7 nowych cudów Polski

reklama

Cudze chwalicie, swego nie znacie!
Szukacie inspiracji na jesienne weekendowe wyjazdy? To idealna okazja, aby zobaczyć 7 nowych cudów Polski.
5. edycja plebiscytu organizowanego przez magazyn „National Geographic” już rozstrzygnięta. Spośród 16 nominowanych wybrano 7 najatrakcyjniejszych, najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce.  W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 63 tys. internautów.

Miejsce 7. Kanał Augustowski, Podlaskie – 6,66 proc. głosów

d031f079db3da72fdc176cde288a2671

101 km długości, a 82 km w granicach Polski i 18 śluz (14 w Polsce), które wyrównują 54-metrową różnicę poziomów wody – tak w wielkim skrócie opisać można kanał, którego budowę zakończono po 15 latach w 1939 roku. Ten zabytek budownictwa wodnego figuruje na liście Pomników Historii, a od 2008 roku jest kandydatem do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest niezwykle popularny latem. Tłumy kajakarzy spływają Czarną Hańczą i dalej kanałem do Augustowa. Już niedługo będą mogli poznać 20-km odcinek po stronie białoruskiej. Ma na nim powstać wodne przejście graniczne.

Miejsce 6. Chełmno, Kujawsko Pomorskie – 6,99 proc. głosów

Chelmno1

To miasteczko nad Wisłą to prawdziwe cudo. Zobaczyć tu można 7 gotyckich kościołów, renesansowy ratusz, a do tego nienaruszone średniowieczny układ urbanistyczny i ponad 2-kilometrowe mury miejskie z basztami i bramami. Nic dziwnego, że Stare Miasto Chełmna zostało wpisane na listę Pomników Historii.  W jednym z kościołów spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych.

Miejsce 5. Rzeczpospolita ptasia, Park Narodowy Ujście Warty, Lubuskie – 7,15 proc. głosów

panoramio.com
zdj. panoramio.com

Bez cienia wątpliwości to raj dla fanów ptactwa. Ornitolodzy z pewnością „upolują” tu piękne i rzadkie ptaki, np. wodniczkę, derkacza, żurawia, czy rybitwą czarną. Ujście Warty to też największe w Polsce zimowisko arktycznego łabędzia krzykliwego, a także bielików. Obserwację ptaków ułatwiają liczne wieże i tereny obserwacyjne, a także wytyczone szlaki i ścieżki przyrodnicze – Mokradła, czy Ptasi Szlak. Są też trasy rowerowe i kajakowe. Co roku organizowane są konkursy na Ptaka Rok i Miss Krów.

Miejsce 4. Filharmonia, Szczecin, Zachodniopomorskie – 8,67 proc.

finelife.pl
zdj. finelife.pl

Oddany w ubiegłym roku do użytku budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. Niedawno filharmonia zasłużyła sobie na nagrodę im. Miesa van der Rohe, czyli architektonicznego Oscara. Ten projekt zachwyca pomysłem i przestrzenią. Jest współczesnym pomnikiem zanurzonym w mieście o nieustannie zmieniających się wzorcach ekonomicznych i społecznych – napisano w uzasadnieniu jury.

Miejsce 3. Kościół Pokoju, Świdnica, Dolnośląskie – 10,42 proc. głosów

fotoik.pl
zdj. fotoik.pl

Ten barokowy kościół należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. To największy drewniany kościół w Europie, a szachulcowe ściany dodają mu szczególnego uroku. Świątynia, zbudowana na mocy porozumień traktatu westfalskiego z 1648 r kończącego wojnę trzydziestoletnią, wpisana została 14 lat temu na listę UNESCO. Od tego roku jest siedzibą biskupa. Wnętrze tego kościoła skrywa ołtarz z 1752 r. i barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Stropy ozdobione są malowidłami ukazującymi sceny z objawienia św. Jana. Zachwycający!

Miejsce 2. Żywe Muzeum Porcelany, Ćmielów, Świętokrzyskie – 11,24 proc.

∆mielÛw, 18.04.2013. Øywe muzeum porcelany w ∆mielowie. nw/obm PAP/Micha≥ Walczak

Tu dowiecie się nie tylko jak wytwarzana jest porcelana. Dowiecie się także, dlaczego produkowano ją ponad 200 lat akurat w Ćmielowie. Muzeum ma w nazwie „żywe”, bo „na żywo” można sprawdzić jak powstaje porcelana. Jest tu hala z 22-metrowym piecem garncarskim, warsztat i stanowiska prezentujące proces produkcji. W muzealnym przedsionku sufit udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. Dalej zbiory od fajansów Małachowskiego, założyciela fabryki, aż po najnowsze kruche cacka.

Miejsce 1. Pałac Potockich, Radzyń Podlaski, Lubelskie – 28,58 proc. głosów

800px-Radzyn_podlaski_palac_potockich_widok_w_lecie_C

To prawdziwa perła rokoka. Pałac uznawany jest za najpiękniejszą rezydencję tamtego okresu w Polsce. Zbudowano go w XVII wieku według projektu nadwornego architekta Jana III Sobieskiego – Augusta Locciego. I nie tylko dlatego, przebudowany w latach 1750-1759 przez Jakuba Fontanę, obiekt porównywany jest z Wilanowem. Także za sprawą dekoracji Jana Chryzostoma Redlera. Jego cztery rzeźby obrazujące prace Herkulesa podziwiać można przy bramach, a w skrzydłach pałacu jeszcze dwie: cerbera i smoka, oraz walkę byka z lwem. Jest tu też przepiękny ogród pałacowy, równie imponujący jak ten w pałacu wilanowskim.

Znajdź więcej inspiracji, gdzie podziwiać Złotą Polską Jesień I nie przegap innych unikatowych miejsc w Polsce, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO

Publikacja przygotowana na podstawie materiałów prasowych National Geographic. 

Komentarze

komentarzy

1 Comment

  • Przemek

    Dodałbym jeszcze Gdańską starówkę, a zwłaszcza ulicę Mariacką. Wczesną jesienią wieczorem, gdy nie ma już tłumu turystów, to niebywale klimatyczne miejsce – zwłaszcza gdy spaceruje się od strony kanału Motławy (widoczna na końcu uliczki wysoka Bazylika Mariacka robi wrażenie). Przy okazji zwiedzania Gdańska polecam zatrzymać się w hotelu zlokalizowanym przy samym kanale Motławy (jest tam kilka ciekawych miejsc – ja zatrzymałem się w Hotel Hanza obok gdańskiego Żurawia). Ceny są oczywiście odpowiednio wyższe, ale warto przeznaczyć dodatkowe środki na nocleg na gdańskiej starówce.

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: