Art Concierge w hotelu Raffles Europejski Warsaw

reklama

Współcześni goście, zwłaszcza w luksusowych hotelach, oczekują oryginalnych i unikatowych doświadczeń. Doświadczeń będących ważnym elementem storytellingu marki hotelu.
Choć większość pięciogwiazdkowych hoteli w Warszawie oferuje usługę konsjerża polegającą na realizacji specjalnych życzeń i udzielania informacji turystycznej, to tylko w hotelu Raffles Europejski Warsaw możemy spotkać wyspecjalizowanego w swojej dziedzinie kustosza sztuki.

Skąd pomysł na taką funkcję?
Hotel Raffles Europejski Warsaw to prawdziwa galeria, w której zebrano blisko 500 prac ponad 120 polskich artystów, tworzących kolekcję sztuki Hotelu Europejskiego.

Tak obszerny zbiór, będący prywatną kolekcją firmy H.E.S.A. (właściciela hotelu) oraz jej głównej akcjonariuszki Very Michalski-Hoffmann, wymaga należytej oprawy.
Sam zbiór dzieł oraz dedykowany program Art Concierge są częścią doświadczenia pobytu gości. Art Collection Manager Igor Bloch jest z wykształcenia historykiem sztuki, który niczym kustosz w galerii oprowadza gości po świecie swojej pasji. Miałem okazję poznać i posłuchać pana Igora osobiście.

Wzbogacenie wnętrz hotelu kolekcją sztuki jest bezpośrednim nawiązaniem do jego historii. Hotel Europejski przez 160 lat swojego istnienia był świadkiem wielu wydarzeń w historii Warszawy. Był także ośrodkiem życia towarzyskiego, kulturalnego i politycznego. Ekskluzywne wnętrza i panująca w nich atmosfera elitarności przyciągały wielu znakomitych intelektualistów, którzy mieszkali i tworzyli w hotelu.
Hotel Europejski był także domem sztuki. W latach 1880 – 1906 na jego drugim piętrze mieścił się salon wystawowy znanego marszanda Aleksandra Krywulta, należący wówczas do najważniejszych miejsc na artystycznej mapie Warszawy. Swoje obrazy wystawiali tam wybitni twórcy tej epoki – m.in. Leon Wyczółkowski, Józef Pankiewicz, Józef Chełmoński. Ten ostatni miał na najwyższym piętrze hotelu swoją pracownię malarską, w której tworzył także Stanisław Witkiewicz, ojciec słynnego Witkacego. Ponoć w tej właśnie pracowni pozowała do jednego ze swoich portretów wybitna polska aktorka Helena Modrzejewska. To również w Hotelu Europejskim swoją pierwszą siedzibę miało warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które działało tu aż do chwili otwarcia w 1900 roku własnej siedziby, znanej dziś jako Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

 

reklama

 

Przygotowując hotel do ponownego otwarcia, inwestor chciał przywrócenia jego dawnej roli, jako miejsca spotkań ludzi kultury i biznesu w otoczeniu sztuki. Koncepcja zbioru polegała na wybraniu dzieł polskich artystów, a w szczególności stołecznych, których tematyka jest współcześnie ważna i aktualna. Zbioru będącego podsumowaniem polskiej i warszawskiej sztuki czasów współczesnych, z naciskiem na promocję młodego pokolenia artystów.
Trzonem kolekcji są prace tworzone w okresie, kiedy w hotelu trwały jeszcze prace budowlane. Dzięki radom i wskazówkom Barbary Piwowarskiej i Andy Rottenberg kolekcja obejmuje prace twórców o ugruntowanej pozycji, jak i nowych, obiecujących artystów współczesnych. Wiele dzieł powstało na specjalne zamówienie, na potrzeby konkretnych przestrzeni w hotelu. Zostały wyeksponowane w lobby, barze, spa, przy windach, jak i we wszystkich 106 pokojach i apartamentach.


Włodzimierz Jan Zakrzewski, Granice, 2017, instalacja świetlna: metal, komputer, elementy neonowe


Leon Tarasewicz, bez tytułu, 2017, akryl na sklejce. Wzór na chodniku celowo nawiązuje do dzieła


Dorota Buczkowska, bez tytułu, 2017, szkło kryształowe formatowane ręcznie


Andrzej Tobis, Kobro na helu, 2013, olej na płótnie

Czytaj więcej…
Jak pozytywnie zaskoczyć i zachwycić obsługą gościa w hotelu


Ewa Doroszenko, Web of Love, 2013, olej i akryl na płótnie


Maurycy Gomulicki, Warszawska Syrenka, 2013, technika własna na płycie gipsowej


Martyna Ścibior, Staczanie kontrolowane, 2016, lakier do paznokci na płótnie

Zadałem pytanie panu Igorowi, które większości z nas przychodzi do głowy kiedy patrzymy na sztukę nowoczesną – A co artysta miał na myśli? Pan Igor wyjaśnił, że każda indywidualna interpretacja jest równie dobra, aczkolwiek są dzieła sztuki współczesnej o wiele bardziej skomplikowane, niż wydaje się odbiorcom. Sztuka współczesna nie musi być oderwana od otaczającej artystów rzeczywistości – wydarzeń, sytuacji społecznej, czy politycznej. Często może też być po prostu przyjemna dla oka.

Malarz Sławomir Pawszak jest autorem prac wiszących w Long Barze, które wykonane zostały tuszem i spreju na papierze, a przypominają chociażby formy biologiczne oglądane pod mikroskopem.

Artystka Monika Sosnowska znana z instalacji przestrzennych i architektonicznych, które odnoszą się do specyfiki miejsca, jest autorką pracy Flag Stand. Rzeźba przedstawia zdeformowany stojak na flagi i może być interpretowana w kontekście pobliskiego Placu Piłsudskiego (dawnego Placu Zwycięstwa), gdzie odbywają się uroczystości państwowe i wojskowe.

Z kolei Blessed Relief, malarza i fotografa Jarosława Flicińskiego, to tytuł pracy wydrukowanej na płytkach ceramicznych. Trzy wielkoformatowe panele przedstawiają drapowaną kurtynę sceniczną, co może nawiązywać do znajdującego się obok Teatru Wielkiego, wszak wnętrza hotelu współprojektował scenograf Opery Narodowej Boris Kudlička.

Na temat zebranych prac oraz instalacji artystycznych w lobby potrafili mi opowiedzieć parę słów także pracownicy, których poznałem w trakcie mojego pobytu w hotelu w zeszłym roku (recenzja TUTAJ). Dla nich również pan Igor organizuje edukacyjne spacery po hotelowej galerii sztuki. Dlaczego jest to ważne? Bo każdy pracownik pierwszego kontaktu, niezależnie od stanowiska i zakresu obowiązków, ma wpływ na doświadczenia gości i jest częścią storytellingu marki, podobnie jak sama kolekcja sztuki.


Andrzej Nowacki, 29.02.16, 2016, akryl, relief na desce

– Jakie życzenia mają pasjonaci sztuki, którzy goszczą w hotelu Raffles Europejski? – zapytałem pana Igora.
– Jeden z gości chciał poznać warszawskiego artystę, którego prace wiszą w naszych wnętrzach.
– Czy jest taka możliwość?
– Zawsze staramy się spełniać życzenia naszych gości – odpowiedział

 

reklama

Komentarze

komentarzy

Post a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazine made for you.

Featured:

No posts were found for provided query parameters.

Elsewhere: