróci. Ciesz się każdą chwilą życia.

Kolejny rok kończę z poczuciem wdzięczności. Za ciekawe życie, za wartościową pracę, za rodzinę, za przyjaciół, za możliwość odkrywania świata. Biznesowo był to rok bardzo udany, jednak nie temu chcę poświęcać uwagę. Pieniądze są ważne, ale nie są one celem samym w sobie, są narzędziem do spełniania siebie. Poznałem nowych ludzi, nawiązałem wartościowe relacje, nie tylko zawodowo. Ze zdrowiem bywało różnie, a w takich sytuacjach uświadamiasz sobie, że nie ma nic ważniejszego i że trzeba korzystać z życia na maksa, bo nie wiesz co przyniesie jutro.

 

 

Udało mi się odbyć kilka pięknych podróży do Kostaryki, Dubaju, Meksyku, Apulii, Kapadocji, Słowenii, Jordanii, na Sardynię. Przy okazji doświadczyłem kolejnych znakomitych hoteli. Zrealizowałem 93 dni szkoleniowych z udziałem blisko 1000 osób, podczas szkoleń zamkniętych dla 28 firm i otwartych. Swoją pracę traktuję jako pasję i misję, która daje mi wiele satysfakcji.

Zrealizowałem po raz czwarty imprezę z okazji zapoczątkowanego przeze mnie Dnia Hotelarza 29 Lipca i zaangażowałem we wspólne inicjatywy liczne grono hotelarzy – Tydzień Wdzięczności Służbie PięterHotelowy Tydzień Ziemii. Razem z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego przeprowadziliśmy akcję Świątecznej Pomocy Hotelarzy.

Dziękuję redakcji serwisu Horeca Business Club za ubiegłoroczne wyróżnienie tytułem Inspiratora Hotelarstwa.

Z ciekawością i nadzieją patrzę w 2023 rok.

9 LAT I PONAD 2 MILIONY CZYTELNIKÓW

W 2022 roku minęło 9 lat od kiedy prowadzę bloga. W tym roku w maju będę obchodził 10-lecie 🙂
To była spontaniczna decyzja, by zacząć pisać o tym co kocham, czyli hotele i podróże.
Dzielę się z Wami moimi doświadczeniami, obserwacjami i przemyśleniami jako zawodowy hotelarz. Przybliżam świat hoteli premium i luksusowych, to moja nisza, ale nie tylko. W kręgu moich zainteresowań są miejsca, które po prostu mają charakter, bez znaczenia ile kosztuje pobyt.

Przy okazji sam się bardzo rozwinąłem w tym czasie jako hotelarz. Wciąż uczę się hotelarstwa i gościnności. Mam nadzieję, że dzięki artykułom Wy także dowiadujecie się czegoś nowego i inspirującego dla Waszych podróży i pracy.
Może niekiedy nie przebieram w słowach, jednak zależy mi na profesjonalizacji polskiego hotelarstwa i blog jest moim narzędziem, by ten cel osiągać. W przeciwnym razie byłbym po prostu kimś, kto robi sobie fotki w ładnych hotelach. To zostawiam innym.

Dziękuję, że jesteście i towarzyszycie mi w tej pasji, a część z Was nawet ją podziela. Wtedy pisanie nabiera większego sensu.

 

 

BLOGERSKIE TOP 10

Oto Top 10 artykułów, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród czytelników w minionym roku…

Savoir vivre hotelowy – czyli jak zachować się w hotelu klasy premium 

Z cyklu „Młode talenty polskiej branży hotelarskiej” – wywiad z Weroniką Frymarską

Jak wybrać właściwe miejsce pobytu i co zrobić, gdy usługa nas zawiodła

Regulamin hotelowy – czy wiesz jakie gość ma prawa i obowiązki?

Jak zwiększyć sprzedaż bezpośrednią w hotelach

Słowenia – obowiązkowy kierunek Twojej następnej podróży 

Kapadocja – marzenia się spełnia

Napiwek za obsługę – obowiązek, czy tylko dobry zwyczaj 

Luksus tkwi w szczegółach

Wyczekiwane otwarcia hoteli w Polsce w 2022

 

HOTELOWE RECENZJE 2022

HOTEL THE RITZ-CARLTON AMMAN W JORDANII

Na koniec udanej podróży do Jordanii zafundowałem sobie „odrobinę” luksusu w nowiutkim The Ritz-Carlton Amman. Znaczy się, to sieć Marriott International mi go ufundowała, bo nocowałem bezpłatnie, za punkty zebrane w Marriott Bonvoy. Wnętrza i atencja personelu może onieśmielać, ale to w końcu legendarna marka The Ritz-Carlton składająca swoim gościom obietnicę, za spełnienie której odpowiadają Damy i Dżentelmeni.

RECENZJA

 

HOTEL SASKI CURIO COLLECTION BY HILTON W KRAKOWIE

Kiedy otrzymałem maila od sieci Hilton z informacją, że moje punkty zebrane w programie Hilton Honors stracą ważność z końcem tego roku, pomyślałem, że to idealna okazja, aby w końcu wybrać się do odnowionego Hotelu Saskiego w Krakowie. Jedno z najbardziej wyczekiwanych otwarć roku jest jednocześnie debiutem marki Curio Collection by Hilton w Polsce. Dzięki swojej bogatej tradycji Hotel Saski Curio to z pewnością jeden z najbardziej znanych hoteli w Krakowie, a być może już nawet w Polsce. Ponowne otwarcie w sierpniu 2022 stanowi nowy rozdział w jego historii sięgającej początku 19. wieku.

RECENZJA

 

PENSJONAT ZŁOTY JAR NA DOLNYM ŚLĄSKU

W głębi lasu porastającego Góry Złote na Dolnym Śląsku, w Złotym Stoku znajduje się niezwykły, stuletni pensjonat zwany Złotym Jarem. Prowadzi do niego ubita droga, na początku której stoi znak zakazu wjazdu. Po zmroku nie jest oświetlona. Im dalej jedziesz, tym bardziej zaczynasz wątpić, czy dobrze trafiłeś, zwłaszcza kiedy tracisz zasięg telefonu komórkowego. Jednak światła migoczące w oknach drewnianej chaty wskazują, że jesteś na miejscu.

RECENZJA

 

ONE&ONLY ROYAL MIRAGE W DUBAJU

One&Only Royal Mirage niczym fatamorgana majacząca w oddali nad rozgrzanymi piaskami pustyni, kusi spragnionych wędrowców. Z tą różnicą, że ta oaza położona pośród bujnych ogrodów nad wodami Zatoki Perskiej, nie jest złudzeniem, a rzeczywistością. Jednak moje doświadczenie pobytu nie było w pełni satysfakcjonujące. Przyznam, że skala zaniedbań i nieprzestrzeganie standardów bardzo mnie zaskoczyła, jak na hotel tej klasy.

RECENZJA

 

HOTEL FOUR SEASONS ISTANBUL AT SULTANAHMET 

Kiedy podjeżdżasz pod luksusowy hotel z pięknie rzeźbionym marmurowym portalem wejściowym i mozaikowymi zdobieniami na frontowej elewacji, wyobraź sobie, że jeszcze nie tak dawno temu zamiast uprzejmego odźwiernego w bramie stał uzbrojony strażnik. Zamiast kurtuazyjnych rozmów gości z personelem przy ladzie recepcyjnej, odbywało się przyjmowanie nowych więźniów. W foyer nie było konsjerży planujących pobyt gości, ale miejsce spotkań prawników i członków rodzin z osadzonymi, którzy swoje zażalenia mogli jedynie wydrapać na ścianie.

RECENZJA

 

PALAZZO DANIELE DESIGN HOTELS W APULII

W centrum sennego miasteczka Gagliano del Capo w Apulii, na samym końcu Półwyspu Salentyńskiego, gdzie obcas włoskiego buta rozdziela Morza Jońskie i Adriatyckie, stoi neoklasyczny Palazzo Daniele. Problem jaki dostrzegam w hotelach klasyfikowanych jako designerskie czy lifestylowe jest taki, że wnętrza mają zastąpić gościnność, mają sprawić, żebyś czuł się dobrze z powodu przebywania w otoczeniu pięknych i drogich mebli, wyrafinowanej sztuki, a ludzie odziani w stylowe uniformy są jedynie hostami, nie gospodarzami.

RECENZJA

 

IL CONVENTO DI SANTA MARIA DI COSTANTINOPOLI W APULII

Nawet nie mogę sobie przypomnieć, jak trafiłem na to miejsce, planując swoją podróż po Apulii. Na pewno nie był to przypadek, bo nie wierzę w przypadki. Ja tu po prostu musiałem być. Podobnie było z Atheną McAlpine, właścicielką Il Convento di Santa Maria di Costantinopoli. „Nigdy nie wybrałam życia w Apulii. Apulia wybrała mnie! Miłość i los przywiodły mnie do Convento. To była kupa kamieni i gruzu, które razem z mężem przywróciliśmy do życia”. – mówi Athena.

