Aman New York – najdroższy hotel na Manhattanie został otwarty

reklama

Fani marki Aman, do których się zaliczam, bardzo długo czekali na otwarcie nowojorskiego hotelu w ikonicznym Crown Building przy 5. Alei na Manhattanie. Wreszcie ten dzień nadszedł. 2 sierpnia 2022 Aman New York przyjął pierwszych gości.

Aman to jedna z najwyżej pozycjonowanych luksusowych marek hotelowych. Pierwszy obiekt o nazwie Amanpuri, który dał początek marce Aman, został otwarty na wyspie Phuket w 1988 roku. Dzisiaj w swoim portfolio posiada 36 hoteli, resortów i zarządzanych rezydencji w 20 krajach. W Europie marka obecna jest we Włoszech, Francji, Grecji i Turcji. W przygotowaniu jest kolejnych 5 obiektów.

 

 

Miałem okazję doświadczyć marki Aman w Sveti Stefan w Czarnogórze (recenzja TUTAJ) oraz w Marrakeszu w Maroku (recenzja TUTAJ).

Aman to już nie tylko hotele. Marka dodała do swojej oferty Aman Private Jet. Usługa prywatnego odrzutowca klasy Bombardier Global 5000, który może zabrać na pokład do 12 osób w podróż między obiektami marki Aman lub w dowolne miejsce na świecie, w celach prywatnych lub służbowych.

W tym roku z kolei Aman ogłosił nowy projekt rejsów morskich. Luksusowa łódź będzie oferować 50 przestronnych apartamentów z prywatnymi balkonami, kilka punktów gastronomicznych, przestronne Aman Spa, japoński ogród, dwa lądowiska dla helikopterów oraz Beach Club z bezpośrednim dostępem do wody na rufie jachtu. Przedsięwzięcie pod nazwą Sama, co w sanskrycie oznacza „spokój”, ma zostać sfinalizowane w 2025 roku.

W 2014 roku marka Aman przeszła w ręce rosyjskiego miliardera Vladislava Doronina. To on, wraz z nowojorskim potentatem nieruchomości Michaelem Shvo, nabył w 2015 roku większą część powierzchni 25-piętrowego Crown Building (od czwartego piętra) pod cele hotelowe i rezydencyjne. Zakup za 1,8 miliarda USD był jedną z największych transakcji w historii rynku nieruchomości w Nowym Jorku.

 

 

Aman New York oferuje wyłącznie 83 apartamenty hotelowe w siedmiu kategoriach, których powierzchnia wynosi od 75 do 190 mkw: Premier Suite, Fifth Avenue Junior Suite, Fifth Avenue Suite, Premier Sanctuary Suite, Corner Suite, Grand Suite i Aman Suite.

Apartamenty zostały zaprojektowane na otwartym planie i inspirowane japońskim minimalizmem, każdy z działającym kominkiem tworzącym przytulną atmosferę. Ściany zdobią reprodukcje 15-wiecznego japońskiego arcydzieła wydrukowanego na papierze ryżowym. W dużej łazience znajduje się kabina prysznicowa i owalna wanna oraz podwójna umywalka.

Z informacji na stronie hotelu wynika, że nie wszystkie apartamenty są jeszcze gotowe.

 

 

Na miejscu dostępna jest włoska i japońska restauracja oraz klub jazzowy z muzyką na żywo. Jest też i trzypiętrowe Spa o powierzchni ponad 2.000 mkw z 20-metrowym krytym basenem.

Najwyższe piętra wybudowanego w 1921 roku Crown Building zajmują 22 prywatne rezydencje o średniej powierzchni 400 mkw, zarządzane przez markę Aman, które kosztowały nawet 60 milionów USD.

 

 

Doświadczenie pobytu w Aman New York jest naprawdę ekskluzywne. Raz za sprawą dostępności pokoi, a dwa cen, które są znacznie wyższe niż przypuszczałem. Sprawdziłem kalendarz dostępności na kilka miesięcy do przodu.

W sierpniu nie ma już dostępnych pokoi w sprzedaży, we wrześniu pozostały pojedyncze terminy z cenami zaczynającymi się od 3.600 USD za „najtańszy” apartament Junior Suite. Są to ceny bez podatków i śniadania, które kosztuje 100 USD netto za osobę. W tym czasie apartament Corner Suite kosztuje 20.000 USD netto za noc.
W wybranych terminach wymuszona jest minimalna długość pobytu, np. święta i Sylwester.

 

 

 

 

Z drugiej strony nie powinienem być zaskoczony cenami. Aman New York oferuje jedynie apartamenty w najlepszej lokalizacji na MANHATTANIE i najwyższym standardzie. Należy pamiętać, że to nie są ceny za nocleg, a cały EXPERIENCE.

Generalnie ceny w luksusowych hotelach na całym świecie bardzo poszły do góry. 1000 USD/EUR netto za klasyczny pokój to już standard.

Z ciekawości sprawdziłem termin pobytu, kiedy wypadają moje urodziny w styczniu. Cena bazowa za jedną noc to 3.200 USD bez podatków i śniadania. Sumując wszystko razem wychodzi 3.912 USD, czyli prawie 18.000 zł.

Choć jestem fanem marki i wiem, że pobyt w Aman New York z pewnością byłby pełen wrażeń, to takie pieniądze wolałbym jednak wydać na podróż na Wyspy Galapagos i do Rwandy szlakiem goryli.

 

 

 

zdjęcia: aman.com

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: