Wywiad ‚Enjoy your stay’ z właścicielkami Stalowej52 Katarzyną Ożóg i Magdaleną Walenczak.

4979_90352172907_8083126_n

Skąd pomysł na Stalową52?

Stalowa52 to unikatowy projekt na hotelowej mapie Warszawy. Znajduje się na warszawskiej Pradze, w kompletnie odrestaurowanej ponad stuletniej kamienicy.
Generalny remont budynku zakładał całkowitą rewitalizację powierzchni i przygotowanie  lokali mieszkalnych pod najem długoterminowy. Parter budynku miał pełnić funkcję handlowo – usługową. Pomysł stworzenia w kamienicy obiektu hotelowego pojawił się tak naprawdę pod koniec projektu.  Efekt końcowy trwających dwa lat prac budowalnych był tak ciekawy, że postanowiliśmy „otworzyć” wnętrza dla gości odwiedzających Warszawę,  żeby  pokazać w jaki sposób można zrewitalizować zrujnowaną kamienicę.
Na Pradze nadal jest mnóstwo takich kamienic, które czekają na swoją drugą szansę – nowe życie.

Czemu akurat w tym miejscu?

Otwarcie hotelu na Pradze było dość odważnym przedsięwzięciem.  Praga nadal jest dość mocno naznaczona piętnem niebezpiecznej i zaniedbanej dzielnicy. Z drugiej strony już od jakiegoś czasu trwa tutaj proces intensywnej transformacji, a wśród warszawiaków zapanowała swoistego rodzaju „moda” na Pragę. Dla nas uczestniczenie w procesie przemiany dzielnicy jest niezwykle fascynujące. W dzielnicy powstają pracownie artystyczne, galerie, kluby noce, miejsca promujące kulturę, więc pomyśleliśmy o miejscu, które z jednej strony wypełni lukę na turystycznej mapie Warszawy, a z drugiej strony dołączy do kulturowego nurtu dzielnicy.

Co Was wyróżnia?

Udało nam się stworzyć obiekt, który łączy nowoczesny design ze starą substancją Pragi- cegłą, drewnem, staląi betonem. Jesteśmy zdecydowanie pierwszym tego typu miejscem na Pradze, które oferuje noclegi w niepowtarzalnych wnętrzach i jednocześnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych i społecznych na Pradze. Dzisiaj, po roku funkcjonowania naszego obiektu, możemy powiedzieć, że goście, którzy przyjeżdżają na Stalową52 doceniają piękne wnętrza oraz przyjazną atmosferą, która panuje w całym obiekcie. Często spotykamy się z entuzjastycznymi reakcjami i okrzykami zachwytu! Bardzo wielu gości fotografuje budynek zachwycając się jego architekturą i bardzo wielu gości prosi o możliwość zwiedzenia różnych pokoi.  Wszyscy  chętnie korzystają ze słonecznego podwórza, na którym mogą się zrelaksować i napić pysznego wina z Prowansji. Często spotykamy się również z zapytaniami o dostępność oferty kulturalnej. Wernisaże, koncerty, degustacje wina, warsztaty kulinarne i inne tego typu wydarzenia postrzegane są jako alternatywa spędzania czasu w zamkniętym pokoju hotelowym.

Kto projektował budynek i wnętrza?

Autorem projektu rewitalizacji budynku jest Gildas Boursin z pracowni przy Nieporęckiej 12. Projekt jego autorstwa wydobył z budynku to co warte było podkreślenia: czerwoną cegłę, stal i drewno. W budynku zachowano  drewnianą konstrukcję stropów i dzięki temu ocalały stare drewniane podłogi. Pozostawiono również oryginalne drewniane drzwi i zachowane stare piece. Całość projektu dopełniły industrialne stalowe nadproża i surowy beton. Fasada została oczyszczona, częściowo odrestaurowano stare gzymsy, a od strony ulicy odtworzono betonowe pilastry.
Urządzeniem pokoi zajęło się StudioArt78. Duża część wyposażenia, w tym piękne lampy, zostały złożone z różnych elementów: stare statywy, stary magiel, bębny od pralek automatycznych. Wielu przedmiotom nadano nowe funkcje, np. szafa medyczna czy stary sejf, które stały się szafami na ubrania, a odpowiednio dobrane lampy  odrealniły przestrzeń i wydobyły walory cegły, surowego tynku i starych drewnianych podłóg.
Każdy pokój ma zupełnie inny charakter, a do najciekawszych należą apartament typu studio – Retro, w którym zagościł styl Art Deco oraz drugie studio – Cartoonito, w którym wszystkie meble są wykonane z kartonu przez studentki warszawskiego ASP.

stalowa1

Jakie usługi oferujecie?

Podczas codziennego kontaktu z gośćmi Stalowej52, wiemy dokładnie co decyduje o wyborze naszego miejsca.
Z jednej strony goście oczekują określonego standardu, który obejmuje wysoki poziom obsługi, wygodę pokoi, ich funkcjonalność, bezpłatny dostęp do internetu, smaczne śniadanie w cenie pokoju. Z drugiej strony poszukują również miejsca, w którym można odpocząć po całodziennych spotkaniach biznesowych. Zauważamy także, że szczególnie przy pobytach długoterminowych to, co przyciąga gości na Stalową 52, to apartamenty z kuchniami. Wynajem takiego mieszkania sprawia, że nie czuć anonimowości hotelu, a jednocześnie zapewnione są wszystkie udogodnienia, takie jak całodobowa recepcja czy możliwość zjedzenia smacznego śniadania i wypicia dobrej kawy.
Widzimy, że goście coraz częściej wybierają mniejsze obiekty, które zapewniają indywidualne podejście do ich potrzeb.
Restauracja w hotelu lub bliskość innych punktów gastronomicznych są również czynnikami branymi pod uwagę przy wyborze miejsca. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. O ile ścisłe centrum miasta nie jest już najważniejsze, o tyle nadal bardzo istotne jest, aby łatwo i szybko można było się do niego dostać. Często spotykamy się również z zapytaniami o dostępność oferty kulturalnej.
Nasze miejsce pozostaje z założenia otwarte na wszystkich gości, którzy doceniają miłą atmosferę i piękne wnętrza. W sezonie letnim odwiedza nas wielu turystów i gości zagranicznych, którzy przyjechali zwiedzać Warszawę. Nasze miejsce doceniają również klienci biznesowi i mamy już spore grono stałych gości, którzy odwiedzają nas regularnie przez cały rok.

Jesteście obecnie na etapie zmian. Dużo się u Was dzieje.

Owszem. Zmieniamy profil obiektu z Hostel & Apartments na Aparthotel. Pracujemy obecnie nad dostosowaniem obiektu do poziomu 3-gwiazdkowego hotelu. Doposażamy pokoje. Mamy już klimatyzację w pokojach na poddaszu. Jeszcze w tym roku zainstalujemy w budynku windę.
Już niebawem uruchomimy francuskie bistro. Pozwoli to również otworzyć Stalową52 dla warszawiaków, którzy do tej pory pojawiali się u nas sporadycznie przy okazji organizowanych imprez kulturalnych i za każdym razem doceniali wyjątkowy charakter naszego miejsca.
Biorąc pod uwagę potrzeby naszego gościa biznesowego przygotowujemy również komfortową salę konferencyjną.  Prowadzimy właśnie negocjacje z dużą firmą z branży wyposażenia wnętrz,  która jest zainteresowana urządzeniem tej sali w odpowiednie meble oraz sprzęt. Powstanie w ten sposób sala konferencyjna, która będzie jednocześnie show room’em tego producenta.
Poza tym chcemy rozszerzyć ofertę imprez kulturalnych.  Do organizowanych już cyklicznie warsztatów perfum i degustacji win, planujemy dołączyć kino w plenerze, koncerty i wystawy.

Dziennikarka z nowego tytułu Forbes’a – „ Pierwszy Miliona” napisała o Was ciekawy artykuł.  Widziałem też, że pojawiły się o Was informacje w New York Times.

Ostatnio media rzeczywiście zainteresowały się naszą Stalową52. Dotarła do nas dziennikarka z „Pierwszego Miliona”, która pracowała nad artykułem o hostelach w Warszawie, ale po godzinnej rozmowie stwierdziła,  że historia Stalowej52 jest warta całego artykułu. W maju pojawił się dość obszerny artykuł, a  nasze zdjęcie trafiło nawet na okładkę.
Niespełna miesiąc później trafiła do nas przez przypadek dziennikarka z New York Times, która zbierała materiał na artykuł o Pradze Północ. Zachwyciła się naszym miejscem i kilka miesięcy później Stalowa52 pojawiła się w wydaniu New York Times poświęconemu Pradze.
Mamy nadzieję, że będzie nas w mediach więcej (śmiech).
Serdecznie zapraszamy na Stalową 52. Chętnie pokażemy obiekt.

62606_10201447476402598_1436990351_n

Komentarze

komentarzy