Lista UNESCO w Polsce. Czy znasz nasze unikatowe miejsca?

reklama

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną.

UNESCO

Na liście znajduje się obecnie aż trzynaście unikatowych miejsc z Polski.
Pierwsze dwa obiekty trafiły na listę już w 1978 roku, ostatni w 2006.
Wiele z nich jest zapewne dobrze znana. Ale czy znacie wszystkie te miejsca?
Oto one…

Krakow_rynek_02

Stare Miasto w Krakowie jako pierwszy zabytek z Polski zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto kupieckie z XIII wieku ma największy w Europie rynek z zabytkowymi kamienicami, pałacami i kościołami.
Głównymi zabytkami na Rynku są: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Stare Miasto otacza pas zieleni zwany Plantami, który powstał w miejscu dawnej fosy.
O wspaniałej przeszłości Krakowa świadczą zachowane fragmenty XIV- wiecznych murów miejskich, średniowieczna, żydowska dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński, renesansowy Zamek Królewski, gotycka katedra na Wawelu, w której pochowani są królowie Polski.
Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – „Kraków, miasto całej Polski najsławniejsze i najświetniejsze” w 2007 roku obchodził 750-lecie nadania praw miejskich. Wciąż jest jednym z najbardziej magicznych miast w Europie.

kaplica-sw-kingi

Drugim wpisanym na listę (1978 r.) obiektem jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach, ma 2040 komór i 360 km chodników, które tworzą tajemniczy labirynt. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które przenoszą zwiedzających w baśniowy, niezwykły świat.
W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a także sanatorium, w którym leczy się alergię i astmę. Obywają się tu koncerty, spektakle teatralne, bale.

Auschwizt-oboz

Auschwitz-Birkenau jest największym obozem zagłady III Rzeszy. Jest świadectwem ludobójstwa, dokonanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Oglądając ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe, krematoria trudno sobie wyobrazić, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Badania historyczne wykazały, że w obozie koncentracyjnym zginęło 1,5 mln ludzi. Hitlerowcy systematycznie głodzili, torturowali, mordowali Żydów deportowanych ze wszystkich krajów okupowanej Europy, a także Polaków, Rosjan, Romów.
Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku. Jest symbolem przerażającego okrucieństwa człowieka wobec człowieka, przestrogą dla wciąż pełnego uprzedzeń świata.
Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim i Brzezinka. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (1979 rok), figuruje tam pod oficjalną nazwą „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

z11443114V,Puszcza-Bialowieska---Symbolem-Tatr-jest-niedzwiedz-

Puszcza Białowieska to przede wszystkim piękny las, który rozciąga się na powierzchni 150 000 hektarów. Jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim – żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. Średni wiek drzew w puszczy wynosi 126 lat. Wydzielona, najbardziej pierwotna część Puszczy tworzy Białowieski Park Narodowy. Żyją tu wilki, rysie, wydry i największe europejskie ssaki – żubry. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym na liście UNESCO (od 1979 roku). W 1992 roku UNESCO rozszerzyło granice Parku na przyległy teren – Białowieżskaja Puszcza w Białorusi – tworząc polsko-białoruski transgraniczny Obiekt Dziedzictwa Światowego.

z11450688V,Stare-miasto-w-Warszawie-ciagnie-sie-od-zamku-krolewskiego

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę w 1980 roku. W roku 1944 w czasie Powstania Warszawskiego ponad 85% Starego Miasta niemieccy naziści zamienili w ruiny. Zostały zbombardowane, wysadzone w powietrze, zniszczone doszczętnie kolorowe kamieniczki otoczone murami obronnymi, kościoły, pałace, Rynek, Zamek Królewski.
Po wojnie Polacy podjęli się niezwykłego dzieła – w ciągu pięciu lat odbudowali najpiękniejszą dzielnicę stolicy. Wiernie i pieczołowicie, z zachowaniem oryginalnych fragmentów zabudowy zrekonstruowali całą Starówkę. Odbudowę prowadzono wzorując się na zachowanej dokumentacji historycznej, m.in. obrazów i rysunków Canalletta.
Stare Miasto w Warszawie jest jedynym na świecie przykładem planowej i kompletnej odbudowy zabytków, powstałych między XIII a XX wiekiem.
Dziś tętni życiem, zachwyca architektoniczną urodą, zaprasza do licznych restauracji i romantycznych spacerów.

Rynek_Wielki_Zamosc-Wieslaw_Lipiec

Stare Miasto w Zamościu trafiło na listę UNESCO w 1992 roku.
Miasto Zamość założone zostało w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego na szlaku handlowym, łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zbudowano je według włoskich wzorów miasta idealnego, zgodnie z urbanistycznym i architektonicznym planem Bernardo Morando z Padwy. Miasto nie zostało zniszczone podczas II wojny. Spadła na nie podobno tylko jedna bomba, która zresztą nie wybuchła. Zamość to perła renesansu. Doskonale zachował się pierwotny plan zabudowy, fortyfikacje i liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. Największym skarbem Zamościa jest ukoronowany attyką Ratusz z wachlarzowymi schodami i wysoką wieżą zegarową, z której o 12 w południe rozlega się uroczysty hejnał. Wieża ratuszowa pełniła funkcję punktu obserwacyjnego, dlatego nad zegarem umieszczono galeryjkę widokową. Zamość, to brama otwarta ku malowniczemu Roztoczu, jednej z najpiękniejszych krain geograficznych.

fotografia-panorama-torunia-24193-large

Średniowieczny zespół miejski Torunia trafił na listę UNESCO w 1980 roku.
Toruń został założony przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Wkrótce miasto jako członek Hanzy zdobyło liczącą się pozycję w dziedzinie handlu. O jego zamożności świadczą okazałe budowle z XIV i XV wieku na Starym i Nowym Mieście, w tym również Dom Kopernika. Układ rynku i przylegających kamienic nie zmienił się od 700 lat. Dużą atrakcją jest 15-metrowa Krzywa Wieża, zbudowana na przełomie XII i XIV wieku, pochylona jak słynna wieża w Pizzie.

Malbork_Zamek_Krzyzacki_002

Zamek krzyżacki w Malborku (wpisany na listę w 1997) został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, i jest najpotężniejszą gotycką warownią w Europie. Składa się z trzech zamków i zajmuje 20 ha. Od 1309 roku zamek był siedzibą Wielkiego Mistrza. Największy średniowieczny zamek ceglany został pieczołowicie odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku i po poważnych zniszczeniach, dokonanych w czasie II wojnie światowej. Dziś w zamku odbywają się turnieje rycerskie, monumentalne widowiska, bitewne inscenizacje, jak choćby imponujące rozmachem oblężenie Malborka.

dsc5328a1280

Kalwaria Zebrzydowska – Manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy został wpisany na listę w 1999.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku i stworzone było na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie. Pomysłodawcą jego budowy był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Istnieje tu barokowa bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor, zespół barokowych i manierystycznych kościołów i kaplic. Wszystkie obiekty i symboliczne miejsca Męki Pańskiej i życia Matki Boskiej, wkomponowane są malowniczo w krajobraz beskidzki.
Do sanktuarium nieustannie przybywają kilkudziesięciotysięczne rzesze pielgrzymów, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą i w sierpniu.

imgResize.php

Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy (XVII w.) na Śląsku są największymi w Europie budowlami sakralnymi o konstrukcji szkieletowej. Wojna trzydziestoletnia (1618-48) zakończyła się na Śląsku klęską protestantów, którym odebrano wszystkie kościoły. Na mocy pokoju westfalskiego pozwolono im wybudować trzy świątynie, z których do dziś ocalały te w Jaworze i w Świdnicy. Wzniesione z drewna i gliny, bez wież, zdumiewają przepychem wnętrza. Uwagę przykuwają zwłaszcza bogato zdobione empory, loże przeznaczone dla protestanckiej szlachty. Kościół w Świdnicy może pomieścić 7,5 tys. osób, w Jaworze 6 tysięcy.
Kościoły trafiły na listę UNESCO w 2001 roku.

DSC_5097_01

Drewniane kościoły na południu Małopolski odzwierciedlają sposób budowania średniowiecznych kościołów rzymskokatolickich, który polega na poziomym układaniu drewnianych bali. Technika ta rozpowszechniona była od średniowiecza w Europie Północnej i Wschodniej. Unikalne drewniane kościoły są także skarbnicą dawnych malowideł i rzeźb. Najcenniejszymi obiektami są kościoły wpisane w 2003 roku na listę UNESCO. Są to kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem, Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie, Kościół św. Leonarda w Lipnicy, Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej.

park_muzakowski13

Park Mużakowski leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Polska jego część znajduje się na terenie województwa lubuskiego, przy miejscowości Łęknica. To jeden z najdoskonalszych przykładów europejskiej sztuki ogrodowej I połowy XIX wieku, który wpłynął na rozwój architektury krajobrazu w Europie i Ameryce. Park zaprojektowany został w stylu angielskim jako „obraz malowany za pomocą roślin”. Założył go pruski książę Herman von Puckler-Muskau w latach 1815-45. Całkowita powierzchnia Parku Mużakowskiego wynosi ok.1000 ha, z czego 800 ha znajduje się w Polsce. Park to kilometry ścieżek i dróg, bezkresne łąki, majestatyczne drzewa, malownicze jeziora i rzeki, a także jedyne w swoim rodzaju mosty i budowle. Centrum parku znajduje się w niemieckiej miejscowości Bad Muskau. Park Mużakowski trafił na listę UNESCO w 2004 roku.

hala-stulecia-feature

Ostatnim (rok 2006) wpisanym na listę UNESCO obiektem jest Hala Stulecia we Wrocławiu, nazywana w czasach PRL-u Halą Ludową.
Hala widowiskowa zbudowana została w latach 1911-1913 przez Maxa Berga, w stylu wczesnomodernistycznym. To konstrukcja przełomowa w historii architektury zbudowana na planie koła z wykorzystaniem żelbetonu. Na cylindrycznej widowni mieści się ok. 6 tys. osób. Kopuła ma wysokość 23 metrów i zwieńczona jest latarnią ze stali i szkła. Obecnie hala jest miejscem wielu imprez sportowych, kongresów i targów.

zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: