Hoteli w Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej. Obecnie mamy 2.316 skategoryzowanych hoteli, a to oznacza wzrost o 66 obiektów od zeszłego roku (dane GUS, stan na 31.07.15). Inwestorzy, którym zależy na wyróżnieniu swojego obiektu wśród konkurencji, tworzą przy pomocy architektów oryginalne bryły.
Przedstawiam Wam moją listę 15 polskich hoteli o wyjątkowej architekturze, już istniejących i tych w trakcie budowy…

HOTEL HILTON, Gdańsk
Pięciogwiazdkowy hotel stoi na Starym Mieście przy Targu Rybnym nad Motławą. Budynek zaprojektowany przez Biuro Kuryłowicz & Associates. Został wkomponowany w historyczną zabudowę, co wymagało długich negocjacji pomiędzy konserwatorem zabytków, a właścicielem, architektami i siecią Hilton. Architekci stworzyli elewację o zmiennej formie, wykorzystując takie materiały jak bazalt i cegła.

exterior.
zdjęcia: materiały prasowe

HOTEL MERA, Sopot
Inwestorem czterogwiazdkowego hotelu jest firma Vastint (dawniej SwedeCenter). Projekt architektoniczny obiektu przygotowała pracownia Czesława Bieleckiego – DiM’84. Za aranżację wnętrz odpowiedzialni byli architekci z pracowni Loft. Obiekt jest położony tuż nad brzegiem Bałtyku, a bryła nawiązuje do stylu nadmorskiego modernizmu. Do budowy wykorzystano materiały takie jak: drewno, kamień i szkło. Przy wykończeniu i wyposażeniu obiektu zastosowano deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego.

Mera_Hotel_Spa_Hotel_Facade-Garden

HOTEL BALTIC PALACE, Pobierowo
Pozostajemy nad morzem. Najnowszy czterogwiazdkowy condohotel to dzieło autorstwa dwóch architektów – Mateusza Tańskiego oraz Piotra Michalewicza. Celem architektów i inwestora było stworzenie budynku, który byłby wizytówką tej niedużej miejscowości. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury hotelu jest jego fasada. Białe szkło elewacji „spływa” z dachu na posadzkę przed hotelem, płynnie przechodząc w kamienną nawierzchnię.

025786_r0_940

HOTEL MIKOŁAJKI, Mikołajki
Na Ptasiej Wyspie na jeziorze Mikołajskim powstał pięciogwiazdkowy condohotel autorstwa P.K. Studio Projektowe z Gdańska. Z pokoi poprzez szklane fasady rozpościera się atrakcyjny widok na jezioro i malowniczą sylwetkę miasta. Hotel został wybudowany w systemie condo, co oznacza, że każdy apartament ma swojego właściciela, który po zakupie lokalu oddaje go w zarządzanie i pod wynajem operatorowi hotelu.

Mikolajski_Mikołajki

HOTEL PRZYSTAŃ, Olsztyn
Przystań Hotel & Spa to czterogwiazdkowy obiekt położony na brzegu jeziora Ukiel w Olsztynie. Doskonała lokalizacja i nowoczesna architektura to elementy, które wyróżniają tę inwestycję. Obiekt zaprojektowany został tak, aby w pełni wykorzystać atuty położenia na równi z linią brzegową. Dzięki temu większość pokoi posiada widok na jezioro. Szklana elewacja sprawia jakby bryła wtapiała się w otoczenie. Hotel oferuje 129 pokoi, ogród na dachu, marinę jachtową, prywatną plażę.

image002

HOTEL PURO, Poznań
Hotelu PURO w Poznaniu nie trzeba zbytnio przedstawiać. Ta hotelowa marka, która posiada obecnie 4 hotele, bardzo mocno stawia na niebanalną architekturę zarówno budynku, jak i wnętrz. Autorem bryły przy ulicy Stawnej na Starym Mieście jest pracownia ASW Architekci, której zadaniem było wkomponować budynek w zabytkowe otoczenie.

asw-architekci-hotel-puro-poznan-d7-4110x6200

HOTEL INTERCONTINENTAL, Warszawa
Pięciogwiazdkowy InterContinental Warszawa powstał kosztem ok. 130 mln euro. Autorem bryły był Tadeusz Spychała. Całkowita wysokość budynku wynosi 164 metry i ma 44 piętra. Spośród wszystkich wieżowców w Polsce posiada najgłębiej położone fundamenty, które sięgają 20,7 metra głębokości (5 poziomów). Mieszkańcy okolicznych bloków protestowali przeciwko nowemu budynkowi, tłumacząc że zasłoni im światło słoneczne. Ostatecznie doszło do porozumienia z mieszkańcami, czemu budynek zawdzięcza swój ciekawy wygląd – stoi tak jakby na dwóch „nogach”, a mieszkańcy bloków z tyłu dzięki otworowi mają dostęp do światła. Kiedyś goście pytali, czy budynek zawaliłby się bez tej wąskiej „nogi”. Uspokajaliśmy, że obszedłby się i bez niej. Bryła budynku jest „przecięta” na pół ścianą, którą nazywaliśmy „żyletą”.

Intercontinental_Warszawa
zdj. Kuba Jurkowski „Light at Night”

HOTEL SOUND GARDEN, Warszawa
Hotel Sound Garden stanowi część kompleksu biurowego Business Garden, w pobliżu lotniska Chopina. Swoją nazwę hotel zawdzięcza konceptowi muzycznemu. Na każdej z pięciu hotelowych kondygnacji słychać inny rodzaj muzyki. Sound Garden to pierwszy w Warszawie tzw. hotel samoobsługowy. W lobby nie ma typowej recepcji, natomiast są automaty do samodzielnego zameldowania się, choć obecny jest pracownik, tzw. host, który służy pomocą. Architektura budynku jest przyjazna środowisku, co potwierdza m.in. zgodność z certyfikacją LEED. Wykorzystano energooszczędne i naturalne oświetlenie, czy instalacje oszczędzające wodę i ponownie wykorzystujące deszczówkę. Inwestorem jest firma Vastint, ta sama która posiada wspomniany powyżej hotel Mera w Sopocie.

biurowiec_business_garden

HOTEL RENAISSANCE, Warszawa
Na przeciwko Terminala 2 na lotnisku Chopina powstaje, choć ze sporym opóźnieniem, pięciogwiazdkowy hotel Renaissance (grupa Marriott International). Budowa ma się zakończyć w listopadzie 2016. Autorem projektu jest pracownia JEMS Architekci. Budynek o grafitowej elewacji ma 11 kondygnacji, w tym 3-poziomowy parking. Będzie oferował 225 pokoi.

marriott_renaissance

HOTEL NARVIL, Serock
Czterogwiazdkowy Hotel Narvil znajduje się w Serocku pod Warszawą, nad brzegiem Narwi. Zaprojektowali go architekci z pracowni KM Rubaszkiewicz. Nowoczesną bryłę postawiono w wolnych przestrzeniach pomiędzy drzewami, dzięki czemu harmonijnie wtapia się w otaczającą przyrodę. Budynek wykończono szkłem, drewnem i metalowymi elementami. Biała, ażurowa elewacja to efekt inspiracji koroną drzew.

2

HOTEL DOUBLE TREE BY HILTON, Łódź
Na terenie dawnej Łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych stoi czterogwiazdkowy hotel marki Double Tree by Hilton (grupa Hilton Worldwide). Autorem projektu jest Biuro Kuryłowicz & Associates. Osiem tysięcy metrów kwadratowych szklanej fasady tworzy mozaikę przedstawiającą kadr z filmu „Zakazane piosenki”, pierwszej polskiej powojennej produkcji fabularnej, co miało nawiązać do historii polskiej kinematografii. Ponoć obraz jest widoczny dopiero z odległości kilkudziesięciu metrów.

DTbyHilton_LODZ

HOTEL DOUBLE TREE BY HILTON, Wrocław
Kolejny hotel pod hiltonowską marką powstaje we Wrocławiu. Będzie częścią kompleksu OVO Wrocław, w którym znajdą się także luksusowe biura, sklepy, restauracje i kafejki. Koszt budowy wynosi 260 mln zł. Otwarcie hotelu ma nastąpić w 2016 roku. To będzie pierwszy pięciogwiazdkowy Double Tree w Polsce, pozostałe trzy działają jako 4*. Nietypową, zaokrągloną bryłę budynku pokryto Corianem. Materiał ten jest ekologiczny, trwały i estetyczny. Zajmuje w sumie aż 5.5 tys. mkw. powierzchni elewacji. To ponad 3/4 powierzchni standardowego boiska do piłki nożnej. Proces przygotowania paneli z Corianu jest wymagający. Tworzywo musi być najpierw rozgrzane, aby było plastyczne, następnie formuje się je w wybranym kształcie i odpowiednio wycina płytę, która jest gotowa do montażu.

bg_home2

HOTEL POZIOM 511, Ogrodzieniec
Nowoczesna architektura tego czterogwiazdkowego hotelu jest naprawdę imponująca. Autorem projektu jest pracownia Grupa Plus Architekci, która jest jednocześnie jego współwłaścicielem. Architekci musieli wkomponować bryłę w otoczenie pełne wapiennych skał. Jedna z nich znajduje się wewnątrz obiektu. Nie mogli zmienić ukształtowania terenu, przez co hotel zbudowany jest na zboczu. Ta nowoczesność świetnie kontrastuje z przyrodą, a przede wszystkim z pobliskimi ruinami średniowiecznego zamku. Swoją nazwę hotel zawdzięcza położeniu budynku na wysokości 511 m n.p.m.

front-hotel-www

HOTEL BEST WESTERN PLUS Q, Kraków
Niedawno otwarty czterogwiazdkowy hotel powstał w sąsiedztwie Centrum Kongresowego ICE. Oferuje 154 pokoje. To trzeci hotel polskiej  marki hotelowej Q, który działa w ramach sieci Best Western. Jeden już jest w Krakowie, drugi we Wrocławiu.

2013_04_03_widok-b

REZYDENCJA NOSALOWY DWÓR, Zakopane
Luksusowa Rezydencja Nosalowy Dwór to nowa część kompleksu Nosalowy Dwór Resort & Spa. Obiekt został wybudowany w systemie condo.  Nowoczesny projekt czerpie swoją stylistyką z najlepszych wzorców architektury górskiej krajów alpejskich. Biuro architektoniczne Kahl & Gaczorek zaprojektowało obiekt i wnętrza.

condo-hotel-5-WEBSEITE

Jakieś hotele byście dodali do listy?

Komentarze

komentarzy