Stare i opuszczone młyny, spichlerze, magazyny, czy fabryki, niekiedy perełki architektoniczne, dzięki nowym inwestycjom otrzymują drugie życie. W takich postindustrialnych obiektach powstają mieszkania, centra handlowe, restauracje, biura, a także hotele, które często ze względu na swój charakter są atrakcją samą w sobie.
Przedstawiam Wam postindustrialne hotele w Polsce…
HOTEL ANDEL’S, Łódź
Na hotelowej mapie Łodzi można znaleźć kilka obiektów wyróżniających się ciekawą architekturą i stylem wnętrz. W końcu Łódź to polska stolica designu i historyczne zagłębie przemysłu tekstylnego, po którym pozostały zabytkowe budynki.
Moje zestawienie otwiera czterogwiazdkowy hotel Andel’s. Podjeżdżając pod hotel, wzrok przyciąga imponująca czerwona fasada z palonych cegieł odrestaurowanego budynku XIX-wiecznej przędzalni. Obiekt znajduje się na terenie centrum handlowo – usługowo – rozrywkowego Manufaktura. Nowoczesna architektura wnętrz hotelu łączy ze sobą różnorodność kolorów i materiałów. Po przekroczeniu progu wejścia otwiera się ogromna przestrzeń. Wysokie stropy, żelazne podpory i kolumny, ceglasto-betonowe ściany, gra świateł, multimedialne projekcje na ścianach. Do historii miejsca nawiązują maszyny fabryczne ustawione na terenie hotelu. Oszklony basen na dachu znajduje się w miejscu XIX-wiecznego zbiornika przeciwpożarowego.
APARTAMENTY LOFT APARTS, Łódź
W budynku XIX-wiecznej przędzalni Karola Scheiblera znajduje się 18 apartamentów z serwisem hotelowym. Historyczna zabudowa kontrastuje z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Ogromny budynek przędzalni liczący sobie 207 m długości i 35,5 m szerokości, ze względu na swoje rozmiary, styl architektoniczny i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, był w tamtych czasach wzorem dla wielu późniejszych projektantów fabryk.
HOTEL TOBACO, Łódź
Przy ulicy Kopernika w Łodzi znajduje się 3-gwiazdkowy designerski hotel Tobaco , z Grupy Arche.
W budynkach należących dziś do kompleksu mieściła się w XIX wieku, założona przez łódzkiego przedsiębiorcę Karola Kretschmera, przędzalnia parowa i tkalnia kortów i wyrobów wełnianych. W okresie międzywojnia zakład zmienił profil i wznowił produkcję jako Państwowy Monopol Tytoniowy, w którym produkowano paczkowane tytonie, a następnie papierosy m.in.: Egipskie, Ergo. Cowboy czy Płaskie. Do końca XX w. zakład był znany jako największa Łódzka Fabryka Wyrobów Tytoniowych.
Tobaco oferuje 115 pokoi charakteryzujących się postindustrialnym wystrojem, wzorowanym na lata 50-te.
HOTEL W STAREJ CUKROWNI, Żnin
A to najnowszy projekt Grupy Arche. Na terenie Cukrowni Żnin powstanie centrum hotelowo-konferencyjnego z szerokim programem rekreacyjnym i kulturalnym. Ponadto na terenie parku rekreacyjnego ma znaleźć się ośrodek rehabilitacyjny, muzeum dawnej fabryki cukru, kino panoramiczne, obiekty rekreacyjne i sportowe, jak np. przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego. W dalszych etapach przewidziana została rewitalizacja terenów dawniej należących do Cukrowni m.in.: camping i park odtworzony wg historycznych rysunków. Realizacja inwestycji ma potrwać 3 lata i pochłonie ponad 100 milionów złotych.
HOTEL FABRYKA WEŁNY, Pabianice
W zrewitalizowanym budynku dawnej fabryki rodziny Baruchów mieści się czterogwiazdkowy hotel. Surowe fabryczne wnętrza połączone zostały z eleganckim stylem wyposażenia. Ceglane ściany oraz elementy dawnego wystroju wciąż przypominają o historii miejsca i nadają mu niepowtarzalny, postindustrialny klimat.
HOTEL BLOW UP HALL 5050, Poznań
Pięciogwiazdkowy Blow Up Hall 5050 znajduje się w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w centrum Poznania. Obiekt oferuje zakwaterowanie w luksusowych pokojach o bardzo nowoczesnym wystroju. W butikowym hotelu nie ma identycznych pokoi, a ich wyposażenie należy do bardzo awangardowego. Według brytyjskiego dziennika The Guardian był to najbardziej futurystyczny hotel na świecie 2009 roku.
HOTEL MŁYN JACKA, JAROSZOWICE
67-pokojowy czterogwiazdkowy Młyn Jacka Hotel & Spa mieści się w odrestaurowanym młynie pod Wadowicami. Architektura budynku to połączenie starej zabudowy z nowoczesnymi elementami. Wnętrza zdobią ceglaste stropy, żeliwne kolumny oraz stare maszyny młynarskie.
THE GRANARY – LA SUITE HOTEL, Wrocław
Butikowy pięciogwiazdkowy hotel znajduje się w budynku XVI-wiecznego spichlerza w centrum Wrocławia. 46-pokojowy hotel powstał według projektu architekta Asafa Gottesmanna.
HOTEL GDAŃSK, Gdańsk
Butikowy hotel mieści się w odrestaurowanym spichlerzu z XVIII wieku oraz w dobudowanym nowoczesnym budynku zaprojektowanym w morskim stylu. Obiekt oferuje 96 pokoi z widokiem na przystań jachtową i Stare Miasto. W hotelu zatrzymała się drużyna FC Barcelona podczas rozgrywanego meczu w Gdańsku.
HOTEL ALMOND, Gdańsk
Ponownie Gdańsk. W kwietniu 2016 swoich pierwszych gości ma przyjąć czterogwiazdkowy hotel Almond, położony przy ul. Toruńskiej tuż obok Motławy i Mostu Popielnego. Nazwa oznaczająca migdał (almond) nawiązuje do fabryki funkcjonującej w tym miejscu w latach 1922-27, która zajmowała się produkcją marcepanów i kakao. W jego wnętrzach znajdzie się 110 pokoi, spa, basen, restauracja i sale konferencyjne.
HOTEL W KONESERZE, Warszawa
Z kolei w budynku na terenie kompleksu Koneser Centrum Praskie powstanie również czterogwiazdkowy hotel. Koneser to zespół obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych na terenie zabytkowej dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Inwestor jeszcze nie zdradza pod jaką marką będzie funkcjonował hotel.
zdjęcia: materiały prasowe
Warto jeszcze wspomnieć o City Park w Poznaniu albo Hotelu Gdańsk…
Artykuł zdaje się nie wyczerpuje tematu…
Dzięki za uwagi Alex. Hotel Gdańsk faktycznie pominąłem, dodam go do listy. Jednak City Park nie jest obiektem postindustrialnym, to dawne koszary wojskowe.