RECENZJA

 

RADHOO & LA VALISE W TULUM

Tulum, mekka nomadów, party animalsów, trenerów personalnych, miłośników ekstrawaganckiego stylu bycia i ludzi poszukujących siebie. Niezależnie od celu wizyty, tu możesz cieszyć się życiem w niesamowitej scenerii wybrzeża karaibskiego. Gęsta roślinność okolicznej dżungli, nieskazitelnie białe piaszczyste plaże, turkusowe morze, w którym nurkują pelikany, szeleszczące na wietrze liście palm i słońce, dużo słońca.

RECENZJA

 

HOTEL BRISTOL LUXURY COLLECTION W WARSZAWIE

Istny pałac zaczarowany – tak dziennikarz Kuriera Warszawskiego opisał hotel Bristol w dniu otwarcia 19 listopada 1901 roku. To już 120 lat historii hotelu-ikony, nie boję się napisać, że także pomnika dziedzictwa narodowego. Przyciąga miłośników klasyki oraz uwagę turystów i rodowitych Warszawiaków. Od początku istnienia stanowił kuźnię dla rzeszy hotelarzy. Jego powstanie było sensacją. Zachwycał nowoczesnością i elegancją.

RECENZJA

 

PAŁAC PISZKOWICE NA DOLNYM ŚLĄSKU

Pałac Piszkowice położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, 95 km od Wrocławia. Jest to świetna miejscówka, jedna z kilku w tym regionie, do odkrywania uroków Dolnego Śląska. Czułem się jak u siebie w domu. Może dlatego jeden z gości zapytał, widząc mnie przesiadującego w salonie przed kominkiem, czy jestem gospodarzem. Odpowiedziałem, że bardzo bym chciał. Posiadanie pałacyku, który byłby moim domem, miejscem przyjmowania gości i prowadzenia Akademii Sztuki Hotelarskiej jest moim marzeniem na kolejne lata.

RECENZJA

 

HOTEL 25HOURS ONE CENTRAL W DUBAJU

Dubaj znany jest z ambicji do bycia NAJ. Tu znajduje się najwyższy budynek na świecie, największe centrum handlowe, największa sztuczna wyspa. Dubaju znajduje się najwyższy hotel na świecie i największa ilość pięciogwiazdkowych hoteli. Jednym z nich jest niedawno otwarty hotel 25Hours One Central z sieci Accor. I znowu rekordowy, gdyż jest to największy hotel 25Hours na świecie i jedyny pięciogwiazdkowy w portfolio. Jednak nie wybrałem go ze względu na pięciogwiazdkowy standard. Gwiazdki nie mają dla mnie większego znaczenia. Ważne, by obiekt miał charakter, atrakcyjną lokalizację, przyzwoite opinie i ciekawą historię do opowiedzenia.

RECENZJA

 

PUBLIC HOTEL W NOWYM JORKU

Urodzony w 1946 roku w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski, Ian Schrager otworzył m.in. popularny hotel Delano w Miami w 1995 roku, a w 2008 roku w kooperacji z siecią Marriott Int. ogłosił powstanie marki EDITION Hotels. Natomiast w 2017 roku Schrager zadebiutował z nowym obiektem pod własną lifestylową marką PUBLIC Hotels w Nowym Jorku. Jak na markę lifestylową przystało, PUBLIC Hotel ma wyraźną ambicję, aby nie być po prostu miejscem do spania, ale wyrafinowanym miejscem doświadczeń, w którym warto się pokazać. Chce wyjść poza schemat, wywrzeć wpływ, być sexy cool i przystępnym cenowo, według ukutego określenia „affordable luxury”, czyli luksusu dostępnego dla każdego.

RECENZJA

 

NAYARA TENTED CAMP W KOSTARYCE

Po kilku dniach zwiedzania i doświadczania kostarykańskiej przyrody, przyszedł czas na całkowity chillout i powitanie nowego roku w istnym sanktuarium stworzonym przez człowieka w zgodzie z naturą. Na wzgórzu, pośród gęstej roślinności lasów deszczowych, w pobliżu parku narodowego Arenal, został wzniesiony w 2019 roku Nayara Tended Camp, jeden z wiodących eko-resortów w Ameryce Środkowej. Tu nie potrzeba szumnych haseł o luksusie w komunikacji marketingowej. Od początku do końca wiesz, że masz z nim do czynienia. I jest on autentyczny, bez marmurów i kryształowych żyrandoli.

RECENZJA

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: