Jola Wacowska – właścicielka firmy florystycznej „Zielony Słoń”, specjalizującej się w organizacji przestrzennych aranżacji w hotelach i biurowcach, wykonywaniu oryginalnych kompozycji kwiatowych i dekoracji stołów dla firm cateringowych i eventowych oraz w profesjonalnej florystyce ślubnej.

zdjęcie

Po co kwiaty i ozdobne rośliny w hotelu?

Urozmaicają wnętrze, potrafią w ciekawej aranżacji zastąpić inne elementy dekoratorskie, a jednak są dekoracją z żywego materiału, a w towarzystwie natury człowiek czuje się najbardziej komfortowo.

A co myślisz o sztucznych kwiatach we wnętrzach hotelowych?

Osobiście nie gustuję w sztucznych dekoracjach kwiatowych. Uważam, że w otoczeniu niesprzyjającym dekoracjom z żywych roślin, lepiej wykorzystać inne materiały dekoracyjne, np. świece, kamienie, rzeźbę, niż na siłę naśladować naturę.

Czy można mieć żywe rośliny w hotelu przy niedużych nakładach finansowych?

Oczywiście, liczy się „sprytny” pomysł. Ciekawe naczynie, podkreślenie urody konkretnej rośliny w minimalistycznej formie. Czasem to jeden graficzny liść, ustawienie kilku takich samych kompozycji z małą ilością kwiatów w jednej grupie w celu wzmocnienia efektu.

hyatt - lobby5

Jakie rośliny ozdobne najlepiej sprawdzają się we wnętrzach hotelowych?

Jeśli kwiaty cięte, to wszystkie, za wyjątkiem kwiatów silnie pachnących, np. lilie orientalne, czy hiacynty. Musimy pamiętać, że nie wszyscy lubią słodki zapach kwiatów, a wielu gości jest też alergikami. Najbardziej lubię pracować przy użyciu: anthurium, zantedeschii, orchidei Vandy, ornithogalum.
Dla roślin doniczkowych wnętrza hotelowe to często bardzo niesprzyjające warunki: klimatyzacja czyli suche powietrze, stała temperatura bez różnic typowych dla pór roku, niedobór promieni słonecznych, narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika że najlepiej sprawdzają się: sansewierie, aglaonemy, pleomele i palmy.

Skąd Ty i Twój zespół czerpiecie inspiracje do tworzenia kompozycji kwiatowych?

Nie ukrywam, że śledzimy najnowsze trendy w branżowej prasie, głównie holenderskiej, buszujemy w internecie. Jednak większość pomysłów powstaje w naszych głowach. Zainspirować może jeden szczegół: kolor wnętrza, forma naczynia, uroda konkretnej rośliny. Jesteśmy zespołem i pracujemy zespołowo, „burze mózgów” to nasza specjalność, wtedy powstają najlepsze pomysły, inspirujemy się wzajemnie.
Staramy się, aby nasze kompozycje były za każdym razem różne. Nie lubimy rutyny, trochę przekornie za każdym razem zmieniamy chociażby jeden element.

Jakie miałaś dotychczas najciekawsze wyzwanie florystyczne w hotelu?

W hotelu…hmmm… „morze” tulipanów na otwarcie Hotelu Intercontinental w Warszawie, ekspresowe wykonanie aranżacji kwiatowych w jedną noc na otwarcie Hotelu Double Tree by Hilton w Łodzi, luksusowe dekoracje kwiatowe dla ekstremalnie wymagających gości z Arabii Saudyjskiej w Hotelu La Regina w Warszawie, czy oprawa kwiatowa dla księżniczki Tajlandii w Hotelu Hyatt Regency Warsaw.

inter - lobby12
zdjęcie: „morze” tulipanów na otwarcie Hotelu Intercontinental w Warszawie

Obsługujesz kilka luksusowych hoteli w Warszawie, w których bywały Gwiazdy. Jakie kwiaty i dla kogo były u Ciebie zamawiane?

Białe róże dla Madonny, peonie dla Reese Witherspoon, białe lilie dla The Rolling Stones, czy ponownie białe róże dla Hilary Clinton.

A jakie kwiaty chciałabyś znaleźć w swoim hotelowym pokoju?

Białe, świeże, prosto ułożone w szkle frezje.

sofitel - lobby1

Czego oczekujesz od dobrego hotelu, w którym się zatrzymujesz? Masz swój ulubiony hotel, w którym pobyt miło wspominasz?

Spokoju, kompetencji personelu, ciekawego, niebanalnego wnętrza.
W zeszłym roku spędziłam urlop zimowy w szwajcarskim Laax w Rocks Resort, w którym urzekł mnie bardzo nowoczesny design przy użyciu tylko naturalnych, lokalnych materiałów – kamień i drewno.

Jaka podróż Ci się marzy?

Spokojne ciepłe plaże Tajlandii, byłam, widziałam i mam ochotę jeszcze raz tam wrócić <uśmiech>.

560829_552860078064287_465265572_n

Kompozycje kwiatowe na zdjęciach zostały wykonane przez zespół „Zielonego Słonia”
165403_184926434857655_4394099_n

Komentarze

komentarzy